Salon to reprezentacyjne miejsce, dlatego jego aranżacja powinna być dopracowana w najmniejszym nawet detalu. Kolor ścian, design mebli, odpowiednie oświetlenie i wreszcie firanki oraz zasłony. Dobrze dobrane zasłony podkreślą styl salonu, źle dobrane popsują cały efekt, na dodatek będą skupiać uwagę gości. Od razu zauważą, że coś nie pasuje.
Czym się kierować przy wyborze zasłon, na co zwrócić uwagę? Jeśli nie wiesz i kierujesz się intuicją lub powielasz gotowe wzory, to postaramy się Ci pomóc. Systematycznie, krok po kroku przeprowadzimy Cię po naszym przewodniku doboru zasłon. Zobaczysz, że dzięki temu wybór będzie łatwiejszy, a efekt doskonały.
Wyglądnij przez okno salonu
Na pewno nie raz już to robiłaś, żeby zobaczyć czy świeci słońce, czy pada deszcz, kwitną kwiaty, czy opadają liście. Teraz musisz sprawdzić, czy wychodzi na duży ogród, czy może na okna sąsiada? A może za oknem stoi uliczna latarnia, która będzie przeszkadzać w oglądaniu telewizora lub zaburzy nastrój wieczornego spotkania z przyjaciółmi? Dzięki temu już wiesz, czy zasłony będą pełnić tylko funkcję dekoracyjną, czy będziesz nimi zasłaniać okno.
Drugi ważny czynnik to wystawa okna. W przypadku wystawy południowej i zachodniej zasłony mogą przed nim chronić. Wygodne i popularne rolety do salonu się nie nadają, są mało eleganckie i zburzą wypracowaną harmonię. Z powodzeniem można wykorzystać je za to w innych pomieszczeniach. Najważniejsze informacje już masz, więc możesz przejść do kolejnego kroku.
Wybór materiału
Jeśli wiesz już wszystko o swoim oknie, to weź kartkę długopis i usiądź wygodnie w fotelu i rozglądnij się spokojnie po całym salonie. Na kartce wypisz określenia, które najlepiej oddają jego wygląd:
- duży, mały,
- jasny, ciemny,
- niski, wysoki,
- nowoczesny, klasyczny, rustykalny,
- karnisz metalowy czy drewniany,
- dominujące kolory.
Czytając dalej, szybko przekonasz się, że te kilka słów znacznie ułatwi Ci podjęcie decyzji w wyborze zasłon i zaoszczędzisz mnóstwo czasu na bieganiu po sklepach lub przeglądaniu stron internetowych. Wiesz już czego szukasz i nie błądzisz po omacku.
Lekka czy ciężka
Lekkie zasłony z tiulu, szyfonu lub woalu są przeźroczyste i bardzo delikatne, doskonale nadają się do salonów o niedużej powierzchni. Optycznie powiększą go. To typ zasłon dekoracyjnych, które niczego nie zasłonią, ale pasują do minimalistycznego stylu skandynawskiego lub innego nowoczesnego wnętrza.
W salonach klasycznych lub tych, w których okna muszą być zasłaniane trzeba postawić na ciężki zasłony zaciemniające typu blackout wykonane z ciężkich materiałów. Pod wpływem własnego ciężaru zasłony są lejące i pięknie się układają. Zapewniają całkowite zacienienie okien.
Wersją pośrednią są zasłony z satyny, poliestru, bawełny lub lnu. Ładnie się układają, nie zapewniają jednak pełnego zacienienia, ponieważ są półprzeźroczyste. Z wszystkich rodzajów mają jednak największe zastosowanie.
Gładka lub we wzory
To jeden z większych dylematów, który musisz rozwiązać. Oczywiście nie musisz rezygnować z własnych upodobań, dokonując starannego wyboru można wszystko pogodzić.
Zasłony we wzory florystyczne bardzo dobrze pasują do salonów w stylu prowansalskim, angielskim lub romantycznym. Nowoczesna ornamentyka wschodnia dobrze skomponuje się z wnętrzami w stylu nowojorskim. Do nowoczesnych aranżacji pasują zasłony z wzorem w różnorodne kraty.
Wnętrza w stylu skandynawskim lub klasycznym preferują zasłony gładkie. W salonie klasycznym dobrze sprawdzą się także jednokolorowe zasłony z tłoczonym wzorem, są niezwykle eleganckie i nawiązują do bogatego wystroju salonów z początku poprzedniego wieku.
Kolor najważniejszy
Kolor zasłon to najważniejszy element, który należy wziąć pod uwagę podczas wyboru zasłon do salonu. Nie jest to łatwe, do wyboru mamy kilka strategii.
Pierwszą z nich są zasłony utrzymane w kolorze dominującym, mogą być nieco jaśniejsze lub ciemniejsze. Do salonu utrzymanym w tonacji beżowej bardzo dobrze będą pasowały zasłony brązowe lub w kratę w obu tych kolorach.
Salon w kolorach granatu idealnie rozjaśnią zasłony w pastelowych odcieniach koloru niebieskiego, popielatego lub białe.
Zasłony do salonu nie zawsze muszą być dobierane w tej samej tonacji kolorystycznej. Mogą być także doskonałym elementem do przełamania kolorów. Jeśli chcesz osiągnąć taki efekt, to musisz wybrać zasłony o zdecydowanym, mocnym kolorze. Oto przykładowe zestawienie kolorów, które z jednej strony kontrastują, ale równocześnie dobrze się komponują. W pierwszej pozycji dominująca kolorystyka salonu, w drugiej propozycje koloru zasłon:
- popiel – granat, czerwień, oliwka, butelkowa zieleń,
- beżowy – ciemny brąz, czerwień, granat, czerwień,
- czarny – biały, czerwień, zielony, niebieski,
- brązowy – beż, czerwień, granat, ciemna zieleń,
- multikolor – jasny beż, popiel.
Oczywiście to tylko zestawienie najważniejszych kolorów zasłon. W rzeczywistości występują one w różnych odcieniach i różnym natężeniu. Stosując ten schemat można dobrać zasłony dekoracyjne z tłoczonym wzorem lub zasłony wzorzyste z dominacją jednego koloru.
W pokojach dziecięcych, kuchni lub innych pomieszczeniach kolory i wzory można dobierać bardziej dowolnie. do pokoju dziecięcego najlepsze będą kolorowe zasłony z postaciami z ulubionych bajek. Dzieci uwielbiają takie wzory nie tylko na zasłonach, ale także na pościeli, ręcznikach, pidżamkach, czują się wśród nich bardzo bezpiecznie.
Wariacje na temat upinania zasłon
Zasłony zawsze mocowane są do karnisza, ale sposobów jest kilka. Różnią się nie tylko techniką, ale także sposobem marszczenia, wykończeniem górnej części, upinaniem i efektem końcowym. Wybierając sposób mocowania zasłon musisz uwzględnić fakt, że codziennie trzeba je zasłaniać i odsłaniać, a co jakiś czas trzeba je ściągnąć, wyprać, wyprasować i ponownie powiesić. Najlepszym rozwiązaniem jest pogodzenie pragmatyzmu z estetyką.
Sposoby mocowania zasłon
Zasłony z taśmą można marszczyć w dowolny sposób i jest to bardzo łatwe dzięki taśmie zwisającej z boku. Niestety jest ona mocowana za pomocą żabek. To praca czasochłonna i męcząca w wysokich salonach. Po kilku minutach ręce mdleją, bo kilkanaście żabek trzeba przypiąć do jednej zasłony. Na takie rozwiązanie jesteś skazana w przypadku sufitu podwieszanego z krytym karniszem lub karnisza starego typu (szynowego).
Nowsze rozwiązania to zasłony na przelotkach lub szelkach, które zawieszane są bezpośrednio na karniszach. Nie ulega kwestii, że są to rozwiązania bardzo wygodne i coraz powszechniej stosowane. Zakładanie i ściąganie zasłon jest bardzo proste, wystarczy ściągnąć drążek karnisza i założyć zasłonę na szelkach lub przelotkach. Problem pojawia się w codziennym zasłanianiu i odsłanianiu okien w salonie.
W przypadku karniszy metalowych nie ma większego problemu, ponieważ jest idealnie gładki. Trudności pojawiają się w przypadku karniszy drewnianych, które nie są idealnie gładkie, zasłony na szelkach trudno jest na nich zsunąć lub rozsunąć, zwłaszcza gdy karnisz umieszczony jest wysoko. Trzeba wtedy korzystać z drabiny lub długiego kija.
Zasłony z przelotkami łatwo przesuwa się po różnych rodzajach karniszy dzięki metalowym kółkom będącym zakończeniem otworów w zasłonach. Metalowe kółka mogą mieć kolor dostosowany do koloru karnisza, dzięki temu będą dyskretne i całkowicie niewidoczne.
Decydując się na zasłony i firany równocześnie trzeba pamiętać o podwójnym karniszu, jedne i drugie powinny mieć ten sam sposób mocowania.
Decydując się na gotowe zasłony można wybrać sposób mocowania dopasowany do posiadanego karnisza. Jeśli stawiasz na oryginalność tkanin i wzorów i chcesz dać zasłony do uszycia to wybór masz ograniczony do zasłon na taśmę lub szelki. Pamiętaj o kupieniu materiału z odpowiednim zapasem.
Jak upinać zasłony?
Metod jest kilka i uzależnione są one od indywidualnych upodobań, aranżacji salonu oraz względów praktycznych. Najczęściej zasłony puszczone są luźno przy bocznych framugach okna i ewentualnie upinane za pomocą chwostek, upinaczy lub lambrekinów. Takie zasłony dobrze sprawdzają się w salonach, których okna nie wymagają zasłaniania.
Do salonów, w których codziennie trzeba zasłaniać zasłony wygodnym rozwiązaniem są zasłony do salonu zmarszczone na długości karnisza i tylko związane chwostką z boku. Wystarczy wieczorem ją rozwiązać, a rano związać.
Zasłony i firany czy tylko firany
Ta druga opcja zdecydowanie odpada, okna wyglądają jak gołe. Okna z zasłonami bez firan wyglądają dobrze, ale odwrotnie, nie. Decydując się na zestaw zasłon i firan należy właściwie je dobrać. Delikatne białe firany bardzo dobrze rozjaśnią wnętrze salonu, będą także stanowić eleganckie tło dla zasłon. Taka aranżacja dobrze sprawdzi się zarówno w małych, jak i dużych salonach.
W przypadku zasłon i firan ważne jest dopasowanie ich długości. Ostatnio na topie są długie zasłony sięgające do ziemi, a nawet na niej leżące. Firan powinna być nieco krótsza i kończyć się 2-3 cm nad podłogą.
Na koniec kilka praktycznych rad
Jeśli wiesz już jak wybrać zasłony do salonu, by dopełniły jego aranżacji, to jeszcze kilka elementów, na które powinnaś zwrócić uwagę:
- trwałość kolorów – tkaniny powinny być odporne na działanie promieni słonecznych i odbarwienia,
- łatwość prasowania – szczególnie ważna, gdy nie oddajesz zasłon do pralni,
- temperatura prania – zbyt wysoka powoduje kurczenie zasłon.
Warto mieć drugi komplet zasłon, który możemy założyć na zmianę. To także dobry sposób na sprawdzenie, czy inny kolor zasłon również będzie pasował. To także dobry sposób na odmianę wyglądu salonu małym kosztem.
Dobrać zasłony do salonu sypialni nie jest zbyt trudno, najlepiej zastosować się do kilku podstawowych zasad, sprawdzić panujące trendy i oglądnąć kilka inspirujących aranżacji w internecie. Musisz jednak pamiętać, że każda aranżacja powinna także uwzględniać Twoje indywidualne preferencje, przecież to Ty w salonie odpoczywasz i powinnaś czuć się w nim swobodnie. Dzięki temu Twój salon nie będzie wyglądał jak bezosobowa kopia salonu z wystawy sklepowej. Oczywiście musisz pamiętać także o drobnych dodatkach takich jak poduszki, miękkie koce, wazon z kwiatami, które nadają wnętrzu ciepła i indywidualnego stylu.