Aby sprytnie urządzić kuchnię, nie wystarczy określić planu, czyli ustalić, w jaki sposób będą stały szafki oraz sprzęt AGD. Równie ważny jest podział przestrzeni na strefy. Sprawdź, czym są i jak zabrać się za ich wydzielenie!

Ustalenie planu kuchni – krok pierwszy

Pierwszą czynnością na drodze do urządzenia idealnej kuchni jest wyznaczenie jej planu. W zależności od ulokowania mebli mamy do czynienia z układami:

  • jednorzędowym, czyli klasycznym i najprostszym. Meble i sprzęty AGD są w nim ułożone w jednej linii. Jeśli kuchnia jest duża, dotarcie z jednej strefy krańcowej do drugiej zajmuje sporo czasu. Wykonywanie podstawowych czynności, takich jak mycie naczyń czy chowanie ich do odpowiednich szafek, nieco się wydłuża,
  • dwurzędowym, wciąż prostym, ale skracającym czas przemieszczania się pomiędzy strefami i wykonywania prac w kuchni. Sprytnie rozmieszczone szafki kuchenne w układzie dwurzędowym sprawdzają się zwłaszcza w większych kuchniach,

  • odpowiadającym literze L. Linia mebli zakrzywia się i część szafek znajduje się pod kątem prostym do pozostałych. Czas wykonywania prac i przemieszczenia się pomiędzy strefami jest skrócony względem układu jednorzędowego. To popularne rozwiązanie do małym kuchni. Niestety w większych nadal nie jest doskonałe,
  • odpowiadającym literze U, najkorzystniejszym pod względem bliskości stref, jednak możliwy do zorganizowania przede wszystkim w pomieszczeniach o większej powierzchni – dużych kuchniach,
  • odpowiadającym literze G; ze względu na ścisłe zagospodarowanie przestrzeni meblami i sprzętem kuchennych sprawdzi się w pomieszczeniach większych,
  • prostym lub „literowym”, ale z wyspą, gdzie wyspa stanowi element przejściowy pomiędzy kuchnią a jadalnią bądź salonem. Tu również dochodzi do skrócenia czasu przemieszczania się pomiędzy strefami oraz ułatwienia wykonywania prac.

5 stref kuchennych

Poprawnie zorganizowana przestrzeń kuchenna zawiera pięć stref:

  1. Przechowywania zapasów – zarówno mrożonych, jak i nie. To tutaj znajduje się lodówka, zamrażarka, chłodziarka i spiżarka.
  2. Przechowywania wyposażenia kuchennego – chodzi o meble, w których umieszczasz naczynia, sztućce, garnki czy drobne sprzęty typu mikser. W strefie znajdują się szafki wiszące i stojące.
  3. Zmywania naczyń – tu znajduje się wszystko, co uczestniczy w procesie mycia i suszenia naczyń. Przede wszystkim jest to zlewozmywak, ale również zmywarka, suszarka oraz szafka, w której trzymasz środki czystości i śmietnik.
  4. Przygotowywania posiłków – czyli „centrum zarządzania kuchennego”. Z uwagi na kluczową rolę w procesie przygotowywania posiłku powinna znajdować się na środku, a przejście z niej do pozostałych stref musi zajmować tyle samo – niewiele! – czasu. W strefie wskazane jest zastosowanie dodatkowych świateł oraz umieszczenie co najmniej jednego kontaktu. Pod ręką powinny być przyprawy i dodatki do gotowania. Na blacie mogą stać designerskie gadżety, np. stojak na noże.
  5. Gotowania i pieczenia – ponieważ tutaj poddajesz obróbce surowe produkty, naturalną koleją rzeczy jest umiejscowienie w strefie piekarnika czy kuchenki mikrofalowej. Możesz tu także trzymać najczęściej używane akcesoria: garnki, patelnie, formy do pieczenia.

Dzięki odpowiedniemu rozplanowaniu kuchni oraz wydzielonym w niej strefom ułatwisz sobie codzienne prace i skrócisz czas ich wykonywania. Warto, byś pomyślał o tym zanim urządzisz kuchnię, jednak nawet potem możliwe są drobne zmiany na lepsze. W drugim przypadku zastanów się, które sprzęty przenieść do innych szafek oraz które meble zamienić miejscami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here