Balustrady balkonowe, powszechnie nazywane barierkami, oprócz oczywistej funkcji zabezpieczającej, pełnią także funkcję dekoracyjną. Obecnie, niemal każde mieszkanie dysponuje mniejszym lub większym balkonem. W domach jednorodzinnych bywa ich nawet kilka. Wybór odpowiedniej barierki powinien zostać dogłębnie przemyślany z uwagi na funkcjonalność oraz zewnętrzny wygląd budynku. Rynek handlowy wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów i proponuje coraz nowsze oferty balustrad. Są one zróżnicowane nie tylko pod względem rodzaju, ale i materiałów, z jakich zostały wykonane, jak i dodatkowych elementów dekoracyjnych w postaci rzeźbień, charakterystycznych poręczy czy innych uzupełnień. Decyzja związana z wyborem odpowiednich balustrad może być trudna. Dlatego, w poniższym artykule przybliżymy niezbędne informacje na ten temat.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze balustrad?
Balustrady wewnętrzne lub zewnętrzne należy wybierać z głową i wziąć pod uwagę kilka ważnych wskazówek. Budowa i remont balkonów to niewątpliwie ciężkie zadanie. Ważne, aby rodzaj, kształt i materiał oraz wykończenie balustrad były należycie zaprojektowane. W przypadku większej ilości balkonów, trzeba mieć na uwadze dopasowanie stylistyczne. Nowe barierki powinny współgrać z wyposażeniem balkonu. Konieczne jest zwrócenie uwagi na okna oraz drzwi. Wskazane jest zachowanie jednorodności materiałów i kolorystyki. Kolejnym istotnym czynnikiem są proporcje. Balustrada nie może być ani za wysoka, ani za niska. Szczeble nie mogą być zbyt szeroko rozstawione, gdyż wtedy nie będzie spełniała ona funkcji ochronnej. Ponadto, należy zwrócić uwagę na szerokość balkonu lub tarasu. W razie, gdy powierzchnia użytkowa owego miejsca jest mała, wówczas zaleca się montaż słupków blisko krawędzi płyty. Dzięki temu mieszkaniec zyskuje więcej miejsca, co jest szczególnie ważne przy małych powierzchniach.
Jaki materiał wybrać?
Balustradę wykonuje się z różnych materiałów. Począwszy od drewna, poprzez stal nierdzewną, szkło, kamień czy beton. Wybierając odpowiedni materiał należy mieć na uwadze dopasowanie go do stylu budynku i innych detali architektonicznych. Barierki drewniane zazwyczaj stosowane są w domach drewnianych bądź stylizowanych na regionalne. Wybierając drewniane elementy warto je różnicować, np. poprzez wybieranie desek o odmiennych proporcjach. Może ona przybierać zarówno bardzo prostą formę, jak i wymyślną – korzystając z możliwości rzeźbień lub zacinania desek. Barierki stalowe najlepiej współgrają z nowoczesnymi budynkami, które charakteryzują się płaskim lub dwuspadowym dachem. Zaś balkony kute najlepiej wyglądają w mieszkaniach otoczonych podobnym ogrodzeniem. Elementy kute przybierają różnorakie kształty, co uwydatnia piękno budowy. Masywne balustrady – z kamienia i betonowe używane są wyłącznie w budynkach zabytkowych lub tych, które zostały stworzone na podstawie inspiracji historycznych. Montując ten rodzaj barierki w domu jednorodzinnym możemy przysłonić jego wygląd. Do jednego z najczęściej wybieranych materiałów należy stal nierdzewna. Wynika to w głównej mierze z nowoczesnego designu balustrad, który idealnie wpasuje się w współczesne projekty domów jednorodzinnych.
Budowa balustrady
Balustrada składa się z trzech podstawowych części: słupków, które podpierają całą konstrukcję, poręczy i wypełnienia. Słupki balustrady muszą być wykonane solidnie i należy je odpowiednio przytwierdzić, najczęściej na zasadzie przyspawania, do kotew stalowych lub prętów, które zostały wypuszczone z elementów konstrukcyjnych budynku. Zależności te należy przewidzieć już na etapie projektu mieszkania, aby podczas jego budowy nie okazało się, że nie ma do czego przymocować barierki. Jeśli zdecydujemy się na pionowe ściany balustrady, bardzo ważne jest wykonanie dobrego odwodnienia. Kolejnym ważnym aspektem są poręcze. Oprócz tego, iż stanowią one dodatkowe zabezpieczenie, zwiększają także komfort w użytkowaniu balkonu. Zdaniem większości, poręcz najlepiej wybrać z ciepłego materiału, jakim jest np. drewno. Wypełnienie można zrealizować za pomocą różnych materiałów: przęsła na ramie stalowej, drewnianej, paneli szklanych, kamienia, prętów stalowych spawanych poziomo czy elementów kutych z ornamentem. Można również łączyć materiały, np. drewno ze szkłem.
Balustrada a kształt balkonu
W celu odpowiedniego dobrania balustrady do kształtu balkonu najlepiej zdać się na projektanta. On w sposób profesjonalny potrafi dopasować każdy, nawet najmniejszy szczegół w taki sposób, ażeby barierki pasowały do całości i pięknie współgrały ze stylem budynku. Wybierając balustradę przede wszystkim należy uwzględnić kształt naszego balkonu. Wystający balkon pozwoli na ekspozycję elementów narożnych. Półokrągły bądź owalny ogranicza wybór wypełnienia. Miękkie kształty najczęściej wytyczane są z pionowych, żeliwnych elementów. Ponadto barierka każdej strony powinna przylegać do fragmentów konstrukcji z. Istotne jest zaprojektowanie ładnych poręczy oraz wypełnień, gdyż to na nie będzie się zwracać najwięcej uwagi. W przypadku mocno wysuniętej płyty, która pozbawiona jest podparcia, najlepsze są lżejsze barierki np. z elementów żeliwnych lub szklanych.
Odpowiedni montaż
Balustrady w mieszkaniu jednorodzinnym powinny komponować się z wyglądem zewnętrznym budynku, a więc zgodnie z kolorem elewacji i stylem okien i drzwi balkonowych. W aranżacji balkonu dobrze jest zachować stałą kolorystykę. Najczęstszym popełnianym błędem jest zamontowanie zbyt niskiej lub wysokiej barierki, przez co nie może ona prawidłowo spełniać funkcji zabezpieczającej. W przypadku małych powierzchni balkonowych bądź tarasowych najlepszym rozwiązaniem będzie montaż balustrad blisko krawędzi płyty, co automatycznie pozwala zaoszczędzić więcej miejsca. Dodatkowo, mając do czynienia z małymi przestrzeniami, warto rozważyć opcję montażu balustrad z nieco cieńszego materiału, jakim jest, np. aluminium lub szkło.
Dopasowanie do stylu domu
Wybór balustrady to niewątpliwie bardzo ważna decyzja. Aby całość mogła istotnie współgrać, należy dobrać element ten w oparciu o styl architektoniczny budynku. Zastosowanie kamiennych, masywnych balustrad świetnie sprawdzi się w domach jednorodzinnych stylizowanych na dworki bądź rezydencje, z nutą historycznych detali. Ponadto balustrada pięknie będzie prezentować się jako ozdoba tarasu i na schody prowadzące na ogród. Balkon kuty najlepiej prezentuje się w przypadku, gdy ornamenty kute powielają się na ogrodzeniach. W domach drewnianych często stosuje się barierki drewniane, w prostej lub nieco bardziej wymyślnej formie- rzeźbione, zacinane czy na kształt X. Do współczesnej i nowoczesnej architektury domów jednorodzinnych przeznaczone są proste, a wręcz surowe, o nie wyszukanym stylu. Lekkie balkony z pewnością podkreślą wygląd zewnętrzny i przestrzeń wokół domu.
Cena zakupu
Niewątpliwie, cena zakupu jest istotnym aspektem, na który zwraca uwagę niemal każdy nabywca. Zakup dobrej jakości balustrad wiąże się z dość dużym obciążeniem finansowym. Szacuje się, że najtańsze balustrady nierdzewne, pozbawione wszelkich dekoracyjnych wykończeń, możemy dostać od 250-300 zł/m2. Nieco bardziej efektywne rodzaje barierek mogą kosztować od 500-750 zł. Koszt balustrad kutych zależy od typu ornamentu i ilości obecnych zdobień. Limit cenowy rozpoczyna się od 300-600 zł. Cena balustrad szklanych jest mocno zróżnicowana. W głównej mierze zależy od specyfiki wypełnienia oraz samej ramy. Drewno jest jednym z najtańszych rozwiązań. Decydując się na drewniane barierki, warto wybrać wyższej jakości materiał, który odporny jest na wilgoć oraz inne czynniki zewnętrzne. Średnia cena zakupu impregnowanej balustrady wynosi 300-500 zł/m2.
Podsumowanie
Balustrada balkonowa stanowi bardzo ważny element architektoniczny każdego budynku. Decydując się na taki zakup konieczne jest, aby idealnie współgrała z wyglądem zewnętrznym budynku. Oprócz tego, że gwarantuje ona bezpieczeństwo, jednocześnie stanowi także fragment dekoracyjny. Dopasowanie barierki do balkonu jest istotnie ważne, gdyż w przypadku niekorzystnego dobrania, może ona przytłoczyć piękny wygląd zabudowy.