meble ogrodowe, drewniane krzesła, stół
meble ogrodowe, drewniane krzesła, stół

Meble wykonane z litego drewna to obowiązkowy element wyposażenia każdego ogrodu, tarasu czy balkonu. Zakup gotowego kompletu wiąże się z niemałym wydatkiem, dlatego też coraz więcej osób decyduje się na samodzielne wykonanie mebli ogrodowych.

Duży stół, krzesła, ławka – to trzy podstawowe elementy wyposażenia ogrodowego. Meble ogrodowe wykonane z drewna mają swój urok oraz oryginalny charakter, mogą być stylizowane na sposób nowoczesny lub tradycyjny.
Jeżeli lubisz majsterkować a w Twojej głowie roi się od pomysłów weź sprawy w swoje ręce!
Z naszą pomocą poradzisz uda Ci się to na pewno!

Od czego zacząć?

Zanim udasz się do marketu budowlanego po niezbędne materiały i narzędzia przygotuj sobie wstępny projekt, pomyśl nad tym jak chcesz aby wyglądały Twoje meble i jaką funkcję mają spełniać. Ułatwi Ci to nie tylko późniejsze skręcenie mebli ale także i zakup drewna – dzięki temu będziesz wiedział jaka mniej więcej ilość desek jest potrzebna do zrealizowania projektu.

Wybierz odpowiedni rodzaj drewna

Skąd wziąć materiały? To pytanie pytanie pojawiło się w Twojej głowie pewnie już na samym wstępie. Drewniane deski bez problemu dostaniesz praktycznie w każdym sklepie budowlanym, do wyboru masz drewno krajowe lub zagraniczne, które jest znacznie trwalsze i mocniejsze, przez co łatwiejsze w utrzymaniu ale niestety też i trochę droższe.
Meble wykonane z europalet w dalszym ciągu cieszą się dużą popularnością, jeżeli podoba Ci się ten trend może warto było by z tego pomysłu skorzystać. Palety zakupić możesz w stacjonarnych punktach sprzedaży lub na aukcjach internetowych – tutaj radzimy jednak aby wybrać produkt nowy, używane palety są bardzo często w dużo gorszym stanie.

Jak prawidłowo przygotować drewno?

Obróbkę drewna należy rozpocząć od starannego oszlifowania desek. Powierzchnia powinna być maksymalnie wygładzona, pozbawiona wystających, ostrych drzazg. Następnie należy ją odpylić oraz odtłuścić. Tak przygotowane deski możesz teraz pomalować a potem skręcić lub odwrotnie – tutaj kolejność jest dowolna.

Jak zrobić meble ogrodowe z drewna?

Malowanie, bejcowanie i lakierowanie…

Przed malowaniem warto jest zabezpieczyć drewno impregnatem, który dodatkowo wzmocni je i uodporni na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Drewno możesz pomalować na dowolnie wybrany przez siebie kolor np. biały lub pastelowy. Radzimy jednak aby podkreślić naturalne zabarwienie desek poprzez użycie bejcy, wtedy meble nabiorą wyrazistego wyglądu.
Po wyschnięciu, pomalowaną powierzchnię należy zabezpieczyć specjalnym lakierem.

Skręć swoje meble!

Skoro materiały i narzędzia masz już pod ręką, to teraz zajmij się skręcaniem poszczególnych elementów z których powstać mają meble ogrodowe. To zadanie z pewnością ułatwi Ci przygotowany wcześniej projekt – niezbędne będzie użycie długich wkrętów oraz wkrętarki (lub ewentualnie młotka).
Gotowe już meble ogrodowe ustaw w odpowiednim miejscu oraz przystrój ozdobnymi poduchami, narzutami, kocami, lampionami itp.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here