Jak zamontować plisy okienne i jak je czyścić

Plisy należą do najbardziej uniwersalnych i najchętniej wybieranych osłon okiennych. Do największych zalet tego rozwiązania należy przede wszystkim łatwość dopasowania do każdego okna. Bez problemu zamontujemy je zarówno w oknach o tradycyjnych wymiarach, jak i w tych o bardziej nietypowym kształcie. Oprócz tego plisy będą ozdobą aranżacji w każdym stylu. Sprawdzą się w klasycznych i minimalistycznych aranżacjach, jak i tych bardziej odważnych i nietypowych. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wygląda montaż plisów i w jaki sposób należy o nie dbać.

Charakterystyka plisów

Plisy wykonane są zazwyczaj z syntetycznych i bardzo trwałych tkanin, którym podczas plisowania termicznego nadaje się specyficzny kształt. Swoim wyglądem przypominają one harmonijkę. Dzięki mocowanym od góry i od dołu listewkom możemy swobodnie manipulować ustawieniem plisowanych rolet i zasłaniać okno w dowolnej jego części. To sprawia, że są one niezwykle komfortowe w użytku i łatwo dostosować je do indywidualnych potrzeb i preferencji. Dodatkową zaletą jest szeroka gama kolorystyczna, która umożliwia ich zharmonizowanie z wystrojem wnętrza.

Montaż inwazyjny i bezinwazyjny

Montaż plisów jest stosunkowo łatwy i przy odrobinie zaangażowania nawet niedoświadczona osoba powinna podołać temu zadaniu. Do wyboru mamy dwa sposoby montażu. Pierwszy z nich nazywany jest nieinwazyjnym i nie wymaga użycia wiertarki lub wkrętarki. W zestawie otrzymujemy potrzebne do instalacji zatrzaski i klipsy, które nie wymagają wiercenia otworów w ramie okiennej. Pierwszym krokiem jest umieszczenie klipsów na ramie, a następnie dołączenie zatrzasków, do których w kolejnym etapie wsuwa się mocowanie plisy. Drugim sposobem, który wymaga wywiercenia dziur, ale charakteryzuje się większą stabilnością, jest montaż inwazyjny. Do jego wykonania potrzebna będzie wiertarka lub wkrętarka i specjalne, przeznaczone do miękkich materiałów wiertło. Montaż rozpoczyna się od wykorzystania dystansu, dzięki któremu ustalamy miejsca wiercenia. Przy tej czynności przyda nam się ołówek, którym zaznaczymy cztery miejsca nawiercenia. W otworach umieszcza się mocowania rolet oraz wsuwki ze sznurkami. Podczas instalacji należy uważać na odpowiednie naprężenie sznurków i na to, by się nie skręcały i nie plątały.

Sposób czyszczenia

Plisy należą do tych osłon okiennych, których materiał jest przeznaczony do prania. Gdy zauważymy plamy lub przebarwienia, warto odświeżyć je i wyprać w całości. Najlepiej zrobić to ręcznie w wannie lub kabinie prysznicowej. Woda koniecznie musi być chłodna, a jej temperatura nie powinna przekraczać 30 stopni Celsjusza. Pranie plisów w zbyt ciepłej wodzie mogłoby skutkować odkształceniem materiału. Do wody można dodać odrobinę delikatnego detergentu. Drobniejsze zabrudzenia w tym kurz możemy czyścić również przy użyciu odkurzacza wyposażonego w miękką szczotkę oraz z wykorzystaniem miękkiej ściereczki do usuwania pyłów. Warto pamiętać, że najwięcej zanieczyszczeń gromadzi się na listwach oraz w zgięciach tkaniny. Regularne czyszczenie pozwoli zachować rolety plisowane w nienagannym stanie przez długi czas.

Więcej informacji znajdziecie na: https://grako.pl/do-domu/plisy/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here