Meble łazienkowe retro. Tam, gdzie Rzym styka się z południową Francją i szczyptą Toskanii

0
1507

Gdy przez ostatnie dwa stulecia przed naszą erą, potężny Rzym Cezarów podbijał południową Francję (ówcześnie Galię), nie zdawał sobie sprawy z tego, iż nie w wymiarze politycznym (Cesarstwo Rzymskie przecież nie przetrwało próby czasu), lecz kulturowym, tworzy nową jakość, której elementy nie przeminą jeszcze bardzo długo. Prowansja bowiem, w swej popularnej obecnie estetyce, czerpie bardzo dużo zarówno ze środkowej Italii – serca rzymskiego świata, jak i ze specyfiki południowo francuskiej (dawnej celtyckiej), a także z nawarstwień stuleci następnych i regionów najbliższych, czyli prowincjonalnej, przedrewolucyjnej Langwedocji i renesansowej Toskanii.

Dziś ten przepiękny styl prowansalski odnaleźć możemy, między innymi, gdy w sklepie Antyki24.pl przeglądamy meble łazienkowe retro.

Powiew Prowansji i meble łazienkowe retro

Mówimy tu o stylu prowansalskim, bowiem wśród przeróżnych trendów w meblarstwie i estetyce przedmiotów użytkowych, jest on jednym z tych, które przetrwały próbę czasu w tym sensie, iż jest on estetycznie niepretensjonalny (bez przepychu, skromny, a zarazem pełen życia i świeżości), wdzięczny w odbiorze (podoba się niemalże każdemu) i stosunkowo łatwo zaadoptować go do różnych składowych części meblarskiego wyposażenia.

lustra lazienkowe retro

W sklepie internetowym Antyki24.pl znajdziemy przepiękne lustra łazienkowe wzorowane na lustrach z prowincjonalnych domów prowansalskich, lekkie i utrzymane w jasnych tonacjach (bielach i beżach) toaletki łazienkowe, a nawet akcesoria (mydelniczki, wieszaki na szlafroki, ręczniki) z elementami kwiatowymi, tak charakterystycznymi dla Lazurowego Wybrzeża.

Styl rustykalny w meblach łazienkowych i użytkowych

Inną, wartą uwagi tendencją w stylizacji mebli domowych, jest styl rustykalny. Sportretowany w malarstwie przez impresjonistów (Gauguin, Cézanne, Monet czy van Gogh) bardzo chętnie udawali się na wiejską cześć Normandii czy, właśnie Prowansji), jeszcze przez wiele dziesięcioleci był wykpiwany jako „zbyt wiejski” czy plebejski. Praktycznie dopiero od niedawna projektanci mebli czy designerzy sprzętów domowych rozmyślnie nawiązują do jego charakteru. Częstokroć i meble łazienkowe retro mogą być piękną odskocznią od chłodnego i pozbawionego życia współczesnego wzornictwa.

azurowy regal lazienkowy

W sklepie Antyki24.pl możemy znaleźć, nie tylko kredensy łazienkowe w wysmakowanym „wiejskim” stylu, lecz także narożne regały, lustra oprawne z rzeźbionym drewnie czy szafki, które niegdyś mieściły miednice łazienne, a teraz przystosowano do podtrzymywania nowoczesnych umywalek. W ofercie znajdziemy również niezbędne w każdej łazience gadżety, takie jak stojaki-uchwyty na papier toaletowy czy drewniane skrzynie na łazienkowe bibeloty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here