Jak wybrać odpowiednią narzutę?

Narzuta na łóżko spełnia wiele ważnych funkcji. Jedną z nich jest ochrona łóżka przed zabrudzeniami, natomiast bardzo istotną jest ozdobienie sypialni. Na co zwracać uwagę przy zakupie narzuty?

Rozmiar przede wszystkim
Przed wyborem wyglądu narzuty, powinno się zdecydować na odpowiadający rozmiar (wiele rodzajów kolorystycznych nie jest dostępnych we wszystkich rozmiarach). W związku z tym, że są różne wielkości łóżek, narzuty również występują w wielu opcjach wielkości. W jaki sposób wyliczyć odpowiedni rozmiar narzuty?

Narzuta nie powinna za bardzo zwisać z łóżka, ale musi zarazem przykrywać je całe. W pierwszej kolejności należy zmierzyć długość, szerokość i wysokość łóżka. Wysokość mierzy się od podłogi, aż do końca materaca. Po tym trzeba dodać szerokość łóżka do iloczynu jego wysokości. Długość narzuty oblicza się poprzez dodawanie wysokości łóżka do jego długości. Dzięki temu sposobowi narzuta będzie sięgała do ziemi, ale nie będzie sięgała na nią, a zarazem zakryje całe łóżko.

Rodzaj materiału
Niezwykle istotny jest wybór odpowiedniego rodzaju materiału, z jakiego będzie zrobiona narzuta. Powinien on być związany głównie z funkcją, na jakiej nam najbardziej zależy. Może być on grubszy (będzie bardziej delikatny oraz będzie stanowił lepszą ochronę przed zabrudzeniami), można także zdecydować się na cieńsze pledy, czy materiały pikowane.

Wzory
Powinno się wybrać wzór pasujący do stylistyki danego pokoju, czy pomieszczenia. Może jednak być to też kolor kontrastujący. Uniwersalnymi kolorami będą czarny i biały, ale to właśnie na nich najbardziej widać wszelkie zabrudzenia. Dlatego warto zdecydować się na wzory. Jeśli przestrzeń jest urządzona w sposób nowoczesny, to warto wówczas wybrać połączenie maksymalnie dwóch-trzech kolorów.

Pranie i czyszczenie
Należy dokładnie przeczytać wskazówki z metki dotyczące prania i czyszczenia narzuty. Prana w zbyt dużej temperaturze może ulec uszkodzeniu, bądź też zmechaceniu. Można dodać płynu do płukania, dzięki czemu w pokoju będzie unosił się miły zapach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here