Łazienka i kuchnia to miejsca, w których najczęściej pojawia się pleśń i grzyb. Jak temu przeciwdziałać? Możesz zabezpieczyć ściany specjalną farbą, zadbać o lepszą wentylację i odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach. Warto też się upewnić, że rozwój pleśni nie jest wynikiem usterek lub błędów w konstrukcji budynku.
Ochrona dzięki farbie odpornej na wilgoć
Zacznij od pomalowania ścian specjalną powłoką, przeznaczoną do pomieszczeń, w których panuje wysoki poziom wilgoci. Powinna też być odporna na częste wahania temperatury. To właśnie te czynniki są odpowiedzialne za powstawanie pleśni i grzybów w kuchniach, łazienkach oraz piwnicach. Jeśli farba wchłania wilgoć, pod ich wpływem zacznie się też łuszczyć i odpadać. Właśnie dlatego zamiast standardowych powłok, należy stosować takie, które cechuje wysoka szczelność, zapobiegająca przenikaniu wilgoci. Taką farbą jest m.in. Perma-White marki Rust-Oleum: https://www.milabud.pl/pl/p/Rust-Oleum-Perma-White-farba-antyplesniowa-i-przeciwgrzybiczna-0%2C96l/2321, którą można nakładać bez gruntowania – jej formuła wyrównuje powierzchnię, dzięki czemu zaoszczędzisz na gruncie. Na dodatek, nie pachnie zbyt intensywnie, co jest zaletą zwłaszcza w łazienkach, w których nie ma okien. To sprawia, że trudniej je wywietrzyć i pozbyć się intensywnych zapachów.
Zadbaj o wentylację
Samo malowanie powierzchni farbą odporną na pleśń nie wystarczy, by w pełni zapobiec jej rozwojowi. Do tego trzeba jeszcze regularnie wietrzyć pomieszczenia, zwłaszcza podczas gotowania, suszenia prania i po kąpieli. W tym celu wystarczy po prostu rozszczelnić lub uchylić okno, a w przypadku łazienek bez okien – uchylić drzwi. W zimne dni może to jednak nie być najlepszym pomysłem. Wtedy najlepiej skorzystać z wentylatora. W tej roli sprawdzi się też kuchenny okap. Dodatkowo, możesz też użyć pochłaniacza wilgoci, który usunie jej nadmiar. Dzięki temu urządzeniu w pomieszczeniach nie rozwinie się pleśń, grzyby ani drobnoustroje.
Umiarkowana temperatura i dobre oświetlenie
Pleśń lubi ciepło, dlatego tak ważne jest utrzymanie odpowiedniej temperatury w pokojach – by powstrzymać jej rozwój wystarczy ok. 20-22°C. W upalne dni lepiej dłużej wietrzyć pomieszczenia, żeby skutecznie je ochłodzić. Poza tym, należy pamiętać, że pleśń i grzyb pojawiają się głównie w zaciemnionych miejscach. Z tego powodu, w pomieszczeniach szczególnie na nie narażonych, trzeba zadbać o naświetlenie powierzchni. Za dnia, najlepiej pozwolić, by na ściany padały promienie słońca, a wieczorami zapalać lampy. W takich warunkach ryzyko pojawienia się pleśni będzie mniejsze.
Usuwanie usterek
Zastosowałeś się do powyższych wskazówek, a mimo to, w Twoim domu zaczęła pojawiać się pleśń? Sprawdź, czy dach lub rynna nie przeciekają, a instalacja odprowadzająca wodę działa poprawnie. Upewnij się też, że system wentylacji nie jest zapchany. Jeśli zauważyłeś zacieki na podłodze, może to oznaczać, że problemem jest zła hydroizolacja fundamentów, która może prowadzić do gromadzenia się wilgoci.
Przyczyną pojawiania się pleśni mogą też być mostki cieplne, zwane także termicznymi. Są to miejsca, które nie zatrzymują ciepła i pozwalają mu się wydostawać na zewnątrz budynku. Szukaj ich zwłaszcza przy łączeniach balkonu ze stropem, wokół okien i tam, gdzie dach łączy się z murami domu. Jeśli wykryjesz mostki cieplne, konieczna może okazać się naprawa instalacji grzewczych, wymiana okien, a nawet ocieplenie całego budynku. Wszystko zależy od tego, gdzie znajdziesz punkty, przez które ucieka ciepło. Jednak niezależnie od tego, czy pleśń powstaje w wyniku wad konstrukcyjnych czy nie, warto sięgnąć po dodatkowe środki, hamujące jej rozwój. Wtedy będziesz mieć pewność, że budynek jest dobrze zabezpieczony.