Kiedy na świecie pojawia się dziecko, pierwszą troską rodziców jest jego zdrowie. Zaraz za troską w kolejce stoi bezpieczeństwo. Nawet tak wydawałoby się banalna rzecz, jak wybór łóżeczka dla dziecka, nie jest pozbawiona pułapek.

Łóżeczka dziecięce, czyli te przeznaczone dla noworodków i niemowlaków, są do siebie wizualnie bardzo podobne. Zdecydowana większość rodziców stawia na tradycyjne łóżeczka drewniane z regulacją wysokości materaca. To dobry wybór, pod warunkiem, że zwrócimy uwagę na kilka szczegółów.

Dziecko wcześniej czy później spróbuje zagłębić ząbki w drewnie. Musi więc ono być idealnie gładkie, pozbawione ostrych krawędzi, wystających niezabezpieczonych śrub. Nie może być pomalowane farbą lub lakierem z dodatkiem ołowiu. Odległości między szczebelkami nie mogą być zbyt duże, dziecko nie powinno móc zablokować między nimi rączki lub nóżki. Z praktycznego punktu widzenia warto pomyśleć o szufladach pod łóżeczkiem.

Na wybór pierwszego miejsca do spania dziecko nie ma żadnego wpływu. Sytuacja zmienia się po kilku latach, gdy trzeba zmienić łóżeczko na bardziej dorosłe. Łóżka dla dzieci produkowane są w wielu wariantach kolorystycznych i konstrukcyjnych. Wybór tego jedynego nie jest prosty ani oczywisty. Jeśli to możliwe, warto pozwolić dziecku wybrać „na oko” takie łóżko, jakie mu się podoba. Do rodziców należy ocena bezpieczeństwa i przydatności. Podobnie jak przy łóżeczku dla noworodka, tak i przy łóżku dla kilkulatka trzeba zwrócić uwagę na wykończenie, brak ostrych krawędzi, wystających śrub. Warto sprawdzić, z jakiego materiału zrobiony jest mebel i czy wytrzyma dziecięcą nadaktywność. Nie jest tajemnicą, że łóżko służy dziecku nie tylko do spania. W zależności od potrzeb może być statkiem kosmicznym, łodzią podwodną, karetą księżniczki, zamkiem, wozem strażackim i czym tylko dziecko zapragnie. Właśnie dlatego wybierając łóżko dla dziecka, warto wykazać trochę samozaparcia i poszukać naprawdę dobrego jakościowo mebla. Oprócz standardowych łóżek ze stelażem i materacem, na rynku jest sporo oryginalnych konstrukcji np. w kształcie samochodu wyścigowego.

Przy okazji wymiany łóżka warto rzucić okiem na koce dziecięce. Dzieci uwielbiają koce, nie tylko dlatego, że są mięciutkie, przyjemne w dotyku i dobrze się pod nimi śpi. Koc to bardzo często istotny element zabawy, najczęściej jest wykorzystywany jako budulec do namiotu lub bazy, czasem służy jako parawan oddzielający część pokoju. Dlatego można z czystym sumieniem ulec prośbie dziecka i kupić koc, który mu się podoba. Oczywiście pod warunkiem, że będzie dobrej jakości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here