meble kuchenne, aneks, wyspa
meble kuchenne, aneks, wyspa

Urządzasz swoją pierwszą kuchnię? Postanowiłeś wszystko wykonać samodzielnie? Dzisiaj podpowiemy Ci na co należy zwrócić uwagę przygotowując meble kuchenne.

Szafki kuchenne są najważniejszym punktem całego pomieszczenia, ich wygląd ma duży wpływ na efekt końcowy całej aranżacji. Najpraktyczniejsze są oczywiście te przygotowane na wymiar – takie rozwiązanie pozwoli Ci zagospodarować wolną przestrzeń najlepiej jak się tylko da.

Przygotuj projekt

To podstawa jeżeli chcesz aby Twoja kuchnia została perfekcyjnie zaaranżowana. Zastanów się nad ilością szafek oraz ich układem. Pamiętaj o zachowaniu ciągu kuchennego, który ułatwi Ci poruszanie się i funkcjonowanie w kuchni. Zostaw miejsce na okap, który powinien znaleźć się bezpośrednio nad kuchenką, rozważ również kwestię zabudowy sprzętów RTV takich jak lodówka czy zmywarka.
Jeżeli pomieszczenie jest duże i otwarte na salon pomyśl nad utworzeniem aneksu kuchennego lub wyspy, która w dyskretny sposób odzieli kuchnię od pokoju dziennego.

Od czego zacząć?

Przygotowywanie mebli kuchennych należy zacząć od wykonania dokładnych pomiarów, to bardzo ważne. Musisz być pewny swoich decyzji zanim przystąpisz do realizacji planów.
Ustal jak duże mają być fronty i ile mebli ma ozdobić Twoją kuchnie, zwróć uwagę na blaty – powinny być one duże, w końcu to nich odbywa się krojenie, siekanie itp.

Kiedy szkic będzie gotowy, to czas najwyższy zastanowić się nad wyglądem mebli kuchennych. Skup się na tym jak mają wyglądać fronty i blaty, w jakim mają być kolorze oraz z jakiego materiały powinny być wykonane.
W przypadku frontów masz do wyboru płytę MDF lub drewno pokryte farbą lub okleiną – to co wybierzesz zależy już tylko i wyłącznie od Twoich indywidualnych preferencji.
Blaty natomiast mogą być drewniane lub kamienne.

Jak zrobić meble kuchenne?

Przygotowanie materiałów

Zanim przystąpisz do pracy, przygotuj wszystkie niezbędne materiały, nie zapominaj o uchwytach oraz zawiasach a także wkrętach!
Kiedy wszystko będzie już gotowe, to śmiało możesz rozpocząć pracę. Jeżeli zdecydowałeś się na klasyczne drewniane fronty pokryte białą farbą, to cały etap prac musisz rozpocząć od odpowiedniego przygotowania desek, które za kilka dni będą Twoimi nowymi szafkami kuchennymi.

Powierzchnię drewna należy oszlifować i zmatowić, następnie trzeba pozbyć się całego pyłu oraz kurzu. Kiedy to zrobisz to teraz przystąp do nakładania farby podkładowej- spokojnie, jeżeli jej nie posiadasz bez problemu możesz pominąć ten krok. Baza przygotuje powierzchnię na przyjęcie koloru oraz wyrówna drobne niedoskonałości desek.
Po wyschnięciu, nałóż 2-3 cienkie warstwy białej farby, może być ona o wykończeniu z połyskiem lub matowym. Farba powinna być nakładana w konkretnych odstępach czasowych, nigdy nie nakładaj farby na malowaną powierzchnię w momencie kiedy jeszcze poprzednia nie wyschła!

Na koniec lakierowanie i skręcanie

Pomalowaną powierzchnię należy zabezpieczyć lakierem, kiedy wyschnie zajmij się wywierceniem otworów pod zawiasy i uchwyty a następnie zacznij skręcać meble.
Potem je ustaw zgodnie z zamierzeniami, przymocuj blaty i ciesz się swoją nową stylową i własnoręcznie urządzoną kuchnią!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here