Sypialnia to najbardziej intymne miejsce w całym domu. To tutaj wyciszasz się, wypoczywasz i odcinasz od reszty świata. Projektowanie i urządzanie tego pomieszczenia powinno być wyjątkowo dobrze przemyślane – z jednej strony dostosowane do Twojego gustu i stylu życia, a z drugiej do ogólnych zasad, znajdujących zastosowanie w architekturze wnętrz. Poznaj najważniejsze z nich i urządź sypialnię swoich marzeń!

Po pierwsze, kolory

Urządzając sypialnię, nie szalej z jaskrawymi, intensywnymi barwami, takimi jak fuksja, chaber czy kanarkowa żółć. Skup się raczej na stonowanych kolorach. Może to być klasyczna biel, neutralny beż, czy delikatna szarość. Jeżeli takie barwy nie należą do Twojej ulubionej palety, możesz sięgnąć również po subtelne pastele. Zasada ta nie dotyczy jedynie koloru ścian, ale właściwie wszystkiego, co może znaleźć się w pomieszczeniu – mebli, zasłon, dywanu, pościeli, dekoracji.

Dlaczego kolory pełnią w sypialni tak ważną rolę, że umieszczamy je na samym szczycie naszej listy? Ponieważ od klimatu panującego w pomieszczeniu zależy Twój nastrój oraz jakość Twojego odpoczynku. Delikatne barwy sprzyjają wyciszeniu, relaksowi i ułatwiają zasypianie. Krzykliwe, jaskrawe kolory mogłyby sprawiać, że Twój mózg, zamiast znajdować wytchnienie, pracowałby na pełnych obrotach. To z kolei bezpośrednio przekładałoby się na kłopoty z zasypianiem i niską jakość Twojego snu.

Po drugie, meble

Łóżko, wraz z materacem, stanowią najważniejszy element wyposażenia oraz centralny punkt każdej sypialni. Styl, w jakim jest ono utrzymane, możesz w pełni dostosować do swojego gustu, ważne jednak by było wygodne i odpowiednio duże – łóżko dla dwojga nie może być mniejsze niż 140 x 200 cm. Optymalne wymiary, które zapewnią obydwu osobom niezakłócony wypoczynek to 200 x 200 cm.

Jeżeli jesteś miłośnikiem stylu glamour, postaw na eleganckie, obite miękką tapicerką łóżko z pokaźnym zagłówkiem (o który będziesz mógł oprzeć się, czytając wieczorną lekturę lub poranną gazetę). Wolisz minimalizm? Wybierz solidną, drewnianą ramę bez zbędnych elementów dekoracyjnych.

Jakie jeszcze meble mogą znaleźć się w sypialni? Często to właśnie w tym pomieszczeniu znajduje się garderoba, a więc jak najbardziej mile widziane są komody oraz szafy, które kolorystycznie odpowiadają ramie łóżka. Uważaj jednak na modele z dużymi lustrami! Ich odbicie, zwłaszcza w nocy, może powodować niepokój i utrudnić Ci zasypianie. Ponadto, w sypialni niezbędny będzie co najmniej jeden stolik nocny, na którym znajdzie się miejsce dla niewielkiej lampki, książki czy okularów. Poszukujesz inspiracji? Koniecznie sprawdź ofertę sklepu www.miloohome.pl

Po trzecie, dodatki

Wszystkie elementy, znajdujące się w sypialni, powinny pełnić przede wszystkim funkcję użytkową. Nie będzie dobrym pomysłem wstawienie tu zbyt wielu ozdób – zdobionych luster, wyrazistych obrazów czy plakatów, kolorowych wazonów, figurek czy zbyt wielu zdjęć. Uważać powinieneś również ze sprzętem, który może zakłócać relaks, zwłaszcza telewizorem czy komputerem – lepiej będzie pozostawić je w salonie.

Jak zatem nadać sypialni indywidualny charakter? Możesz postawić na miękkie dywany, ciekawą pościel lub narzutę na łóżko, zasłony czy abażury lamp nocnych. Do tego dodać możesz kwiaty i zielone rośliny, które sprzyjają wyciszeniu i relaksowi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here