Kupujemy duże mieszkanie - jak ocenić czy rozkład będzie dla nas odpowiedni?

Kupujesz duże mieszkanie? Nie wiesz, ile przestrzeni będzie Ci potrzebne? Dowiedz się, co zrobić, by dobrze wybrać rozkład mieszkania.

Od czego zacząć?

Mieszkanie to zakup na długie lata, czasem na całe życie. Dlatego też należy poświęcić tej czynności więcej czasu i zapoznać się z dostępnymi ofertami na rynku. Na początek warto sprawdzić, czy w interesującej nas okolicy dostępna jest nowa inwestycja, która oferuje mieszkania spełniające nasze podstawowe wymagania. Przy poszukiwaniu perfekcyjnego lokalu warto zwrócić uwagę na lokalizację, metraż, cenę, ale także rozkład pomieszczeń, gdyż to od tego ostatniego jest zależny w dużej mierze nasz przyszły komfort.

Jak dużo pokoi potrzebujesz

„Jak dużo pokoi potrzebuje?” –  to jedno z podstawowych pytań i warto zadać je sobie już na samym początku. Duże mieszkania dobierajmy tak, aby każdy z lokatorów miał własną przestrzeń i komfortowy kąt. Duże mieszkania, takie jak mieszkanie 4-pokojowe czy mieszkanie pięciopokojowe, są zdecydowanie mniej popularne niż te dwupokojowe, jednak ich cena w przeliczeniu na metr kwadratowy jest znacznie bardziej atrakcyjniejsza. Jeżeli zamierzasz powiększyć rodzinę, zastanów się zatem czy kupno większej przestrzeni nie okaże się dla Ciebie bardziej korzystne.

Kuchnia otwarta czy zamknięta?

Obecnie najchętniej wybierane mieszkania posiadają kuchnie otwarte. To sprawia, że pomieszczenia są optymalnie większe i ułatwia to aranżację. Jeśli jednak wolimy mieć kuchnię zamkniętą, warto omówić to z deweloperem i dowiedzieć się czy taki rodzaj pomieszczenia jest dostępny wśród budynków w naszej wymarzonej lokalizacji.

Strefa dzienna i strefa nocna

Pamiętajmy, aby oddzielić strefę dzienną z salonem i kuchnią, od tej strefy nocnej z sypialnią. Pomieszczenia te powinny znajdować się w dwóch różnych końcach mieszkania i być osobno.

Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie?

  • Pamiętajmy, że wnętrza skierowane na wschód są jasne do południa i się nie przegrzewają. Najlepiej, by w ten sposób była rozmieszczona kuchnia, bądź sypialnia, gdyż tutaj niższe temperatury są wręcz pożądane.
  • Orientacja zachodnia to gwarancja pięknego, jasnego światła po południu oraz wyższych temperatur w pomieszczeniu w drugiej połowie dnia.
  • Okna wychodzące na południe posiadają doskonałe oświetlenie przez dłuższą część dnia. Co docenimy szczególnie zimą, gdyż w takich pomieszczeniach jest zdecydowanie cieplej – to idealne miejsce na salon, jadalnię bądź bawialnię.
  • Wnętrza wychodzące na północ zapewniają cień. Takie miejsce będzie odpowiednim pomieszczeniem na sypialnię.

Kilka przydatnych pytań kontrolnych przed zakupem

  • Czy części, w których zamierzamy spać są oddzielone od części wspólnej poprzez korytarz, czy też są przechodnie. W tych pierwszych będzie znacznie lepszy komfort akustyczny – korytarz zadziała jak bariera przed hałasem;
  • Czy pomieszczenia należące do jednej grupy funkcjonalnej (np. sypialnia i łazienka, kuchnia i jadalnia) sąsiadują ze sobą? To wygodne rozwiązanie zdecydowanie bardziej sprzyja zachowaniu porządku w dużym mieszkaniu.
  • Czy taras, balkon, loggia i wypoczynkowe strefy obejścia znajdują się od południa lub południowego zachodu? Wówczas promienie słoneczne zapewnią odpowiednią ilość światła i ciepła. W ten sposób pomieszczenie będzie naturalnie dogrzewać się samo.
  • Czy łazienka posiada okno? Może być nawet niewielkie, ale znacznie bardziej ułatwi to wentylację i wietrzenie.

Warto poznać zasady projektowania rozkładu pomieszczeń w domu, jednak pamiętajmy, aby zawsze wybierając nasz idealny projekt mieszkania, kierować się na pierwszym miejscu swoją wygodą. Nie inwestuj w dużą kuchnię, jeśli nie przepadasz za gotowaniem. Pamiętaj, że rozsądny wybór pomieszczeń zaprocentuje w przyszłości komfortem Twoim i Twoich bliskich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here