To pytanie zadaje sobie bardzo wiele osób. Co lepsze – kupować czy wynajmować? Odpowiedź – jak w wielu przypadkach – nie jest jednoznaczna. To zależy…od czego.

Chociażby od tego jakimi finansami dysponujemy. Jeśli zainteresowany kupnem mieszkania dysponuje odpowiednią ilością gotówki i ma możliwość przeznaczenia jej na zakup mieszkania wydaje się to opcją zdecydowanie najlepszą. Wątpliwości pojawiają się gdy zakup mieszkania wiąże się z koniecznością wzięcia kredytu. I nie chodzi tu o niewielki kredyt na wykończenie czy wyposażenie mieszkania, a raczej o sytuację gdy wysoki kredyt niezbędny jest do finalizacji transakcji. Może się bowiem okazać, że wysokość raty przewyższa miesięczne koszty wynajmu dość znacznie i, że potencjalny klient nie może sobie na to pozwolić. Kwestią oddzielną jest posiadanie bądź nie odpowiedniej zdolności kredytowej.

Warto jednak dobrze to przekalkulować, ponieważ nawet jeśli rata jest wyższa niż miesięczne koszty wynajmu – to po kilkunastu latach – mieszkanie staje się naszą własnością. Możemy je zachować dla swoich dzieci lub zbyć na rynku nieruchomości – sprzedać bądź wynająć. W przypadku wynajmu nie ma takich możliwości – comiesięczne nakłady na mieszkanie po prostu znikają, a wraz z nimi nie mamy mieszkania.

Kupno mieszkania jest dobrym rozwiązaniem również wtedy gdy planujemy osiąść na stałe w jednym miejscu, gdzie mamy dobrą i stabilną pracę, dzieciaki chodzą do żłobka bądź przedszkola, mają swoją grupę rówieśników. I nic nie wskazuje na to by sytuacja miała się diametralnie zmienić. Inaczej w sytuacji mieszkania szuka młoda osoba, tuż po studiach, szukająca pracy bez stałego zatrudnienia, bez rodziny itp. Taka osoba dopiero zaczyna planować swoją przyszłość i może ją realizować w dowolnym miejscu na ziemi. Wówczas lepsza opcją jest wynajem, który nie wymusza wiązania się na stałe z jednym miejscem i daje większą elastyczność jeśli chodzi o zmianę miejsca zamieszkania.

Tak więc wszystko zależy od sytuacji indywidualnej osoby. Zawsze należy dobrze przemyśleć temat i zastanowić się, która opcja będzie korzystniejsza w danym momencie – czy mieszkanie janów lubelski na wynajem czy może mieszkanie w janowie do kupienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here