Jaką podłogę wybrać?

0
1191

Wybór podłogi wbrew pozorom nie jest mało istotną sprawą. To właśnie od dokonanych podczas remontu czy budowy domu decyzji będzie zależało, jak będziemy się czuć we wnętrzu naszego mieszkania, jak trzeba będzie pielęgnować podłogę i jak będzie się ona zachowywała na przestrzeni lat. Czy drewno to najlepszy wybór? Może warto postawić na panele albo płytki?

Drewno na podłogę – ponadczasowa elegancja

Występujące najczęściej w formie warstwowych desek drewniane podłogi od wieków są wyznacznikiem stylu i wprowadzają do wnętrza szyk i elegancję. Warstwowe deski drewniane mają sporo zalet, m.in. są odporne na kurczenie i rozciąganie i różnice temperatur i wilgotności. Alternatywnie, niemałym powodzeniem cieszą się parkiety i mozaiki, jednak jest znacznie droższe rozwiązanie – głównie ze względu na niezbędny nakład pracy. Jednak uzyskany w ten sposób efekt jest jeszcze lepszy niż w przypadku desek. Jeszcze jednym, niemniej okazałym rozwiązaniem są deski lite, wymagają jednak ogromnego doświadczenia, w przeciwnym razie mogą szybko zacząć się odkształcać. Niezależnie od rodzaju, podłoga drewniana wspaniale wygląda w salonie czy przedpokoju i tam też z powodów praktycznych najlepiej się sprawdza.

Ceramika – wybór milionów

Płytki ceramiczne to chyba najszerzej wykorzystywane podłogi w Polsce. W prostej linii wynika to z ich praktyczności. Są odporne na brud, wodę, wilgoć, różnice temperatur czy pleśń. Pozwalają również na łatwe utrzymywanie czystości w pomieszczeniach i używanie nawet naprawdę mocnych środków chemicznych. Ceramika to również bogactwo kształtów i kolorów – tu praktycznie nie ma ograniczeń. Bez problemu można znaleźć płytki imitujące np. drewno czy kamień. Ze względu na swoje właściwości sprawdzają się głównie w kuchni, łazience, tarasie, przedpokoju.

Panele podłogowe – tanie, szybkie i praktyczne?

Ciekawym rozwiązaniem, również bardzo chętnie wykorzystywanym przez Polaków, są panele laminowane. Wyglądają dość podobnie do prestiżowego drewna, są jednak od niego znacznie tańsze i odporniejsze. Utwardzana powierzchnia zapewnia bardzo dobrą odporność na zarysowania i chroni przed upadającymi przedmiotami.

Panele występują w bardzo wielu wariantach, zarówno kolorystycznych, jak i różniących się fakturą czy kształtem. Można je z powodzeniem wykorzystywać w salonach, sypialniach, jadalniach. Do kuchni i łazienki są raczej niewskazane z uwagi na wrażliwość na wilgoć.

Niezależnie jakie podłogi Tychy wybierzesz, powinien zadbać o to, by komponowały się stylistycznie z resztą pomieszczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here