Polska zima każdego roku wymusza na właścicielach nieruchomości konieczność sprawdzenia stanu dachu. Lód, wilgoć lub zmarzlina mogą prowadzić do poważnych szkód majątkowych, a także być sporym zagrożeniem dla osób przebywających w okolicy. Właściciele domów, muszą odpowiednio zadbać o dach i całą zimę monitorować jego stan. Nierzadko, małe i proste do wdrożenia interwencje wystarczą, by móc cieszyć się w pełni zabezpieczonym dachem w okresie zimowym. Oto kilka wskazówek, co robić i o czym pamiętać by czuć się w tej kwestii pewnie.

bezpieczny dach

Kiedy rozpocząć zabezpieczenie pokrycia

Zima w naszym kraju może zacząć się już w połowie listopada. Niejednokrotnie pojawia się silny wiatr, wraz z obfitymi opadami śniegu. Ważny jest przegląd całej konstrukcji.

Początek jesieni to odpowiedni czas, żeby przeprowadzić przegląd i stwierdzić jakich napraw potrzebuje i w jakim jest ogólnym stanie technicznym. Nawet stosunkowo nowe budynki, wymagają takich przeglądów co rok. Jeśli znajdziemy jakieś niedoskonałości, najlepiej będzie polecić wszelkie naprawy i prace dekarskie doświadczonym specjalistom, którzy zajmowali się pracą nad nim znają go od podszewki. Jeżeli podczas prac zastosowane zostały solidne i wytrzymałe pokrycia dachowe od dobrego producenta, to jest duże prawdopodobieństwo, że zniosą nawet najbardziej srogą zimę.

Zabezpieczenie pokrycia w trakcie budowy

W trakcie budowy nowego domu często zdarza się, że zima zaskakuje inwestora. W takim przypadku najważniejszą rzeczą będzie zastosować odpowiednie zabezpieczenia na niedokończony dach. Budowa, której pokrycie nie będzie spełniać wszystkich kryteriów ochronnych, może okazać się na wiosnę jedną wielką ruiną. Opóźni to wykończenie wymarzonego domu oraz przysporzy strat liczonych w tysiącach złotych.

Jeśli na budynku nie ma jeszcze więźby, całość musimy ubezpieczyć tymczasową konstrukcją z płyt i papy, lub samych desek. Ważne, aby takie tymczasowe zadaszenie wystawało poza obrys murów. Zapobiegnie to spływaniu wody po ścianach oraz umożliwi dokładne odprowadzanie wody.

Jeśli jednak posiadamy gotową więźbę, ale z różnych powodów brakuje ostatecznego pokrycia, całość będziemy musieli pokryć sztywnym poszyciem i zabezpieczyć np. papą.

Do wykonania takiego rozwiązania mogą posłużyć deski lub płyty drewnopodobne-takie jak osb. Poszycie zabezpieczy cały budynek przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz usztywni całą więźbę. Rozwiązanie to posłuży w kolejnych etapach budowy jako podkład pod ostateczne pokrycie np. dachówką lub gontem.

Co mówi prawo o zabezpieczeniu dachu na zimę

Prawo budowlane w Polsce jasno określa, kiedy będziemy zmuszeni do odpowiedniego zabezpieczenia własnej nieruchomości.

Zgodnie z art. 61 pkt 2 ustawy prawa budowlanego właściciel lub zarządca jest zobowiązany zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziaływujących na obiekt, na przykład usunięcie zalegającej pokrywy śniegowej z powierzchni dachu.

Jeśli obowiązek nie zostanie spełniony, za zaniedbania mogą grozić wysokie grzywnę.

Kara może sięgać wysokości 1000 złotych, ograniczenia lub pozbawienia wolności do roku. Dodatkowo nadzór budowlany może nałożyć karę na właściciela i zarządcę budynku. Grzywny te wynoszą od 500 do 1000 zł.

Dlatego podczas pierwszych opadów śniegu warto o tym pamiętać i wcześniej pomyśleć o doświadczonej firmie zajmującej się odśnieżaniem dachów. Nieprzestrzeganie prawa nie tylko niesie za sobą grzywnę, ale również może spowodować zagrożenie życia i zdrowia osób przebywających w lub nieopodal budynku.

   Uwaga!  Waga zalegającego śniegu na 1m3 dachu:

 

  • 1m3 puchu śniegowego, waży do 200 kg

  • 1m3 mokrego śniegu, waży ok. 800 kg

  • 1m3 topniejącego śniegu waży ponad 900 kg

 

 

śnieg na dachu
Akcesoria zabezpieczające pokrycie dachowe

W walce z zalegającym śniegiem pomoc niosą różne akcesoria przeciwśniegowe.

Systemy te można montować podczas kładzenia dachu, jak również na dotychczasowym pokryciu. Możemy wymienić kilka sposobów zabezpieczających pokrycie i osoby przechodzące obok niego zimą:

  • Płotki-produkowane są z różnych materiałów: zgrzewanych i ocynkowanych, aluminiowych, stalowych oraz pokrytych poliestrem elementów. Montuje się je za pomocą wsporników do więźbyj.

 

  • Rozpruwacze śniegu (śniegołapy)– dzielą zsuwająca się pokrywę śnieżną na mniejsze części. Montuje się je, jeśli połać przekracza 3 metry długości. Śniegołapy przytwierdza się w dwóch rzędach do więźby.

 

  • Stopery– stosuje się je przy pokryciach z gontów bitumicznych. Mają za zadanie, podobnie jak drabinki śnieżne zatrzymywać śnieg.  
  • Bale przeciwśnieżne- mają średnicę kilkunastu centymetrów. Przytwierdza się je za pomocą uchwytów do elementów więźby.

Dach – symbol domu i bezpieczeństwa. Chroni nas przed środowiskiem zewnętrznym. Żaden budynek nie zostanie wykończony bez dobrego dachu. Wysokiej jakości pokrycie zapewnia trwałość całego budynku, zapobiega wpływom atmosferycznym, chroni przed wilgocią i niepożądanym wyciekiem ciepła lub przegrzaniem.

Z tego względu niezwykle ważną kwestią są coroczne przeglądy stanu technicznego, odpowiednia konserwacja oraz zimą zabezpieczyć przed zalegającym śniegiem, którego nie można bagatelizować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here