Jak urządzić małą kawalerkę?

Mała kawalerka wcale nie musi kojarzyć się z ciasnym i zagraconym pomieszczeniem. Kluczem do sukcesu jest jej odpowiednie urządzenie. Jak to zrobić, żeby mieszkanie było wygodne i funkcjonalne? Poznaj kilka sztuczek, dzięki którym nawet najmniejsza kawalerka, będzie wydawać się przestronna i elegancko wyposażona.

Artykuł powstał przy współpracy z internetowym sklepem meblowym Furnix.pl

Najważniejsze zasady przy urządzaniu małego M

Z urządzaniem małych przestrzeni jest tak, jak ze sztuką lekarską. Najważniejsze, nie szkodzić. Przydadzą się funkcjonalne meble, jak sofa jednoosobowa rozkładana, która w nocy zmieni się w wygodne łóżko do spania. Jednak wyposażenie to nie wszystko. Urządzanie kawalerki warto zacząć od zastosowania sztuczek, które już na starcie powiększą optycznie wnętrze.

Jasne kolory i oświetlenie

Ciemne barwy pochłaniają światło, natomiast jasne doskonale je odbijają. Dlatego białe ściany i jasne meble to idealnie rozwiązanie do kawalerki. Można się zdecydować na bardziej wyrazisty kolor w jednym miejscu, który nie przytłumi wnętrza, a doda mu charakteru. Niezwykle ważny w kawalerce jest swobodny przepływ światła. Pomogą w tym strategicznie rozmieszczone lustra oraz dobrze rozplanowane oświetlenie lampami, które pozwoli oddzielić konkretne funkcje pokoju.

Wydzielanie stref użytkowych

Ścianki, przepierzenia i parawany świetnie pomagają wyznaczać strefy użytkowe. Sprawiają jednak, że wnętrze wydaje się ciemniejsze, mniejsze i bardziej zagracone. Dlatego warto z nich zrezygnować na rzecz mebli, które przy okazji będą pełnić funkcje użytkowe. Przykładowo, wysoka wyspa z blatem i stołkami barmańskimi oddzieli kuchnię od strefy wypoczynkowej. Przy tym świetnie sprawdzi się jako jadalnia, gdzie w komfortowych warunkach można zjeść posiłek lub posiedzieć ze znajomymi. Dobrze sprawdzą się również ażurowe półki, wspomniane wcześniej oświetlenie czy choćby mały dywan przy wypoczynku.

Jakie meble do małej kawalerki?

W kawalerce sprawdza się powiedzenie, że mniej znaczy więcej. Istotne jest „uwolnienie podłogi”, czyli taka aranżacja pomieszczenia, żeby jak najmniej mebli stało bezpośrednio na podłożu. Świetnym wyjściem są podwieszane szafki i półki, które pozwolą przechowywać rzeczy osobiste bez zagracania podłogi. Doskonałym pomysłem są również wielozadaniowe meble, takie jak stolik kawowy, który zmienia się w duży stół jadalny i składane krzesełka. Ważne jest odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni. W kawalerce łóżko wydaje się zbędnym luksusem. Lepiej sprawdzi się mały narożnik z funkcją spania, na którym można przyjąć gości, odpocząć po pracy, a w nocy komfortowo wyspać. Meble powinny być jasne, raczej proste i bez zbędnych ozdób. W małej kawalerce świetnie sprawdzi się styl skandynawski, który stawia na prostotę i minimalizm.

Mała kawalerka to sztuka kompromisów

Czasem warto zrezygnować z niektórych mebli i przedmiotów. Nie warto trzymać kilku foteli czy dodatkowych krzeseł, jeśli ich brak sprawia, że poruszanie się we wnętrzu będzie wygodniejsze i bardziej intuicyjne. Mniej przechowywanych przedmiotów i ozdób na półkach to nie tylko więcej miejsca. To też mniej czasu potrzebnego na sprzątanie wnętrza. Dzięki temu zyskasz czas na odpoczynek i możliwość, żeby po prostu cieszyć się przebywaniem w swoim mieszkaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here