Powierzchnia użytkowa domu jest jednym z najważniejszych kryteriów jakim kierujemy się przy wyborze odpowiedniego projektu. Decyzja ta uwarunkowana jest przede wszystkim możliwościami finansowymi oraz liczebnością przyszłych domowników. Jaki metraż będzie więc optymalny dla niedużej rodziny?
Małe budynki ok. 80 m² są doskonałą opcją dla właścicieli małych działek oraz osób starszych. Pod względem kosztów są dobrą alternatywą dla mieszkania w bloku – niewielki metraż wpływa na niskie wydatki, a jednocześnie dom zapewnia spokój i możliwość spędzania czasu w ogrodzie. Podejmując się takiej inwestycji jak budowa domu, warto jednak pokusić się o większy metraż. Zwłaszcza gdy posiadamy lub planujemy dzieci lub też w przyszłości zamierzamy zająć się w domu rodzicami. Duże gabarytowo budynki wiążą się z kolei ze sporymi kosztami, a w efekcie może okazać się, że nie potrzebujemy aż tylu pomieszczeń. Najlepszym rozwiązaniem wydają się w tym przypadku projekty domów średnich o metrażu 100-150 m². Nie dziwi więc fakt, że zdecydowana większość Polaków decyduje się właśnie na tą opcję
Koszty i użytkowanie domu
Budynki o powierzchni 100-150 m² to idealne połączenie zalet jakimi charakteryzują się jednocześnie domy małe oraz spore gabarytowo. Cechują się przestronnym wnętrzem, a zarazem taka inwestycja nie pochłania zbyt wielu środków finansowych – zarówno w kwestii postawienia domu, jak i późniejszego wykończenia i umeblowania. Równie istotnym aspektem są koszty późniejszej eksploatacji. Domy średniej wielkości dosyć szybko się nagrzewają, co bezpośrednio wpływa na ich ekonomiczność. Kolejnym, mogłoby się wydawać przyziemnym, aczkolwiek bardzo istotnym czynnikiem jest utrzymanie porządku. Średnia powierzchnia jest na tyle przestronna, że meble i sprzęt nie gromadzą się w jednym miejscu, a jednocześnie sprzątanie nie zajmuje wiele czasu. Dodatkowo, ich wymiary pasują do większości działek.
Komfort domowników
Głównym powodem budowy domu jednorodzinnego jest pełen komfort użytkowania. Budynki o metrażu 100-150 m² posiadają zazwyczaj 3-4 pokoje, dzięki czemu są idealnym rozwiązaniem dla rodziny o klasycznym modelu 2+1 lub 2+2. Miejsca jest wystarczająco, aby każdy z domowników miał swoją własną, prywatną przestrzeń, zaś wolny pokój można wykorzystać jako gościnny lub gabinet do pracy. Godnym uwagi jest również fakt, że sypialnie w średnich domach mają optymalne wymiary. Zmieści się w nich wszystko co niezbędne, a zarazem ich wnętrze jest przytulne i łatwe w zaaranżowaniu. W przeciwieństwie do małych budynków, w domach powyżej 100 m² bez trudu można wyraźnie wydzielić strefę dzienną w której przyjmujemy gości oraz część nocną z sypialniami i łazienką. Taki układ zapewnia domownikom wygodę i poczucie prywatności.
Funkcjonalnie zaplanowana przestrzeń
Kolejną zaletą najczęściej wybieranych domów jest bardzo funkcjonalnie rozplanowana powierzchnia. W budynkach o niewielkim metrażu część dzienna jest zazwyczaj ograniczona do niezbędnego minimum, zaś bardzo duża przestrzeń w wielogabarytowych budynkach może sprawiać wrażenie surowego wnętrza. W domach średnich salon z jadalną ma zazwyczaj 25-35 m², co jest idealnym rozwiązaniem przy organizacji rodzinnego przyjęcia, a dodatkowo daje dzieciom swobodę w zabawie. Oprócz tego, na powierzchni 100-150 m² bez problemu zmieszczą się praktyczne pomieszczenia dodatkowe jak pralnia, garderoba czy spiżarnia przy kuchni.