Urządzenie pokoju dla dziecka nie jest wcale proste. Trzeba zadbać nie tylko o estetykę, ale także funkcjonalność takiego pomieszczenia — w końcu dziecko będzie w nim spędzać dużo czasu, bawiąc się, ucząc i odpoczywając. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów i aranżacji, które prawdopodobnie ułatwią cały proces.

dziecięcy pokój

1. Dla najmłodszych, czyli pokój dla niemowlaka

Taki pokój to zawsze szczególne miejsce. Dziecko w tym okresie większą część dnia i nocy spędza w łóżeczku. Oprócz tego podstawowego mebla, najlepiej z dobrej jakości materacem, we wnętrzu powinien się znaleźć przewijak, dzięki któremu usprawnimy proces zmieniania pieluch. Poza tym potrzebna będzie komoda oraz inne meble służące przechowywaniu ubrań i niezbędnych akcesoriów. Nie można także zapomnieć o fotelu dla rodzica, w którym można będzie wygodnie tulić i karmić dziecko.

Podczas urządzania pokoju dla malucha trzeba też pamiętać, że w stosunkowo niedługim czasie stanie się on miejscem zabawy, w związku z czym można już na tym etapie rozważyć kosze i pudła na zabawki.

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, bardzo ważna jest kolorystyka. Meble i ściany pokoju niemowlaka powinno się utrzymać w spokojnej tonacji. Sprawdzone rozwiązania w tej materii to piaskowy, biel, jasny beż lub delikatne pastele. Wyważona, delikatna kolorystyka ścian i mebli działa relaksująco i sprzyja wytworzeniu spokojnej i bezpiecznej atmosfery. Oczywiście nie oznacza to, że taki pokój musi być zupełnie pozbawiony żywszych barw — wszelkie dodatki mogą z powodzeniem dodać kolorów wnętrzu. Nie można z tym jednak przesadzać, gdyż zbyt pstrokate aranżacje nie tylko będą wyglądać źle, ale także mogą męczyć dziecko. Warto trzymać się zasady maksymalnie 2-3 kolorów w danym wnętrzu.

2. Pokój dla chłopca

Podczas urządzania pokoju dziecięcego powinno się pamiętać o wyznaczeniu oddzielnych stref na naukę, zabawę i odpoczynek — i to niezależnie od wieku i płci dziecka. Dobrym pomysłem będzie dodanie do wnętrza jakiegoś oryginalnego elementu jak tunel dziecięcy, hamak na haku czy namiot.

Wybierając meble dziecięce, trzeba pamiętać o ich odpowiedniej wysokości — zarówno biurko ucznia, jak i stolik do zabawy dla pociechy powinny pozwalać na utrzymanie wygodnej pozycji bez garbienia się.

Ciekawym rozwiązaniem w pokoju dla chłopca będzie także łóżko na antresoli z drabinką do wspinania czy nawet zjeżdżalnią. Wspomniany wcześniej hamak można też zastąpić huśtawką. Szczególnie ciekawą opcją jest tutaj tkaninowy wiszący fotel-huśtawka, który można zainstalować zarówno wewnątrz, jak i w ogrodzie. Tego typu „aktywne” meble pozwalają chłopcu na aktywizację ruchową i wyładowywanie nadmiaru energii nawet w deszczowe dni.

pokój dla chłopca

3. Pokój dla dziewczynki – h2

Urządzając pokój dla dziewczynki, nie można zapominać o zachowaniu funkcjonalności — bardzo dobrym rozwiązaniem będzie stół do zabawy wyposażony w 2 szuflady i kilka półek, mogący służyć też za biurko. Sprawdzi się on idealnie w pokoju 3-8 letniej dziewczynki.

Jeśli o motywy przewodnie chodzi, bardzo popularne są takie odwołujące się do natury — drewno, wiklina czy wełna nie tylko będzie dobrze wyglądać, ale też nada wrażenia przytulności wnętrza. Ten styl sprawdzi się dla pociechy w wieku 4-10 lat. Starsze dziewczynki mogą natomiast znaleźć upodobanie w modnych pasach na ścianach czy biurkach z wysuwanym kontenerem.

pokój dla dziewczynki

4. Jest tematycznie

Dobrym pomysłem na aranżację pokoju mogą być także zestawy mebli dla dzieci lub elementy związane z ulubionym filmem albo grą pociechy. Obecnie pokoje tematyczne są dość modne, w związku z czym liczne salony meblowe posiadają w ofertach serie mebli z popularnymi bohaterami.

Dzięki takiemu zabiegowi znacznie ułatwimy sobie aranżację pokoju — dostępne jest tak wiele elementów, że można bez problemu urządzić całe wnętrze od podłogi po sufit. Można dostać dosłownie wszystko od szaf, przez łóżka, po organizery na zabawki. Trzeba jednak pamiętać, że dana bajka, film, czy gra może się dość szybko znudzić, a wraz z nią urządzony tematycznie pokój.

Dlatego o wiele bezpieczniej jest aranżować tematyczne pokoje pod zainteresowania dzieci. Za przykład niech posłużą popularne klocki LEGO. Jeśli pociecha lubi tworzyć z nich konstrukcje, jest bardzo prawdopodobne, iż nieprędko jej się znudzą. Podobnie jak w przypadku motywów z bajek, także meble inspirowane klockami tej marki są łatwo dostępne — w oficjalnym sklepie Lego można dostać wszystko od pościeli i łóżek po gablotki i tapety. Opcja ta nadaje się zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców, a mnogość dostępnych serii klocków daje bardzo szerokie możliwości urządzenia wnętrza. Nie można też zapominać o odpowiedniej kolorystyce — z klockami Lego związane są żółty, pomarańczowy, czerwony, niebieski i zielony.

5. Urządzanie pokoju dla rodzeństwa

Urządzenie pokoju dla dwójki rodzeństwa bywa bardzo trudne, gdyż często trzeba w jednym wnętrzu pogodzić zupełnie inne charaktery. Po pierwsze trzeba wydzielić pociechom strefy umożliwiające zachowanie prywatności. Warto, aby każde miało osobne biurko i fotel. Przy decydowaniu się na łóżka na antresoli lub piętrowe trzeba pamiętać, aby żadne z nich nie było atrakcyjniejszym miejscem od drugiego.

Jeśli jest to możliwe, dobrze jest zdecydować się na wysokie łóżko piętrowe umożliwiające zawieszenie nad każdym posłaniem półki na drobiazgi. Gdy pozwala na to metraż, najlepszym rozwiązaniem będzie jednak rezygnacja z łóżka piętrowego i umowny podział pokoju na dwie części tak, aby każde dziecko miało swoje łóżko i szafę.

W przypadku ograniczonego metrażu warto postawić na meble wielofunkcyjne — półkotapczany, szafy w bocznych ścianach łóżka piętrowego czy schowki w schodkach sprawdzą się świetnie w tego typu sytuacjach.

6. Pokój dla nastolatka

Ten przypadek bywa często trudniejszy, niż jest to w przypadku pokoi dla młodszych dzieci. Przede wszystkim nie istnieje jeden sprawdzony ani tym bardziej uniwersalny sposób na aranżację pokoju dla pociechy w tym wieku. Podstawę powinno stanowić omówienie tej kwestii z dzieckiem i poznanie jego oczekiwań w tej materii. Pomocne mogą okazać się zainteresowania naszego nastolatka.

W takim pokoju również powinien występować podział na strefy, jednak nie musi on być aż tak wyraźny i mogą się one w pewnym stopniu przenikać — ważne jest wydzielenie stanowiska do nauki i odpoczynku, a także zapewnienie miejsca do posadzenia odwiedzających nastolatka przyjaciół.

7. Farby funkcyjne

Są to bezpieczne dla zdrowia farby dekoracyjne, z których część posiada także dodatkowe atuty jak zapobieganie rozwojowi pleśni na ścianach czy właściwości regulujące wilgotność, a nawet zapobieganie występowaniu alergii. Farby tego typu są plamoodporne i trudniejsze do uszkodzenia. Do tej grupy zalicza się także farby tablicowe, po których można bezpiecznie pisać i rysować, choć niestety nie są one tak trwałe. Pomysły na ich wykorzystanie można z powodzeniem znaleźć na stronach ich producentów.

8. Dziecko w kolorowym pokoju

O ile różnokolorowe pokoje dziecięce to właściwie norma, nadal jest miejsce na ciekawą aranżację. Obecnie modne jest łączenie ze sobą maksymalnie dwóch kolorów przewodnich na zasadzie kontrastu lub po prostu dwóch odcieni tej samej barwy — prym wiodą tutaj pudrowa zieleń połączona z pastelowym różem lub bielą albo naprzemienne pastelowe pasy. Oczywiście nadal pozostaje modne klasyczne połączenie bieli z czernią lub szarością. Aktualnie w pokojach dziecięcych często wykorzystuje się różne odcienie zieleni od morskiego bądź też soczystego, po delikatny. Dzięki temu pokój sprawia wrażenie różnorodnego, zachowując przy tym spójność.

9. A może poddasze?

Wykorzystanie poddasza na pokój dziecięcy daje wiele możliwości urządzenia, jednak w tym przypadku zawsze na pierwszym miejscu trzeba stawiać na bezpieczeństwo, tak więc trzeba pomyśleć o takim rozwiązaniu już na etapie projektu. Specyfika miejsca, jakim jest poddasze, sprawia, że prawdopodobnie potrzebne będą meble na wymiar, które będzie można umieścić pod skosami. Przestrzeń pod ścianką kolankową można zagospodarować rzędem niskich szafek lub komód.

Poddasze daje też możliwość zamontowania dużych obrotowych okien, umożliwiających oświetlenie pokoju naturalnym światłem. Warto wybierać modele z blokadą klamek, która zapobiegnie samodzielnemu otwieraniu okna przez młodsze dzieci, a tym samym zapewni bezpieczeństwo pociesze.

10. Żelazne zasady urządzania pokoju dziecięcego

Nie można zapominać, że choć urządzają je dorośli, pokoje mają służyć dzieciom. Dlatego pomieszczenie takie musi być bezpieczne — przewody, potencjalnie niebezpieczne instalacje i kable muszą być ukryte, aby maluch nie miał do nich dostępu.

Dziecko musi mieć łatwy dostęp do swoich mebli, dlatego wszystkie półki, szafki i organizery muszą być zamontowane i ułożone w sposób umożliwiający mu bezpieczne korzystanie z nich (głównie bez wspinania się po innych meblach). Podobnie ma się sprawa z tablicą na wystawę prac plastycznych dziecka, którą warto umieścić w pokoju — do niej także powinno mieć łatwy dostęp.

Całość przestrzeni powinna pozytywnie wpływać na rozwój dziecka, dlatego warto poświęcić czas na określenie, w czym się najlepiej odnajduje i co sprawia mu największą przyjemność.

Podsumowanie

Aranżacja pokoju dziecięcego to trudna sztuka — musi on nie tylko estetycznie wyglądać, ale także być funkcjonalny i przede wszystkim sprawiać, że pociecha będzie się w nim dobrze czuć. Dlatego warto poświęcić czas na głębokie zastanowienie się nad tą kwestią i wziąć pod uwagę także preferencje dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here