Kilka słów o plakatach

Wiele osób urządzających swoje nowe mieszkanie lub dom, poszukuje ciekawych sposobów dekoracji ścian. Do tego etapu aranżacji wnętrz zalicza się nie tylko malowanie ścian, lecz także ich zdobienie poprzez umieszczanie na nich obrazów, grafik, zdjęć, plakatów oraz innych przedmiotów. Obecnie, coraz częściej sięgamy po rozwiązania stosowane do tej pory przede wszystkim w pokojach dzieci i nastolatków. Chodzi o plakaty, których popularność od kilku lat przeżywa swoisty renesans. Z pewnością przyczyniło się do tego odkrycie zawartego w nich potencjału estetycznego. Plakaty mogą przedstawiać nie tylko postaci z filmów, gier komputerowych, piękne krajobrazy, lecz także reprodukcje klasycznych dzieł sztuki, skomplikowaną architekturę, pełne detali zdjęcia martwej natury i wiele innych motywów. Dzięki temu, plakaty świetnie sprawdzają się jako dekoracja ścian także w salonie, sypialni rodziców, kuchni, a także miejscach pracy – salonach fryzjerskich, biurach, poczekalniach, urzędach i wielu innych.

Plakat a dekoracja wnętrz

Plakat stanowi obecnie konkurencyjną alternatywę dla tradycyjnie wieszanych na ścianach obrazów. Zastosowanie plakatu niesie za sobą szereg korzyści, które często przesądzają właśnie o jego wyborze. Przede wszystkim – jest to kwestia ceny. Plakaty występują w bardzo szerokim przedziale cenowym; rzadko kosztują więcej niż ok. 100 zł. Już najtańsze plakaty – w cenie poniżej 20 zł. – mogą prezentować wysoki poziom estetyczny i precyzyjnie wykonaną grafikę. Stanowi to ich zdecydowaną zaletę, na tle obrazów malarskich, których cena jest zdecydowanie wyższa.

O sile plakatów stanowi także wielość dostępnych motywów. Dostępne są plakaty dedykowane dla koneserów sztuki filmowej, architektury, motoryzacji, florystyki, entomologii oraz wielu innych. Znajdziemy zarówno przykłady prezentujące nowoczesną stylistykę, intensywne barwy, abstrakcyjne struktury i psychodeliczne motywy jak i plakaty reprodukujące klasyczne dzieła sztuki, kultowe fotografie i historyczne postaci. Wybór plakaty jako formy aranżacji wnętrza otwiera przed nami szereg nowych możliwości.

Jak plakat wpływa na odbiór wnętrz?

Plakaty nie tyko estetyzują wnętrza, ale także zmieniają sposób, w który je odbieramy. Przykładowo, wiele osób pragnących optycznie powiększyć rozmiar konkretnego pomieszczenia decyduje się na zawieszenie w nim plakatu przedstawiającego krajobraz lub dziką naturę. W ten sposób dobrany plakat powoduje, że pokój sprawia wrażenie przestronnego i zdecydowanie większego niż jest w rzeczywistości. Równie skuteczne pod tym względem mogą okazać się plakaty 3-D, tworzące wrażenie głębi, plakaty przedstawiające abstrakcyjne bryły geometryczne, lub widoki drogi, szlaków górskich, rozległych lasów.

Chcąc ocieplić atmosferę w danym pomieszczeniu warto sięgnąć po plakat przedstawiający zachód słońca, naturę w ciepłych barwach, piękno mikroświata (owady, motyle, gąsienice) lub nieboskłon. Warto aby obecna na plakacie kolorystyka uzupełniała brakujące barwy w wystroju danego pomieszczenia.

Dobierając plakat do konkretnego wnętrza możemy się także sugerować jego przeznaczeniem. W łazienkach świetnie sprawdzą się plakaty czarno białe na ścianę, krajobraz wodny (rzeki, ocean, jeziora), a także inne relaksujące krajobrazy. Do kuchni proponujemy sięgnąć po tematykę jedzenia: plakaty przedstawiające martwą naturę, pełne detalu zbliżenie na owoce, różnorodne przyprawy i wiele innych. W salonie natomiast sprawdzą się tradycyjne plakaty filmowe, o ciekawej kompozycji, bogatych barwach, przyciągające uwagę osób wchodzących do pomieszczenia, a także plakaty zawierające sentencje znanych osób, złote myśli, znane powiedzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here