Jaki agregat do warsztatu wybrać

Jednym z niezbędnych sprzętów w warsztacie na pewno jest agregat. Pozwala on na wytworzenie prądu i jest przydatny zwłaszcza w miejscach, gdzie nie ma dostępu do prądu potrzebnego do uruchomienia sprzętu np. szlifierki. Jak wybrać odpowiedni agregat? Sprawdź w naszym artykule!

Podział ze względu na zasilanie agregatu

Chociaż agregat jest urządzeniem, które samo dostarcza prąd, musi skądś czerpać energię. Popularne są agregaty zasilane na diesel, które produkują energię poprzez spalanie tego oleju napędowego. Silnik napędowy wytwarza ciepło, następnie zaczynają się poruszać tłoki, które z kolei napędzają wał. Energia wytworzona jest przenoszona do prądnicy, a w rezultacie powstaje energia elektryczna. Agregaty na diesel są nieco droższe od innych, ale cechują się też dużo niższym spalaniem, co oznacza, że mogą wytworzyć dużo mocy niskim kosztem. Duży wybór agregatów na diesel znajdziesz tu: https://jptech-maszyny.pl/agregaty-diesel. Na rynku dostępne są również agregaty np. na benzynę. Jednak podczas długiej pracy na nich, są dużo mniej trwałe od tych na diesel.

Rodzaje agregatów

Agregaty prądotwórcze dzielą się na różne rodzaje, między innymi pod względem napięcia. Występują one w takich napięciach:

  • jednofazowy, o mocy 230V,
  • trójfazowy, o mocy 400V.

Agregaty występują też w dwóch różnych formach. Pierwszy z nich to agregat mobilny. Idealnie nadają się do użycia w razie nagłej awarii czy przerwie w dostępie do prądu. Ich zalety to np. możliwość zasilania ich różnego rodzaju paliwem czy brak kłopotu w kwestii transportu w inne miejsce. Agregaty mobilne mają wystarczającą moc do uruchomienia małych sprzętów, które są niezbędne w warsztacie.

Agregaty stacjonarne to już bardziej profesjonalne urządzenia, używane np. w wykwalifikowanych instytucjach, takich jak szpitale, budowy czy większe firmy. Dobrze sprawdzają się w razie potrzeby włączenia zasilania awaryjnego. Będą również przydatne jeśli Twój warsztat znajduje się w miejscu, gdzie braki prądu zdarzają się często i są długotrwałe. Dzięki ich sporej wielkości, są w stanie zasilić sprzęty o dużej mocy i często wyposażone są w automatyczne włączenie, kiedy nastąpi przerwa w dostarczaniu prądu. Ze względu na ich wielkość istnieją również agregaty prądotwórcze, które mogą zostać zabudowane.

Agregat do warsztatu

To, jaki agregat najlepiej wybrać do warsztatu zależy głównie od sprzętu, jaki będzie on zasilał. Często przy pracy w warsztacie używane są urządzenia, które potrzebują dużo energii. Takie urządzenia to m.in. szlifierki, wiertarki czy piły. Niektóre z nich mogą być 3-fazowe, a inne 1-fazowe. Jaki agregat wybrać w takim wypadku? Najlepszym rozwiązaniem będzie agregat 3-fazowy, który będzie w stanie zasilać urządzenia 230V oraz 400V. Należy jednak pamiętać, że agregaty 3-fazowe muszą być używane w specjalny sposób, bo inaczej szybko ulegną uszkodzeniu. Przy jednoczesnym korzystaniu z gniazdek różnofazowych, obciążenie musi być równo rozłożone.

W przypadku, kiedy wszystkie urządzenia w warsztacie potrzebują prądu jednofazowego, możesz kupić właśnie taki agregat. Jego obsługa nie wymaga przestrzegania równomierności, jedynie należy pamiętać o tym, aby nie przekroczyć pełnej mocy, jaką osiąga dany agregat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here