meble ogrodowe, krzesła
meble ogrodowe, krzesła

Szukasz prostego i niedrogiego sposobu na wyposażenie swojego ogrodu w praktyczne oraz wygodne meble? Jeżeli aktualnie masz dużo wolnego czasu a dodatkowo lubisz prace manualne to z odrobiną naszej pomocy samodzielnie stworzysz oryginalne i jedyne w swoim rodzaju meble ogrodowe.

Zakup mebli do ogrodu, na taras czy balkon prosto ze sklepu związany jest z dużym wydatkiem. Co zrobić w sytuacji kiedy portfel nam na to nie pozwala? Odpowiedź jest bardzo prosta – wykonaj je własnoręcznie ! Zdziwiony? Zupełnie nie potrzebnie, coraz więcej osób decyduje się na taki krok, koszt samodzielnego wykonania mebli ogrodowych jest znacznie niższy od zakupu tzw. gotowców a satysfakcja i duma z efektu końcowego nie do opisania.

Zacznij od podstaw – czy wybierz odpowiedni materiał!

To jeden z najważniejszych etapów tworzenia mebli do ogrodu. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru mebli, zastanów się nad tym jak mają one wyglądać, jaką funkcję mają pełnić oraz jaki dokładnie powinny mieć wymiar.
Pamiętaj aby przestrzeń została dobrze zagospodarowana, w ogrodzie nie powinno zabraknąć stołu, foteli, dużej kanapy lub ławeczek.

Jak meble ogrodowe to tylko te wykonane z drewna – z pojedynczych desek lub europalet. Te drugie dostać można na aukcjach internetowych lub w stacjonarnych punktach sprzedaży, nowe lub używane. Meble wykonane z palet w dalszym ciągu są na topie – wykorzystać je można jako wyposażenie nie tylko ogrodu ale także i mieszkania.
Jeżeli zdecydujesz się na zakup desek to tutaj do wyboru masz drewno krajowe lub zagraniczne. Pierwsza opcja jest zdecydowanie tańsza ale niestety mniej trwalsza.
Nasze rodzime drewno takie jak sosna, dąb, modrzew charakteryzuje się przepięknym naturalnym odcieniem, jednak wymaga ono odpowiedniej pielęgnacji. Co sezon należy zabezpieczać je odpowiednim impregnatem, który uchroni je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.
Drewno zagraniczne jest droższe, ma znacznie ciemniejszy odcień ale jego główną cechą jest trwałość i wytrzymałość, dodatkową jego zaletą jest fakt, że nie trzeba go co sezon impregnować.

meble ogrodowe - jak zrobić samemu?

Obróbka drewna, bejcowanie i skręcanie mebli

Zarówno deski jak i palety należy odpowiednio przygotować. Pracę należy rozpocząć od oszlifowania w pełni suchego drewna, tak by powierzchnia została maksymalnie wygładzona. Następnie trzeba deski odkurzyć z pyłu i odtłuścić.
Tak przygotowane deski można pokryć impregnatem lub podkładem, po jego wchłonięciu można przystąpić do malowania drewna. Tutaj nasza rada – zamiast zamalowywać drewno kryjącą farbą, podkreśl jego naturalny odcień przy pomocy bejcy. Pamiętaj tylko, że z każdą kolejną warstwą, kolor desek będzie ciemniał.
Kiedy bejca wyschnie, powierzchnie koniecznie należy zabezpieczyć lakierem.

Teraz pozostało Ci już tylko skręcenie mebli i udekorowanie ich kolorowymi poduchami, narzutami czy kocami. Widzisz jakie to proste? Aby własnoręcznie zrobić meble ogrodowe nie potrzeba wcale aż tak dużych umiejętności i pieniędzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here