Wybór drzwi wewnętrznych wpływa nie tylko na odbiór wizualny wnętrza, ale również komfort życia mieszkańców. Decydując się na montaż drzwi przesuwnych, właściciele domów i mieszkań stają przed niełatwym zadaniem. Drzwi suwane, w przeciwieństwie do rozwieranych, wymagają często dodatkowych elementów montażowych i specyficznej przestrzeni. Drobne niedogodności rekompensowane są jednak przez liczne zalety drzwi przesuwnych. Ale jak wybrać i, co ważniejsze, jak zamontować wymarzone skrzydło?

Wybór drzwi przesuwnych – naścienne czy kasetowe?

Pierwszą decyzją, którą należy podjąć przy wyborze drzwi suwanych, jest sposób, w jaki zostaną one zamontowane. Wyróżniamy dwa systemy montażu – naścienny i kasetowy. Drzwi przesuwne naścienne są niezwykle proste w montażu. Wystarczy przymocować nad nadprożem szynę, po której poruszać się będzie skrzydło. Warto jednak zaznaczyć, że wiąże się to z jedną niedogodnością funkcjonalną, która potrafi przesądzić o finalnym wyborze drzwi przesuwnych. Ściana, wzdłuż której poprowadzona zostanie szyna, zostaje wyłączona z użytku. Zamontowanie na niej półki, a nawet zastosowanie większej listwy przypodłogowej, unieruchomiłoby drzwi suwane.

W opozycji do drzwi naściennych stoją drzwi przesuwne kasetowe. Zdecydowanie się na ten typ skrzydła wymaga odpowiedniego przystosowania ścian działowych, ale gwarantuje efekt kojarzony zazwyczaj z nowoczesnymi katalogami wnętrzarskimi. Drzwi suwane tego rodzaju wyróżnia unikatowa cecha konstrukcyjna, czyli kaseta – zabudowany otwór, w którym drzwi „chowają się” podczas otwierania. Ten prosty zabieg sprawia, że pomieszczenie okraszone drzwiami przesuwnymi wygląda schludniej, co nadaje mu wizualnie przestrzeni. Należy jednak pamiętać, że montaż drzwi kasetowych wymaga dedykowanych rozwiązań budowlanych, co warto uwzględnić jeszcze na etapie planowania układu pomieszczeń.

O czym pamiętać przy montażu drzwi przesuwnych?

Drzwi suwane, podobnie jak każde rozwiązanie wnętrzarskie nastawione na estetykę lub ergonomię, wymagają głębszego przemyślenia przy projektowaniu. Niezależnie od systemu montażu, praktyczna zasada głosi, że długość szyny, po której poruszają się drzwi przesuwne, powinna być dwukrotnością długości samego skrzydła. Wybór szyny i wózka, w którym osadzone zostanie skrzydło, jest kluczowy dla komfortu użytkowania i odpowiedniego zabezpieczenia zamontowanych drzwi. Decydując się na montaż drzwi przesuwnych, należy zwrócić uwagę na nośność szyny, czyli dopuszczalną masę skrzydła – szczególnie w przypadku cięższych drzwi przeszklonych lub szklanych.

Jednym z ważniejszych czynników, które decydują o możliwości montażu drzwi przesuwnych, jest wypoziomowanie posadzki i ścian. Szyna jezdna może zostać zamontowana jedynie na idealnie równej powierzchni – w przeciwnym razie, drzwi suwane i łożyska wózka mogłyby ulegać stopniowemu uszkodzeniu, z czasem doprowadzając nawet do zablokowania skrzydła. Mimo nieznacznych trudności i ograniczeń, drzwi przesuwne potrafią kompletnie odmienić wnętrze, nadając mu nowoczesnego, minimalistycznego charakteru. Odpowiednio dopasowane do wystroju i umeblowania, przynoszą efekty nieosiągalne dla drzwi rozwieranych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here