Meble kolonialne, jak sama nazwa wskazuje, są pozostałością po dawnych czasach i podbojach europejskich kolonizatorów. Na szczęście dziś zamorskich kolonii już nie ma, pozostały za to przepiękne stylowe meble oraz dekoracje w stylu kolonialnym, które już od dziesięcioleci mają swoich miłośników. W naszym artykule postaramy się przybliżyć nieco czytelnikom styl kolonialny oraz wskazać ich najważniejsze cechy.

Mnogość stylów

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że meble wykonane w stylu kolonialnym mogą być bardzo różne. Pamiętajmy bowiem, że kolonie europejskie były na całym świecie i powstawały na wzór mebli przywożonych ze sobą przez kolonizatorów europejskich m.in. z Francji, Niemiec, Holandii, ale przede wszystkim z Wielkiej Brytanii. Dlaczego? Dlatego że to właśnie indyjskie meble kolonialne z kolonii brytyjskich są dziś najczęściej pokazywane jako wzór stylu kolonialnego i to właśnie meble wykonane w tym stylu najczęściej można dziś kupić w sklepach. Nie ma w tym jednak nic dziwnego. Pamiętajmy bowiem, że Wielka Brytania była największym imperium kolonialnym, a Indie były ich największą kolonią, w której mieszkały setki tysięcy przybyszów z Europy.

Charakterystyka mebli kolonialnych

Oryginalne meble kolonialne stanowiły oczywiście połączenie funkcjonalności stylu europejskiego z umiejętnościami oraz wzornictwem miejscowych wytwórców. To samo dotyczy mebli, które powstają dziś na wzór stylu kolonialnego.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista od mebli indyjskich ze Sklepu Internetowego Ramadan: Indyjskie meble kolonialne to meble wykonane z litego egzotycznego drewna. Jest to bardzo ważne ponieważ to właśnie odpowiedni rodzaj drewna sprawia, że meble indyjskie tak dobrze się prezentują, są bardzo eleganckie i oczywiście trwałe. Styl kolonialny z założenia jest prosty w formie, jednak może posiadać także różne zdobienia charakterystyczne dla regionu pochodzenia.

W wielu regionach świata posiadanie mebli wykonanych w stylu kolonialnym jest odbierane jako oznaka luksusu. Nic dziwnego, dostojność mebli kolonialnych sprawia, że są one idealnym sposobem na urządzenie eleganckiego biura czy domowej biblioteczki, które z pewnością oczarują wszystkich odwiedzających nas gości. Jednocześnie meble kolonialne mogą być stosowane jako idealny dodatek do aranżacji wykonanych w innym stylu. Umieszczony w domu stół w stylu kolonialnym czy masywny kredens, z pewnością będzie wspaniałym elementem dekoracyjnym. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here