plac zabaw

Place zabaw to nieodłączna część struktury architektonicznej miasta. Do niedawna każde podwórko osiedlowe miało swój mały plac zabaw. Kilka rurek, huśtawka i drabinki. Tyle wystarczyło, by dobrze się bawić. Największy problem stanowiło betonowe podłoże. Dziecięce zabawy to skakanie, bieganie, a w tym upadanie. Z kolei upadanie to kontuzje i zdarte kolana. Dziś za wszelką cenę chcemy uchronić swoje dzieci przed otarciami, a co za tym idzie nawierzchnie placów zabaw musiały ulec zmianie. Jakie są bezpieczne nawierzchnie placów zabaw?

Bezpieczne nawierzchnie na plac zabaw

Betonowe podłoże zostało wyparte przez piasek i trawę, a czasem nawet żwir, jednak i ta nawierzchnia nie zdała egzaminu. Piasek mocno się nagrzewa, w lato parzył w stopy, a każda wywrotka i tak kończyła się otarciem (i to pełnym piachu). Z kolei trawa łatwo się wyciera, a żwir jest równie nieprzyjemny, co beton. Trzeba było pójść o krok dalej i tym sposobem powstała idea nawierzchni bezpiecznych. Czym one są? Nawierzchnie bezpieczne http://www.tenistal.com.pl/oferta/nawierzchnie/nawierzchnie-bezpieczne/ wykonane są z tworzywa sztucznego. Najczęściej są to nawierzchnie gumowe lub z syntetycznego kauczuku. Ich głównym celem jest amortyzacja upadku. Dzięki temu ograniczają ryzyko kontuzji i wstrząsu. Bezpiecznie nawierzchnie na plac zabaw są także elastyczne i antypoślizgowe.

Jakie są zalety nawierzchni bezpiecznych?

Gumowe nawierzchnie są wytrzymalsze od na przykład piasku, czy trawy. Są odporne na różne warunki atmosferyczne. Nie straszny im deszcz, mróz, czy upał. Na równej powierzchni nie powstają kałuże, ale to też dzięki specjalnemu ułożeniu płyt, które odprowadza wodę. Nawierzchnie bezpieczne są równie wytrzymałe na czynnik ludzki. Po placu zabaw biegają nie tylko dzieci, ale i za nimi czasem rodzice. Nawierzchnia musi być odporna na odkształcenia i wytarcia. Takie cechy posiadają właśnie te gumowe. Bezpieczne nawierzchnie nie wymagają także specjalnej pielęgnacji; są łatwe w utrzymaniu i czyszczeniu. Jednak ich największą zaletą są cechy amortyzacyjne. Na placu zabaw wywrotki i upadki są nieuniknioną częścią zabawy. Gumowa nawierzchnia ogranicza ból związany z wywróceniem i niweluje ryzyko poważnej kontuzji, czy nawet wstrząsu. Równie ważna jest antypoślizgowość takiego podłoża. Prawdopodobieństwo poślizgnięcia się jest dużo mniejsze niż na przykład na betonowej posadzce. Nawierzchnie bezpieczne znajdują się już na każdym większym placu zabaw. Jest to też dobry wybór do wersji ogrodowej i prywatnej. Różnego rodzaju nawierzchnie bezpieczne, które sprawdzą się jako podłoże placu zabaw oferuje firma TENISTAL.

Nawierzchnie bezpieczne – gdzie jeszcze?

Nawierzchnie bezpieczne stosuje się nie tylko na placach zabaw, ale również w innych miejscach, gdzie występuje ryzyko poślizgnięcia się i kontuzji. Gumowe podłoże amortyzujące znajduje zastosowanie na przykład na siłowni i w klubach fitness. Czasem pojawia się także w biurach. Nawierzchnie syntetyczne są nie tylko bezpiecznym wyborem, ale także estetycznym i ciekawym wykończeniem wnętrz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here