meble lakierowane, z połyskiem, akrylowe,
meble lakierowane, z połyskiem, akrylowe,

To pytanie pojawia się w głowie każdego, kto jest na etapie urządzania swojego nowego mieszkania. Zakup mebli to droga inwestycja dlatego też, zależy nam na tym aby posłużyły one nam jak najdłużej.
Z czego powinny być wykonane? Na co zwrócić szczególną uwagę przy ich zakupie? Na te jak i inne pytania odpowiedź znajdziesz poniżej.
Meble wykończone na wysoki połysk są obecnie najchętniej kupowanym rodzajem wyposażenia do wnętrz. Fronty szafek wykonane są zazwyczaj z płyty MDF pokrytej warstwą lakieru lub akrylu. Czym różnią się szafki lakierowane od akrylowych? Jakie są ich wady i zalety? Które są trwalsze i mocniejsze? O tym wszystkim dowiesz się już za chwilę.

Fronty lakierowane

Ten tym mebli pojawił się na naszym rynku dobrych kilka lat temu i od razu zyskał sobie całą rzeszę fanów. I nie ma w tym nic dziwnego, fronty dostępne są w przeróżnych kolorach. Kolejną zaletą jest możliwość zamówienia specjalnych frezowanych uchwytów oraz wykończenie wolnych brzegów (krawędzi) – nie są one pokryte okleiną, co z kolei przekłada się na trwałość oraz odporność mebli na uszkodzenia.
Fronty pokryte lakierem można w bardzo prosty sposób poddać odnowie – naprawa drobnych ubytków lub zadrapań odbywa się bez konieczności wymiany całej płyty.
Wadą mebli lakierowanych jest dla większości długi czas oczekiwania na ich wykonanie a także wysoka cena co ściśle związane jest z ich wysoką jakością wykonania.
Przy zakupie zwróć uwagę na to czy fronty pokryte są lakierem jednostronnym czy też dwustronnym – pierwszy jest tańszy ale meble nim pokryte są zdecydowanie mniej odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.

Meble akrylowe czy lakierowane?

Fronty akrylowe

Jeżeli postanowisz nabyć właśnie ten typ wyposażenia to na samym początku zaskoczy Cię fakt, że czas oczekiwania na meble będzie dużo krótszy niż w przypadku frontów pokrytych lakierem. Akryl gwarantuje także znacznie wyższy stopień połysku niż lakier – meble wyglądają niezwykle efektownie, dobrze prezentują się w każdym nowoczesnym wnętrzu. Płyta pokryta jest grubszą warstwą akrylu, dzięki czemu krawędzie są lepiej zabezpieczone przed działaniem szkodliwych czynników.
To co ma swoje zalety ma także i wady – meble pokryte akrylem nie są dostępne we wszystkich kolorach, z reguły producenci oferują w sprzedaży od kilku do kilkunastu podstawowych odcieni wykończenia.
Kolejną wadą jest brak możliwości wykonania ozdobnych frezowanych uchwytów oraz użycie specjalnej okleiny do zabezpieczenia wolnych brzegów-krawędzi, jeżeli jest ona wykonana laserowo, fronty będą mocne i wytrzymałe.

Na co się zdecydować ?

Ten wybór pozostawiamy Tobie, teraz kiedy już poznałeś poszczególne wady oraz zalety mebli lakierowanych i akrylowych, łatwiej podejmiesz decyzję. Zwróć szczególną uwagę na swoje potrzeby oraz wymagania, zastanów się czy połysk ma być intensywny czy może nieco spokojniejszy, czy możesz pozwolić sobie na to aby na meble poczekać dłużej czy też jednak nie. Rozważ wszystkie „za i przeciw” a następnie podejmij właściwą decyzję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here