Każdego roku miliony osób w Europie narażone są na zbyt duże stężenie hałasu w miejscu oraz związane z tym ryzyko. Jest to problem nie tylko w wielu gałęziach przemysłu czy budownictwie, ale nawet w środowiskach biurowych. Pracownicy w biurach są zmuszani podnosić głos, aby skomunikować się z innymi osobami oraz każdego dnia narażani są na dolegliwości związane z zaburzeniami słuchu. Według niektórych statystyk, uszkodzenia słuchu są najczęściej występującą chorobą zawodową. Dlaczego hałas w miejscu pracy jest tak niebezpieczny oraz co zrobić, aby go zminimalizować?
Hałas w miejscu pracy – dlaczego jest szkodliwy?
Hałasem określa się niepożądane dźwięki mierzone w dB. Wystarczy stosunkowo niewielkie przekroczenie dopuszczalnych norm, aby odczuwać negatywne dźwięki hałasu. O tym, czy stanowi on zagrożenie nie decyduje tylko jego poziom, ale też inne czynniki – na przykład impulsowość dźwięków, ich rozkład w czasie, czy częstotliwość. Jakie mogą być jego skutki? Przede wszystkim nieodwracalne uszkodzenie komórek słuchowych. Istnieją badania, potwierdzające, że narażenie na hałas negatywnie wpływa na układ krążenia i ciśnienie krwi. Co więcej, jest czynnikiem stresującym, nawet przy stosunkowo niewysokich poziomach oraz zwiększa ryzyko wypadków. Im wyższy poziom hałasu i dłuższy czas ekspozycji, tym więcej szkód może spowodować. Wbrew pozorom redukcja hałasu w miejscu pracy nie jest jedynie dobrą wolą pracodawcy, ale jego obowiązkiem. Według polskiego prawa, szefostwo musi zapewnić swoim pracownikom bezpieczne warunki, co obejmuje wyeliminowanie źródeł hałasu. Jak można to zrobić?
Redukcja hałasu w miejscu pracy
Istnieje kilka skutecznych metod zwalczania hałasu w środowisku pracy. Między innymi można zdecydować się na stosowanie środków ochrony słuchu – na przykład nauszników przeciwhałasowych, które noszone są bezpośrednio w małżowinie usznej lub kanale słuchowym. Niestety utrudniają komunikacje, dlatego zazwyczaj nie sprawdzają się w środowisku biurowym. Innym sposobem jest ograniczenie emisji źródeł hałasu – w tym celu warto zainwestować w drukarki, urządzenia wielofunkcyjne czy klimatyzacje wyposażone w tryb cichego działania.
Na potrzeby poprawy akustyki w miejscach pracy powstały też ścianki akustyczne, na przykład meble Acustio. Firma ta oferuje różnego rodzaju ściany, przegrody oraz panele dźwiękochłonne stworzone z myślą o nowoczesnych biurach. Nie tylko wyciszają dźwięki, dbając o komfort i bezpieczeństwo pracowników, ale też stanowią atrakcyjną dekorację wnętrza.