Mimo że kratka wentylacyjna jest niewielka, spełnia bardzo ważną funkcję w każdym mieszkaniu. W zależności od naszych potrzeb możemy za niewielką cenę zakupić kratki odpowiadającą nam kształtem, funkcjami i kolorem. Przepisy nakazują nam posiadanie kratek w kuchniach, łazienkach i pomieszczeniach bez okien.

Jak działa kratka wentylacyjna?

Dzięki działaniu grawitacyjnemu kratka wentylacyjna nabiera z pomieszczenia zużyte, ciepłe i wilgotne powietrze i nadmuchuje świeże. Dzięki temu pomieszczenie zabezpieczone jest przed powstawaniem pleśni i wilgoci, a także czadu. Często w pomieszczeniu łazienkowym znajdują się piecyki gazowe, które potrzebują świeżego tlenu do spalania. Gdy jest go za mało, spalanie jest nieprawidłowe i może wytworzyć trujący dla człowieka czad. Dlatego wybór odpowiedniej kratki jest bardzo ważnym i nieodłącznym elementem niektórych pomieszczeń.

Rodzaje kratek wentylacyjnych:

– otwarte – jest jednym elementem, który ma na celu zasłonięcie wejścia do przewodu wentylacyjnego,

– z żaluzją – pozwala na dopasowanie za pomocą sznurka prześwitu w wentylacji, a co za tym idzie, pozwala na regulację intensywności przepływu powietrza. Nie można takiej kratki zamykać szczególnie w pomieszczeniach, gdzie występuje użycie gazu, ponieważ zamknięty obieg prowadzi do przepływu zbyt małej ilości tlenu,

– auto aktywne – posiada system, który w zależności od panujących w pomieszczeniu warunków sam reguluje przepływ powietrza. Nie sprawdzi się jednak w pomieszczeniach takich jak kuchnia i łazienka.

Możemy wybrać kratki wentylacyjne (https://www.bricoman.pl/elektryka-oswietlenie/systemy-wentylacyjne-i-kratki/kratki-wentylacyjne) plastikowe w kolorze białym za niewielką cenę. Jest to najczęstszy wybór wśród klientów. Jednak kolorystyka kratek jest większa, więc w zależności od naszych potrzeb znajdziemy kratki w kolorze czarnym, szarym czy beżowym. Na rynku znajdziemy również kratki ze stali nierdzewnej, mosiądzu czy ceramiki, które nie będą szpeciły naszych pomieszczeń. Ich wygląd jest nowocześniejszy niż plastikowych, jednak ich cena jest również dużo wyższa.

Wszystkie kratki mają standardowe wymiary, więc przed zakupem należy zmierzyć wielkość naszego otworu wentylacyjnego.

Jaką kratkę wentylacyjną wybrać?

Zależy to głównie od naszych możliwości finansowych. Należy jednak podejść do tego w sposób odpowiedzialny. Najważniejszym czynnikiem będzie skuteczność zamontowanej kratki. W sklepie Bricoman oferowane są kratki wentylacyjne różnego typu, w różnych kolorach i z różnych materiałów. Sklep oferuje również funkcjonalne kratki w designerskim stylu, które będą w pełni ukrywały przewód wentylacyjny, ale również tworzyły element dekoracyjny pomieszczenia, zapewniając nam jednocześnie funkcjonalność i bezpieczeństwo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here