Niezależnie od tego, czy planujemy jedynie niewielki remont, czy chcemy całościowo odświeżyć mieszkanie, konieczne jest odpowiednie zaplanowanie całości prac. Przede wszystkim przyda się dobry plan oraz naprawdę ciekawe, oryginalne pomysły na odświeżenie wnętrz.

Skuteczne zaplanowanie remontu pozwoli na uniknięcie chaosu, niepotrzebnych kosztów czy stresu. Możemy zdecydować się na samodzielne przeprowadzenie remontu lub wynajęcie ekipy fachowców. Obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety. Początkowo musimy również określić, ile możemy wydać na remont.

Od czego zacząć?

Przede wszystkim na tradycyjny remont mieszkania składa się malowanie ścian, ułożenie terakoty bądź glazury, cyklinowanie podłóg czy wymiana ceramiki łazienkowej. W zależności od tego, czy prace remontowe mają być duże, czy niewielkie, planujemy grafik i zastanawiamy się nad tym, które z prac remontowych możemy wykonać, a co chcemy jedynie odświeżyć.

Bardzo ważna będzie też kolejność prac. Jeśli dobrze wszystko przemyślimy, remont nie potrwa długo. Kolejność przeprowadzanych czynności musi być zaplanowana tak, aby niczego nie zepsuć. Początkowo warto zabrać się za najtrudniejsze prace, które angażują najwięcej czasu, a na końcu za malowanie ścian, drzwi czy okien oraz prace wykończeniowe.

Zakup materiałów

Jeśli zaplanowaliśmy kolejność prac, kolejnym krokiem jest spisanie wszelkich akcesoriów oraz materiałów, które będą nam potrzebne do remontu mieszkania. Dzięki temu przebiegnie on sprawnie, a my unikniemy opóźnień związanych z brakiem danego wkrętu lub zbyt małą ilością farby. Bardzo ważne będzie obliczenie powierzchni remontowanych wnętrz. Pozwoli nam to na zakup odpowiedniej ilości farb czy tapet. Trzeba pamiętać także o tym, by kupić więcej glazury lub terakoty. Zapas będzie potrzebny na docinanie, a także przyda się wtedy, gdy kafelki ulegną zniszczeniu. Podobna zasada dotyczy paneli, parkietu oraz wszelkich materiałów wykończeniowych. Przeważnie trzeba kupić więcej o ok. 15%.

Musimy mieć na uwadze fakt, że część materiałów jest produkowana jedynie w krótkich seriach. Już po kilku tygodniach możemy nie mieć możliwości, aby kupić dany wzór! Przy każdym remoncie potrzebna będzie także taśma klejąca, tektura do zabezpieczenia mebli i podłogi, płachta folii.

Remont samodzielny czy z ekipą budowlaną

Remont samodzielny czy z ekipą budowlaną?

Jeśli mamy ustalony zakres prac, wybraliśmy odpowiednie materiały, musimy zastanowić się, czy przeprowadzimy remont samodzielnie, czy skorzystamy z usług ekipy remontowej.

Obydwa rozwiązania mają plusy i minusy. Na samodzielne wykonanie prac remontowych możemy zdecydować się wtedy, gdy planujemy jedynie odświeżenie mieszkania. Gdy planujemy gruntowny remont, lepiej powierzyć go specjalistom. Wymaga on doświadczenia i fachowej wiedzy.

Jak wybrać ekipę budowlaną?

Najlepiej jest zatrudnić ekipę, która wcześniej przeprowadzała remont u znajomych lub rodziny i świetnie się sprawdziła. Warto także sprawdzić efekty pracy, dowiedzieć się, czy ekipa dotrzymuje terminów i daje gwarancję na przeprowadzone prace. W dobie dzisiejszych czasów portfolio, cennik i zasady współpracy możemy znaleźć na stronie internetowej.

Początkowo trzeba zapytać o koszt remontu mieszkania oraz prac. Co ciekawe, wielu producentów na stałe współpracuje z ekipami, które mają odpowiednie szkolenia. Z pomocą przychodzi także internet. Na forach internetowych znajdziemy opinie na temat wielu firm. Cennym źródłem informacji mogą być także recenzje w mediach społecznościowych. Gdy już wybierzemy odpowiednią firmę, we własnym interesie należy podpisać z nią umowę. Choć umowa ustna także jest ważna, to lepiej mieć na piśmie wszelkie wytyczne, by być zabezpieczonym w razie, gdyby ekipa nie wywiązała się z ustaleń.

Ile kosztuje remont mieszkania?

Remont mieszkania bez wątpienia pochłania wiele środków finansowych. Niezależnie od tego, czy planujemy generalny remont, czy jedynie odświeżenie czterech kątów, musimy zarezerwować odpowiedni budżet. Zmiany będą w dużej mierze zależeć od naszego budżetu. Musimy unikać sytuacji, gdy w połowie prac zabraknie nam środków. Najlepiej będzie, jeśli wcześniej uda nam się odłożyć gotówkę. Często jednak może okazać się, że oszczędności nie wystarczą na całościowy remont. Możemy zdecydować się na kredyt lub poczekać z pracami do momentu, aż uzbieramy potrzebną kwotę.

Możliwe jest także wykonanie niezbędnych prac, a dalsze etapy zostawić na później. To dlatego tak ważne jest oszacowanie wstępnych kosztów zakupu materiałów oraz robocizny. Zatrudnieni fachowcy z pewnością powiedzą nam o przybliżonym koszcie, dlatego z góry wiemy, na jaką kwotę musimy się przygotować.

O jakich kosztach często zapominamy?

remontIstnieje sporo kosztów, o których zdarza nam się zapominać, planując budżet na remont mieszkania. Których kosztów nie doliczamy? Przede wszystkim zapominamy o cenach zakupu takich materiałów jak zaprawy, kleje, pędzle, folie, silikony. Często ekipy remontowe biorą na siebie zakup tego rodzaju materiałów. W takich przypadkach koniecznie trzeba pamiętać o zbieraniu faktur czy paragonów, by mieć wgląd w rzeczywiste koszty.

Bardzo ważnym dodatkowym wydatkiem jest także koszt wywozu śmieci. Cena będzie zależna od wielkości pojemnika czy regionu, w którym mieszkamy. Przykładowo, w województwie mazowieckim za wywóz kontenera o pojemności 5 m3 zapłacimy ok. 400 zł, z kolei za kontener o wielkości 32 m3 do 1500 złotych. Nie są to więc małe koszty, dlatego lepiej je uwzględnić już na samym wstępie.

Kiedy płacić za remont?

Wynajmując ekipę remontową, przeważnie będziemy musieli zapłacić zaliczkę. Jeśli wybieramy fachowców z polecenia, nie musimy się tego obawiać. Jeżeli wybieramy współpracę z fachowcami, z którymi nikt z naszych znajomych nie miał wcześniej do czynienia, warto wspólnie wybrać się do marketu budowlanego po materiały, które będą niezbędne do pracy. Możemy sami za nie zapłacić.

Bardzo ważne będzie również umówienie się na bieżące rozliczenie pracy. Jeśli remont zbliża się ku końcowi, ale nie wszystko jest jeszcze gotowe, nie wypłacajmy ekipie całości wynagrodzenia. Oszacujmy wraz z nią, co jeszcze zostało do skończenia, a następnie odpowiednią sumę odliczmy od wypłaty.

Jak widać, remont jest bardzo dużym przedsięwzięciem, które wymaga odpowiedniego zaplanowania. Jeśli chcemy zaoszczędzić sobie stresu, warto zdecydować się na skorzystanie z usług sprawdzonej ekipy budowlanej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here