Kurtyny paskowe z roku na rok zyskują coraz większą popularność. Użytkownicy doceniają je za bardzo dobre właściwości izolacyjne, łatwy montaż oraz niski koszt inwestycji.
Dla tych, którzy po raz pierwszy stanęli przed wyborem kurtyny paskowej, przygotowaliśmy przewodnik. Ma on postać zbioru najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami.
Cały materiał dotyczy kurtyn paskowych z mocowaniem na wieszaki grzebieniowe, ponieważ ten system jest wykorzystywany najczęściej. Zapraszamy do lektury.

Jak są mocowane pasy?

Pasy są mocowane na szynie montażowej. Szyna montażowa jest wykonana z blachy i ma postać podłużnej listwy. Na jej dolnej krawędzi jest wycięty rząd zębów, które są wygięte w kształcie haczyka. Na tak przygotowanej szynie zawieszane są pasy. Do ich wieszania służą wycięte z blachy uchwyty. W każdym uchwycie są podłużne otwory, których wielkość i rozstaw pasuje do zębów na listwie montażowej. Na każdym pasie znajduje się jeden uchwyt. Najczęściej mocuje się je za pomocą nitów zrywanych. W celu zawieszenia wstęg na szynie montażowej wystarczy nałożyć uchwyty z pasami na zęby tej szyny.

Czy pasy można zdjąć i ponownie założyć?

Kurtyna z zawiesiami grzebieniowymi została zaprojektowana z myślą o łatwym zakładaniu i zdejmowaniu pasów. Pasy zdejmuje się ręcznie, nie są do tego potrzebne narzędzia. Wystarczy zdjąć wstęgę z haczyków wieszaka grzebieniowego. Również zakładanie pasów nie stanowi problemu. Należy jedynie zadbać, aby wstęgi wisiały w równych odległościach.

Co to jest zakład pasów?

Zakład pasów to inaczej zachodzenie sąsiadujących wstęg na siebie. Pasy można powiesić bez zachodzenia, z małym, średnim lub dużym zakładem. Aby pasy na siebie zachodziły, muszą być powieszone w dwóch rzędach. Zakład pasów ma wpływa na to, jak szczelna jest kurtyna

Jak wybrać odpowiedni zakład pasów?

Zakład pasów jest uzależniony od wielkości kurtyny, miejsca montażu i rodzaju ruchu przez przegrodę. Uwzględnić należny również różnicę temperatur po obu stronach kurtyny. Z uwagi na dużą ilość czynników, każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Są jednak wskazówki ogólne, których znajomość ułatwi wybór:

  • większy zakład pasów zwiększa szczelność kurtyny

  • im kurtyna jest bardziej szczelna, tym trudniej się przez nią przechodzi.

  • kurtyny montowane przy otworach zewnętrznych powinny mieć większy zakład niż montowane wewnątrz pomieszczeń.

  • zakład pasów można zmieniać już po zamontowaniu kurtyny. Dobrym rozwiązaniem jest wybranie najmniejszego zalecanego zakładu i przetestowanie, jak sprawdza się on w praktyce. W dowolnym momencie można zawiesić dodatkowe pasy, modyfikując w ten sposób zakład pasków.

  • dla szerokich kurtyn można stosować różny zakład pasów. W miejscach wyznaczonych jako przejścia dla ludzi zakład może być mniejszy niż w pozostałej części kurtyny. Znacznie ułatwi to przechodnie, a tylko nieznacznie wpłynie na szczelność całej kurtyny.

Czy zakład pasów można zmienić po zainstalowaniu kurtyny?

Zakład pasów może być zmieniany po zamontowaniu kurtyny. Pasy można z łatwością zdejmować i zakładać. Nie są potrzebne do tego żadne narzędzia. Konstrukcja zwiesi grzebieniowych umożliwia swobodną regulację zagęszczenia pasów. Pasy można swobodnie zbliżać i oddalać od siebie. Należy jedynie pamiętać, że im zakład pasów jest większy, tym więcej pasów jest potrzebnych do zasłonięcia otworu. Czyli chcąc zwiększyć zakład należy założyć dodatkowe wstęgi.

Czy pasy można powiesić źle?

Podczas zawieszania należy zwrócić uwagę na właściwe ustawienie wstęg. Pasy są wyprofilowane w kształcie łuku, tak aby dobrze do siebie przylegały. Aby uzyskać szczelną kurtynę najlepiej zawieszać pasy w dwóch rzędach. Najlepiej ilustruje poniższy schemat:

Taki sposób zawieszenia sprawia, że pasy wiszą prosto i przylegają do siebie. Nie rozchylają się łatwo, gdy napiera na nie wiatr.

Czy na jednym wieszaku można powiesić pasy o różnej szerokości?

Na jednym wieszaku można powiesić pasy o różnej szerokości. Jest to możliwe, ponieważ uchwyty do mocowania wstęg mają budowę modułową. Oznacza to, że wielkość otworów mocujących i ich rozstaw jest taki sam w każdym typie uchwytu. Płytki różnią się jedynie ilością otworów mocujących. Płytki węższe mają mniej otworów niż płytki do pasów szerszych.

Z jakiego materiału są wykonywane pasy

Pasy są wykonywane z tworzywa o poli(chlorek winylu) , popularnie nazywanym PCV, PVC lub PCW. Nie jest to jednak czysty polimer. Do powstającego w procesie ekstruzji pasa dodawane są różne dodatki. Ich celem jest modyfikowanie właściwości gotowego wyrobu. Dzięki tym dodatkom pasy uzyskują optymalną wytrzymałość mechaniczną. Plastyfikatory mają wpływ na to jak, elastyna jest wstęga. Do pasów chłodniczych jest dodawana większa ilość tego związku. Dzięki plastyfikatorom wstęgi pozostają elastyczne w ujemnych temperaturach. Po polimeru mogą być również dodawane barwniki. Dzięki temu pasy mają różne kolory. Mogą przepuszczać światło lub być nieprzezroczyste.

Dlaczego pasy są wykonywane z PCV?

Do produkcji pasów stosuje się PCV ze względu na jego bardzo dobre właściwości izolacyjne. Tworzywo stanowi skuteczną izolację dla ciepła i hałasu. Elastyczne PCV jest jednym z najlepszych izolatorów termicznych pośród tworzyw sztucznych. Ponadto właściwości PCV można w łatwy sposób modyfikować. Wystarczy zmieszać czysty polimer z odpowiednimi dodatkami, aby uzyskać pożądany efekt. PCV jest podatne na łączenie się z różnymi dodatkami. Pozwala to na produkcję pasów o wielu zastosowaniach.

Poradnik powstał przy współpracy ze specjalistami z portalu www.kurtynypcvpaskowe.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here