Praca biurowa może być łatwiejsza i przyjemniejsza, jeśli tylko zadbasz o to, aby stanowisko pracy było wygodne i ergonomiczne. Jak to zrobić? Nie jest to takie trudne.

Jak przygotować ergonomiczne miejsce pracy, radzi salon mebli biurowych w Białymstoku.

Myśląc o wygodnej pracy w biurze każdy od razu myśli o wygodnym fotelu. Rzeczywiście wygodne krzesło to podstawa komfortowej pracy. Nie chodzi jednak o to, aby był to fotel, w którym pracownik może się wygodnie rozłożyć, wyciągnąć nogi i wypocząć. Ma to być fotel, który wymusi prawidłową postawę, podeprze odpowiednie odcinki ciała i zapewni bezbolesną pracę w pozycji siedzącej. Trzeba pamiętać, że to zdrowie pracownika jest najważniejsze i taki cel powinien przyświecać wybierającym meble biurowe dla pracowników.

Ważne jest to, aby krzesło biurowe miało odpowiednią wysokość i odchylenie oparcia dostosowane do sylwetki. Właśnie dlatego większość krzeseł i foteli biurowych posiada regulację. Zazwyczaj jest to właśnie regulacja wysokości oraz odchylenia oparcia. Czasem pojawia się także dodatkowa regulacja w postaci podparcia części lędźwiowej kręgosłupa, odcinka szyjnego, czy też podparć łokci. Dodatkową zaletą może być podnóżek, który zmniejszy obciążenie stawów kolanowych.

Kolejnym elementem wyposażenia miejsca pracy biurowej jest oczywiście biurko. Te także powinno mieć odpowiednią wysokość oraz taką powierzchnię blatu, która umożliwi pracownikowi swobodne korzystanie z narzędzi do pracy, które są mu potrzebne. Warto więc zadbać o to, aby było to biurko z miejscem na komputer i monitor (lub laptop). Jeśli jest to komputer typu PC, większą wygodę korzystania zapewni wysuwana półka z klawiaturą. Dodatkowo, w zależności od potrzeb, na biurku powinno się znaleźć miejsce na telefon, fax, drukarkę czy też półka na dokumenty. Biurko powinno być także wyposażone w pojemne szuflady. Powinny się w nich zmieścić podstawowe akcesoria biurowe, a jeśli będą one zamykane na klucz, mogą być także wykorzystane do przechowywania ważniejszych dokumentów.

Warto pamiętać, że ergonomiczne biuro to nie tylko biurko i krzesła. Warto zadbać też o to, aby cała przestrzeń biurowa była wygodna. Powinny więc w niej się znaleźć między innymi szafy na segregatory z dokumentami, stół konferencyjny z krzesłami, a być może też sofa i niewielki stolik kawowy. Wszystko jednak zależy od specyfiki pracy i potrzeb danego biura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here