Jak wybrać praktyczne i wygodne ławki ogrodowe?

Zastanawiasz się, czy kupić ławkę do ogrodu? Nie wiesz, czy warto? Na co zwrócić uwagę, by była praktyczna i wygoda? Podpowiadamy!

Czy warto kupić ławkę ogrodową?

Aby funkcjonalnie urządzić ogród, warto postawić na meble ogrodowe, które pozwolą na praktyczne zaaranżowanie przestrzeni do wypoczynku. W tym celu najczęściej kupuje się zestawy mebli ogrodowych, w skład których wchodzą stół i krzesła lub sofa i fotele. Często jednak to okazuje się za mało. Aby zrelaksować się, osoby stawiają na huśtawki i hamaki.

Warto jednak pomyśleć i o ławce ogrodowej. Postawić ją można zarówno przy stole, w cieniu drzewa, jak i przed domem. To doskonały mebel, by na chwilę przysiąść, odpocząć. Dobrze jest więc go mieć w swoim ogrodzie. Trzeba jednak wiedzieć, że wybór jest duży. Przykłady ławek ogrodowych zaprezentowane są m.in. na https://www.homebook.pl/produkty/lawki-ogrodowe. Przeglądając je widać wyraźnie, że najczęściej wykonane są drewna, metalu i tworzyw sztucznych. Tylko jaką ławkę ogrodową wybrać, by była praktyczna i wygodna?

Jaką ławkę ogrodową wybrać?

Jak już wspomniano, najczęściej ławki ogrodowe wykonane są z drewna, metalu i tworzyw sztucznych: plastiku, technorattanu, syntetycznej plecionki. Kupić można również meble żeliwne, betonowe, kamienne, rattanowe. Co wybrać?

Drewniana ławka ogrodowa świetnie komponuje się z ogrodem, jest elegancka i klasyczna. Niestety dużo waży, więc nie jest możliwe jej łatwe przestawianie. Co więcej, wymaga impregnacji.

Ławki w całości metalowe i żeliwne są rzadkością. Najczęściej występują jako hybryda – konstrukcja jest z metalu, a siedzisko – z drewna. Zdecydowanie częściej wybierane są ławki aluminiowe, siatkowe. Są stosunkowo niedrogie i wytrzymałe, jeśli pokryte są środkiem antykorozyjnym.

Ławki kamienne i betonowe są dość drogie, a przede wszystkim – ciężkie. Jednak ich zaletą jest to, że są trwałe i pięknie się prezentują. Mogą przyjmować najróżniejsze kształty.

Najtańsze są ławki plastikowe i z innych podobnych tworzyw. Są lekkie, łatwe do utrzymania w czystości, odporne na działanie wody. Niestety z czasem widać po nich negatywny wpływ słońca. Najtańsze egzemplarze często nie są zbyt estetyczne, więc nie prezentują się zbyt dobrze w ogrodzie. Chociaż modne od dawna ławki z technorattanu łamią nieco ten stereotypowy obraz.

Jak wybrać praktyczną i wygodną ławkę do ogrodu?

Ważne jest, by ławka do ogrodu była nie tylko ładna, ale też wygodna i funkcjonalna. Aby mebel zapewniał komfort, przede wszystkim powinien mieć oparcie. Zwłaszcza, gdy chce się na nim odpoczywać. Podłokietniki w ławce do ogrodu również podnoszą wygodę, ale też sprawiają, że znacznie bezpieczniej korzysta się z mebla.

Aby ławka ogrodowa była praktyczna wystarczy często, że jest mobilna. Dzięki możliwości przenoszenia jej z miejsca na miejsce, można korzystać z niej na różne sposoby. Bardziej funkcjonalne są meble, które oprócz możliwości służenia za siedzisko, pozwalają na przechowywanie. W takich ławeczkach pod siedziskiem znajduje się skrzynia. Kupić można też ławki ogrodowe z pergolami. Można wykorzystać je, by umieścić na nich rośliny pnące.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here