Obecnie mianem cywilizowanych przestrzeni określa się te obszary, w po których człowiek może poruszać się najbardziej komfortowo. Zazwyczaj jest to zasługa odpowiednich rozwiązań technicznych, które nie ujrzałyby światła dziennego, gdyby nie istniały takie materiały budowlane, jak na przykład beton. Utwardzanie i stabilizowanie niepewnego i podatnego na wilgoć naturalnego podłoża można jednak przeprowadzać już także dzięki bardziej subtelnym wynalazkom. Jednym z nich są specjalne kraty, sporządzane z tworzyw sztucznych – ich ekologiczne wersje to produkty wytwarzane z ponownie wykorzystywanych odpadów.

Krata trawnikowo-drogowa – jak wygląda i co potrafi?

Ten rodzaj technicznego rozwiązania można opisać jako system połączonych sześciokątów foremnych – układ nieco przypomina komórki w pszczelim ulu. Pojedynczy tego rodzaju element nie jest dużych rozmiarów: dopiero zgromadzenie większej ilości takich paneli i połączenie ich w układ o żądanej wielkości i kształcie zadowoli każdego , kto chciałby skorzystać z takiego rozwiązania.

Dzięki temu zamontowane utwardzenie podłoża jest trwałe i stabilne – każdy nieduży panel opiera się bowiem na czterech wkrętach, które służą do przymocowania kraty w powierzchni ziemi. Zamontowaną kratę dobrze jest obsiać trawą, tak by ukryła się wśród roślinności, a nawet wypełnić kruszywem – by poruszanie się po tak utwardzonej powierzchni stało się bezpieczniejsze.

Krata trawnikowo-drogowa to idealne rozwiązanie dla różnych miejsc i sytuacji. Właściciele domen publicznych z powodzeniem utwardzą za jej pomocą:

  • parkingi,
  • pomocnicze drogi dojazdowe,
  • drogowe pobocza,
  • place.

Z pewnością zainteresują się możliwością wzmocnienia ścieżek spacerowych, a także przybycie z pomocą terenom zielonym. Kraty tego rodzaju nie należy bowiem postrzegać wyłącznie jako kolejnego sposobu na ujarzmienie naturalnego podłoża dla wygody korzystających z danego miejsca ludzi – to także bardzo użyteczne akcesorium, które może przyczynić się do zabezpieczenia terenów zielonych, które dzielnie znoszą ludzką ekspansję.

Dzięki tego rodzaju kracie można ochronić podmywane przez wodę skarpy i bezpośrednie okolice drzew. Krata jest więc w stanie zabezpieczyć daną przestrzeń przed niepożądanymi zmianami, potencjalnie niebezpiecznymi dla ludzi i roślin.

Artykuł powstał we współpracy z BIELBET – odwodnienia liniowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here