Łazienka na poddaszu jest projektem bardzo ciężkim do zrealizowania. Skośne ściany są największą przeszkodą, z którą spotka się osoba aranżująca wnętrze łazienki. Należy pamiętać również o odpowiednim rozmieszczeniu mebli, by móc z nich swobodnie korzystać. W tym artykule podpowiadamy co warto wiedzieć o łazience na poddaszu.

Aranżacja łazienki – wysokość

Na wielkość pełnowartościowej powierzchni łazienki wpływa przede wszystkim wysokość ścianki kolankowej. Jeżeli dach oparty jest na stropie lub na niskiej ściance to pełnowartościowa powierzchnia łazienki na poddaszu będzie znacznie mniejsza niż ta liczona na podłodze. W większości nowoczesnych łazienek meble montowane są na ścianach, dlatego aranżacja poddasza jest jeszcze trudniejszym zadaniem.

Łazienka na poddaszu – naturalne światło

Łazienki znajdujące się na poddaszu mają wiele zalet. Jedną z nich jest możliwość doprowadzenia do niej naturalnego światła. Sprawia ono, że w łazience czujemy się lepiej oraz bardziej komfortowo. Dzięki temu za dnia nie musimy korzystać ze sztucznego oświetlenia, by skorzystać z toalety lub wziąć prysznic.

Miejsce na wannę w łazience na poddaszu

Z racji tego, że w łazience umieszczonej na poddaszu domu królują skosy, niezwykle ważne jest to, w jakim miejscu postawimy wannę. By wiedzieć dokładnie w jaki sposób ją umiejscowić musimy przyjrzeć się liczbom. Wanna bez nóżek ma wysokość od 40 do 50 cm, zaś z nóżkami od 55 do 60 cm. Wanny z hydromasażem są nieco wyższe, bo średnia ich wysokości wynosi 67 cm.

Niezwykle ważne jest również wygodne korzystanie z wanny. Człowiek siedzący w wannie swój czubek głowy ma na wysokości do 110 cm. Oznacza to, że co najmniej w takiej odległości od poziomu posadzki powinien być sufit.

Ostatnim elementem, który powinniśmy wziąć pod uwagę jest przestrzeń przed wanną. W tym miejscu powinniśmy mieć przynajmniej 100×100 cm wolnej powierzchni. Wysokość od podłogi do sufity powinna przekraczać 2 metry, by móc swobodnie się wytrzeć po myciu.

Kabina prysznicowa w łazience

Alternatywą dla wanny jest natrysk. Sugerowane ze względu na wygodę wymiary kabiny to 90×90 cm. Mniejsze kabiny są niekomfortowe w użytkowaniu. Dostępna wolna powierzchnia przed kabiną prysznicową powinna mieć wymiary około 90×100 cm. Odległość sufitu od podłoża powinna wynosić co najmniej 2,2 m.

Ustawienie pralki

Standardowa wysokość pralki to 85 cm. Korzystanie z funkcji tego urządzenia nie wymaga od nas postawy stojącej, dlatego więc odległość sufitu od podłoża może być tutaj mniejsza niż w przypadku innych rzeczy.

Wykończenie wnętrza

Łazienka jest miejscem, w którym panuje podwyższona wilgoć powietrza. Z tego względu zwykłe płyty gipsowo-kartonowe nie zdadzą tutaj egzaminu. Skosy ścian należy zaimpregnować środkami hydrofobowymi, co zapewnia opóźnione i ograniczone wchłanianie wilgoci do ścian. Jest to bardzo ważne, gdyż najlepszym przyjacielem wilgoci jest pleśń.

Podsumowanie

Aranżacja wnętrza łazienki na poddaszu wymaga przeprowadzenia dużych ilości obliczeń. Tak, by korzystanie ze wszystkich sprzętów było komfortowe i nie sprawiało problemów. Jeżeli szukasz inspiracji do projektu swojej łazienki sprawdź blog Defra.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here