Jak wybrać meble do kuchni? Kilka prostych porad

Urządzanie kuchni to angażujące zadanie, do którego należy się odpowiednio przygotować. Jednym z jego etapów jest zakup wszystkich potrzebnych sprzętów, z których będziemy w tym pomieszczeniu korzystać. Zaliczyć tu należy między innymi meble, które w przypadku kuchni pełnią niezwykle ważne użytkowe funkcje. Poniżej przedstawiamy kilka porad skierowanych do osób przygotowujących się do urządzenia tego pomieszczenia. Dowiesz się, jak zaplanować zakup oraz w jakie najpotrzebniejsze meble należy się zaopatrzyć, aby uniknąć niechcianego zakupu.

Meble do kuchni – gotowy zestaw czy samodzielny wybór?

Sposób urządzania kuchni powinien być w zgodzie z naszym stylem życia, upodobaniami kulinarnymi oraz przede wszystkim – pełnić podstawowe, praktyczne funkcje. Z tych powodów – zaopatrując się w meble do kuchni, możemy skorzystać zarówno z oferty gotowych zestawów mebli kuchennych, jak i samodzielnie skompletować poszczególne elementy.

W przypadku zestawów mebli kuchennych, w ich składzie znajduje się zwykle szafka przeznaczona do montażu zlewozmywaka, dolne szafki kuchenne z blatem oraz szafki przeznaczone do wieszania na ścianie. Zaletą zestawów mebli kuchennych jest ich nie tylko funkcjonalne, ale i estetyczne dopasowanie; wszystkie meble wyposażone są w identyczne lub dopasowane wyglądem siebie fronty, a ponadto można je układać niczym moduły, tworząc ciąg szafek ustawionych wzdłuż ścian.

Komfort i praktyczność

Dobierając poszczególne meble, należy uwzględnić sposób ich użytkowania oraz ilość zajmowanej przez nie całkowitej przestrzeni. W przypadku niedużych pomieszczeń dobrym i często stosowanym rozwiązaniem jest wybór szafek rozsuwanych, które w przeciwieństwie do szafek z drzwiczkami otwieranymi na oścież, zajmują mniej miejsca w trakcie korzystania z nich. Wybór szafek z drzwiczkami skrzydłowymi jest dobrym pomysłem w przypadku kuchni przestrzennych; ich zdecydowaną zaletą jest niska cena oraz szeroki wybór produktów.

Praktycznym rozwiązaniem są także szafki uchylne, których drzwiczki otwierają się od góry. Świetnie sprawdzają się jako szafki dolne, w których przechowujemy naczynia – talerze, kubki i garnki, a także jako szafki z pojemnikami do segregowania śmieci. W przypadku narożników najlepszym rozwiązaniem jest zakup kuchennej szafki narożnej; stosuje się w nich nie tylko mechanizm swobodnego odchylania drzwiczek, ale także wysuwania poszczególnych regałów, co znacząco ułatwia sięganie po znajdujące się w niej przedmioty.

Osoby ceniące zarówno funkcjonalność, jak i schludny wygląd mebli powinny rozważyć zakup szafek bezuchwytowych. Mechanizm ich otwierania jest bardzo prosty i polega na naciśnięciu w odpowiednim miejscu ich frontu. Pozbawione wystających uchwytów fronty sprawiają, że powierzchnia tych mebli jest całkowicie gładka. Nadaje to naszej kuchni estetyczny i zadbany wygląd.

Materiał wykonania

Wybierając meble do kuchni, zwróćmy także uwagę na materiał ich wykonania. Najczęściej stosowane są fronty wykonane z płyt pilśniowych, zwanych płytami MDF. Ich powierzchnia pokrywana jest farbą, folią lub innym materiałem, nadającym im estetyczny wygląd. Bardziej wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne są meble wykonane z drewna – dębu, buku, sosny, olchy lub innych. Coraz częściej stosowanymi w kuchni materiałami są także metal i szkło. To ostatnie jest wyjątkowo praktyczne w przypadku kuchni wyposażonych w liczne sprzęty i rozbudowaną zastawę. Pozwalają na odnalezienie potrzebnego obiektu bez „grzebania” w poszczególnych szafkach. 

We wszystkie potrzebne do urządzenia kuchni meble możesz się zaopatrzyć bez wychodzenia z domu. Rozbudowana oferta sklepów internetowych pozwala na skompletowanie zestawu mebli kuchennych, siedząc w domu. Szczególnie polecamy zapoznać się z ofertą sklepu internetowego meblezagrosze.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here