Łóżko dla dziecka

Łóżka dziecięce to nieodłączny element wyposażenia każdej sypialni dziecka. Jeśli zależy nam, aby nasze maleństwo spało w bezpiecznych i komfortowych warunkach, powinniśmy dołożyć starań w czasie zakupu łóżeczka oraz jego dodatkowe wyposażenia. Nie wszyscy młodzi rodzice zdają sobie sprawę, po czym rozpoznać dobre łóżeczko. Ten krótki poradnik dedykujemy właśnie im – podpowiadamy na co zwrócić uwagę w czasie zakupu oraz jakie są podstawowe parametry łóżeczek dziecięcych.

Gdy dziecko zaczyna rosnąć… czyli o wymiarach łóżeczka dla dziecka

Dzieci przechodzą przez specyficzną fazę wzrostu, w trakcie której ich organizmy zwiększają swoją objętość. W pierwszych miesiącach i latach życia jest to szczególnie odczuwalne – dziecko staje się sukcesywnie większe i cięższe, prędzej czy później zaczną pojawiać się problemy z braniem dziecka na ręce lub ubieraniem je w dotychczas używane ubranka.

W wyborze rozmiaru łóżeczka również należy uwzględnić ten fakt. Wielu młodych rodziców sięga po łóżeczka małe – o rozmiarach około 100 na 60 cm. Choć jest ono niezwykle komfortowe (łatwo można je wpasować w niemal każde pomieszczenie, bez zaburzania dotychczasowej aranżacji) to jednak z czasem będzie wymagało zastąpienia przez nowe, większe.

Większe łóżeczka to te o rozmiarach 140 na 70 lub nawet 180 na 90 cm. Każdy dobry producent mebli dziecięcych dysponuje łóżeczkami w tych właśnie rozmiarach. Znajdziemy także łóżeczka większe – o długości krawędzi wynoszącej 200 cm. Te ostatnie mają często dodatkowe funkcje – pozwalają rozmontować otaczające je barierki a w rezultacie – zamienić łóżeczko w wygodny tapczan.

Barierki – potrzebne czy zbędne?

Barierki to podstawowy element łóżeczek dla dzieci. Dzięki nim dzieci są zabezpieczone zarówno w trakcie snu, jak i podczas codziennych zabaw. W wielu modelach łóżeczek barierki nadają się do rozmontowania lub regulacji wysokości ich ustawienia.

W przypadku, gdy łóżeczko stoi przy ścianie (lub nawet w kącie pokoju) możemy zrezygnować z części barierek i rozmontować je (zastąpi je krawędź ściany).

Odnośnie samych barierek – należy dodatkowo zwrócić uwagę, czy ich krawędzie nie są zbyt ostre lub chropowate. Jeśli są – wówczas mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla naszego maleństwa. Lepiej wybierać te modele łóżeczek, w których barierki zostały odpowiednio oszlifowane, pozbawione są drzazg i ostrych rantów.

Materiał wykonania a bezpieczeństwo

Nie powinno dziwić stwierdzenie, że największą popularnością cieszą się łóżeczka drewniane. Ten naturalny materiał jest wytrzymały, odporny na uszkodzenia, a także bezpieczny w kontakcie ze skórą oraz powierzchniami wrażliwymi ludzkiego organizmu. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dzieci ząbkujących, który chętnie wpychają do ust wszystkie obiekty, szczególnie te twarde.

W przypadku wyboru łóżeczek drewnianych, warto także zwrócić uwagę czy zostały one pokryte specjalnym lakierem. Jeśli tak, warto upewnić się czy jest on antyalergiczny oraz bezpieczny dla zdrowia.

Rzadziej stosowane są łóżeczka metalowe lub wykonane z tworzyw sztucznych. Choć potrafią być solidne, to jednak nie wypadają zbyt dobrze na tle ich drewnianych odpowiedników. Przede wszystkim – dochodzi w nich częściej do różnego typu urazów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here