Jak woda wpływa na nasz organizm?

Niemal każdy z nas zdaje sobie sprawę, że woda jest podstawowym składnikiem naszego organizmu, bez którego nie jest on w stanie normalnie funkcjonować. Mimo to, wiele osób bagatelizuje konieczność przyswajania odpowiedniej ilości wody, zaniedbując tym samym swoje własne zdrowie. Jest to błąd, którego konsekwencje możemy odczuć szczególnie w okresie wysokich temperatur, gdy nasz organizm regulując poziom własnej ciepłoty, wydala dużą ilość wody przez skórę. Utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia jest wówczas nie tyle koniecznością, co warunkiem normalnego funkcjonowania na co dzień.

Działanie wody

Woda ma związek z niemal każdym aspektem funkcjonowania naszego organizmu. Dzięki niej, zachodzą w nas procesy metaboliczne, komórki przyswajają i wydalają odpowiednie elementy, a nasz organizm działa prawidłowo. Niestety, w dobie wielkiej dostępności najróżniejszego typu napojów słodzonych, często rezygnujemy ze spożywania zwykłej wody. Jest to błąd, którego skutki obserwujemy dziś w skali całego społeczeństwa. Nadmierne spożycie cukru, przesadnie dodawanego do najpopularniejszych napojów słodzonych, jest jednym z powodów tak częstego występowania otyłości, cukrzycy oraz różnego rodzaju chorób. Ponadto, rezygnacja z wody na korzyść napojów kolorowych może mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie oraz funkcjonowanie naszego układu nerwowego.

Spożywanie zwykłej wody – pozbawionej dodatków smakowych, cukrów, barwników i innych substancji – może mieć wyjątkowo korzystny wpływ na nasz organizm także z innego powodu. Woda bowiem pomaga w pozbyciu się nadmiaru niepotrzebnych i szkodliwych substancji, które zostają dzięki niej po prostu wypłukane.

Pozbądź się toksyn ze swojego organizmu

Jeśli więc pragniesz oczyścić swój organizm z gromadzonego przez ostatnie miesiące lub lata toksycznego brudu, warto przez pewien okres zrezygnować z innych napojów na korzyść samej wody, a najlepiej – wody mineralnej, o odpowiednim poziomie zawartości mikroelementów.

Wśród dostępnych wód spotykamy te o najróżniejszym poziomie mineralizacji. Zazwyczaj, producenci poszczególnych marek umieszczają informacje na temat ilości obecnych mikroelementów na etykietach butelek. Odmiennie wygląda sytuacja w przypadku wody z kranu, która – choć również może nadawać się do spożycia i być odpowiednio namineralizowana – z łatwością traci swoje dobroczynne właściwości. Dzieje się tak przede wszystkim w rezultacie jej gotowania, a także pod wpływem kontaktu z samym urządzeniem, w którym jest podgrzewana, a które może doprowadzić do powstawania osadów kamiennych.

Z tych powodów korzystnym rozwiązaniem jest wybór odpowiednich jonizatorów wody, które zamieniają zwykłą wodę w wodę alkaliczną. Jonizatory sprawiają, że w wodzie występuje znaczna ilość pomocnych antyoksydantów, usuwających niebezpieczne wolne rodniki zalegające w naszych tkankach. Tworzone za pomocą jonizatorów mikroelementy to przede wszystkim: wapń, magnez, potas i sód, czyli najważniejsze składniki każdej wody mineralnej. Co równie ważne, woda alkaliczna charakteryzuje się obniżonym poziomem napięcia powierzchniowego, co nie pozostaje bez wpływu na jej zdolność do utleniania naszego organizmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here