Mniej znaczy więcej – to naczelna zasada filozofii minimalizmu. W ciągu ostatnich lat idea ta dotknęła obszar jedzenia, mody, pielęgnacji, psychologii i dokonała prawdziwego przewrotu w ogólnie pojętym lifestyle’u.
Moda na minimalizm nie ominęła również architektury wnętrz, całkowicie zmieniając spojrzenie niemalże na wszystko, co się z nią wiąże. Jakie są najważniejsze założenia minimalizmu w wyposażeniu wnętrz? Jak wyglądają minimalistyczne przestrzenie? I w końcu… jaki to wszystko ma sens? Odpowiadamy na te i inne pytania!
Podstawowe założenia minimalizmu
Minimalizm można określić jako ucieczkę od wszystkiego, co zbędne i zmniejszenie nadmiaru – rozumianego nie tylko jako liczba posiadanych rzeczy, ale również ilość oczekiwań, obowiązków czy codziennych czynności i presji, jaka się z nimi wiąże. W ten sposób jesteśmy w stanie usunąć ze swojego otoczenia wszystkie „rozpraszacze” i skupić się na tym, co dla nas najlepsze, najważniejsze, najpiękniejsze oraz tym, co jest nam naprawdę niezbędne. Odcięcie się od nadmiaru umożliwia ograniczenie nieporządku, nadanie każdej z rzeczy jej własnego miejsca i jasno przypisanej funkcji. To z kolei pozwala osiągnąć harmonię i wewnętrzny spokój.
Minimalistyczne wnętrza
Przestrzenie urządzone zgodnie z ideą minimalizmu wyróżniają się czystą formą, brakiem zbędnych zdobień, niewielką ilością mebli i dodatków. Najważniejsze elementy minimalistycznych wnętrz to:
- Spokojne kolory – najpopularniejszą barwą, stosowaną na ścianach w minimalistycznych mieszkaniach, jest biel. Oprócz niej na ścianach spotkać można również inne kolory, między innymi szarość, beż czy delikatne pastele.
- Naturalne materiały – podłogi w minimalistycznych wnętrzach to najczęściej wysokiej jakości naturalne, drewniane deski (koniecznie odsłonięte, bez dywanów czy chodników). Minimaliści, którzy gustują w bardziej surowych wnętrzach, decydują się czasem na podłogi z polerowanego betonu.
- Naturalne światło – w oknach raczej nie stosuje się zasłon czy firanek, a karnisze uznaje się za elementy niepotrzebnie zagracające przestrzeń wokół okna.
- Brak ozdób – w minimalistycznych wnętrzach nie ma miejsca na zbierające kurz wazoniki, figurki, ramki ze zdjęciami, serwety czy fantazyjne obrusy. Każdy przedmiot w mieszkaniu musi posiadać niezwykle istotną wartość sentymentalną lub być praktyczny.
Minimalizm a styl skandynawski
Styl skandynawski i minimalizm przenikają się na wielu płaszczyznach i często są ze sobą utożsamiane. Jedną z ich wspólnych cech jest funkcjonalność – meble, które znajdują się we wnętrzach muszą być nie tylko piękne, ale również użyteczne. Przykładem mogą być sofy w stylu skandynawskim – jedne z najważniejszych mebli, stanowiących serce każdego domu. Skandynawskie sofy wyróżniają się najwyższą jakością wykonania, ekologicznymi materiałami, niepowtarzalnym designem, ale przy tym wszystkim pozostają wyjątkowo wygodne. Na widok sofy w stylu skandynawskim nie tylko westchniesz z zachwytu nad niepowtarzalną formą, ale także zapragniesz natychmiast się w niej zatopić.
Styl minimalistyczny, pomimo tego, że posiada sporą rzeszę zwolenników, często spotyka się również z krytyką. Przeciwnicy zarzucają mu sterylną, szpitalną czy wręcz laboratoryjną czystość, która pozbawia wnętrze przytulności i ciepła. Miłośnicy tego stylu podkreślają jednak, że minimalizm to dla nich synonim ładu, harmonii i przestrzeni, w której można prawdziwie wypocząć. Jeśli poszukujesz mebli w stylu skandynawskim koniecznie odwiedź sklep internetowy https://www.miloohome.pl/