Drewniany kredens jest wyjątkowym meblem, niegdyś obowiązkowym elementem wyposażenia każdego domu. Z czasem zastąpiły go meble modułowe, ale od jakiegoś czasu moda na duże kredensy wraca. Meble te pomagają w zaprowadzeniu porządku w kuchni czy salonie i wprowadzają do domu lub mieszkania akcent retro. Każdemu pomieszczeniu dodają stylu, szykowności, a także nutki romantyzmu. Zapraszamy do lektury artykułu dotyczącego charakterystyki kredensów drewnianych.

Kredens w dawnych czasach

Na wstępie warto wyjaśnić znaczenie słowa „kredens”. Wywodzi się ono od łacińskiego „credo”, czyli zbioru zasad wiary. Dawniej było to specjalne pomieszczenie w pałacu lub na dworze, w którym przechowywano obrusy, sztućce oraz tace, a także zamknięte w pudełkach, czyli sprawdzone i niezatrute jak wierzono, produkty. Kredens był synonimem luksusu i dostatniego życia. Znajdował się między kuchnią a jadalnią i układano w nim gotowe posiłki na tacach oraz rozlewano trunki do pucharów na chwilę przed podaniem ich na stół. Z braku miejsca niektórzy przechowywali wspomniane rzeczy codziennego użytku w specjalnych skrzyniowych meblach. Kredens w tym znaczeniu – jako mebel pośredni między skrzynią a szafą – pojawił się w okresie renesansu we Włoszech. Składał się on wtedy z pojemnej szafki z szufladami, a także nadstawki, która służyła do ekspozycji efektownych dzbanów, mis oraz bogato zdobionych kielichów.

Kredens drewniany obecnie

Obecnie kredensy są dużym, stabilnym meblem, pozwalającym uporządkować wszystkie potrzebne przedmioty. Kredensy drewniane składają się najczęściej z dwóch rozdzielnych części – przeszklonej witrynki oraz komody, w której znajdują się półki i szuflady. Górna część kredensu jest zazwyczaj węższa niż dolna. W ofertach wielu sklepów można zauważyć solidne drewniane kredensy z dekoracyjnymi gzymsami, zwieńczeniami lub listwami, najczęściej w jasnych odcieniach – bieli, beżu i szarości. Współczesne kredensy pasują do wnętrz w stylu prowansalskim lub skandynawskim, a swoje zastosowanie znajdują najczęściej w salonach oraz jadalniach.

Kredensy w stylu francuskim są dostępne w firmie belbazaar. Jest to duńskie przedsiębiorstwo działające od lat na polskim rynku. Specjalizuje się w produkcji mebli z litego drewna europejskiego oraz azjatyckiego. Łączy w sobie nowoczesne i klasyczne, piękne i funkcjonalne wzornictwo oraz najwyższą jakość wykonania, a dzięki oferowanym ponadto dodatkom i elementom dekoracyjnym pozwala na aranżacje wnętrz w przyjaznym, naturalnym stylu i klimacie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here