Jedwab

Jedwab jest synonimem luksusu, elegancji i jakości. Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości oraz ze względu na wysoką cenę, jedynie 0,2  procent wszystkich tkanin produkowanych na świecie wykonana jest z jedwabiu. Czym tak naprawdę różnią się materiały wykonane z jedwabiu od innych? Dlaczego uznaje się je za lepsze niż inne?

Czym jest jedwab?

Tkaniny produkowane z jedwabiu są wyjątkowo miłe w dotyku, delikatne i jednocześnie trwałe. Produkuje się je z przędzy jedwabników dzikich lub morwowych. Mimo że znajdziemy całkiem sporo wytwórni jedwabiu w Europie, to jednak głównym ich wytwórcą nadal są Chiny. Nici pozyskiwane z jedwabnika są niezwykle mocne, odporne na przerwanie.

Dlaczego jedwab jest zdrowy?

Ubrania z jedwabiu wolne są od cząsteczek plastiku, o którym już wiemy coraz bardziej, że jest dla nas toksyczny. Dodatkowo, jedwab nie zatrzymuje w sobie wilgoci, przez co bardzo zdrowo jest mieć na przykład pościel z jedwabiu (lub przynajmniej jedwabne poszewki na poduszki lub kołdry z jedwabiu). Jedwab oddycha, nie zatrzymuje wilgoci, a jednocześnie świetnie izoluje od zimna. To oznacza, że bluzki z jedwabiu, mimo że cienkie, to są dobre na zimę.

Jak rozpoznać prawdziwy jedwab?

O tym,czy mamy do czynienia z jedwabiem naturalnym, czy sztucznym, przekonamy się po zapachu, jaki wydziela spalana tkanina. Zapach spalanego jedwabiu naturalnego będzie znacznie mniej przyjemny niż ten pochodzący ze spalanej tkaniny syntetycznej. Producenci skupiający się na tworzeniu jedwabiu sztucznego tworzą go z jedwabiu celulozowego. Taki materiał spala się bardzo szybko. Ubrania i inne wytwory z jedwabiu celulozowego łatwiej prać i łatwiej jest je prasować niż te wykonane z jedwabiu naturalnego. Wątpliwości nie pozostawia również cena. Poszewka z jedwabiu naturalnego jest kilka razy droższa od poszwy wykonanej z jedwabiu celulozowego.

Zalety ubrań z jedwabiu naturalnego

Ubrania wykonane z jedwabiu nie mną się, nie rozciągają, są trwałe, doskonale trzymają ciepło, ale też są oddychające. Bluzka jedwabna nigdy nie będzie rozepchana na piersiach lub w łokciach. Ubrania wykonane z jedwabiu, które został pokolorowane, są znacznie mniej odporne na blaknięcie pod wpływem działania promieni UV. Wyprane ubrania z jedwabiu naturalnego nie są odporne na uszkodzenia  ze względu na dużą delikatność. Dlatego, mokrych ubrań z jedwabiu nie można nigdy wytrzymać w rekach. Należy też ustawić pralkę na jak najmniej agresywny program. Tkaniny z jedwabiu nie nadają się do wstawienia ich do suszarki. Jeśli zależy nam na szybkim i sprawnym wysuszeniu takiej tkaniny, najlepiej jest je zawinąć w inny materiał i lekko odciskać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here