krzesło, tapicerka, wymiana obić
krzesło, tapicerka, wymiana obić

Twój ukochany fotel lub sofa nie wygląda już tak dobrze jak zaraz na początku? Obicie jest zniszczone, przetarte lub trwale odbarwione? Najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku będzie wymiana tapicerki na nową. Jak to zrobić? Dowiesz się już za chwilę?

Tapicerowanie mebli to najprostsze rozwiązanie na szybką zmianę ich wyglądu. Jeżeli właśnie przeprowadziłeś gruntowny remont salonu i teraz fotele nie pasują do reszty wystroju, zamiast szukać nowych spróbuj odmienić wygląd tych starych.
Zastanawiasz się jak wygląda tapicerowanie mebli krok po kroku? Poniżej znajdziesz krótki poradnik jak prawidłowo wymienić stare obicia na nowe.

To będzie Ci potrzebne!

Tapicerowanie mebli wbrew pozorom nie jest tak trudne jakby mogło się wydawać. Jeżeli odpowiednio się do niej przygotujesz a następnie skorzystasz z naszych wskazówek to nawet jeśli to Twój pierwszy raz – jesteśmy przekonani, że poradzisz sobie z tym bez najmniejszego problemu.
Przed przystąpieniem do pracy, upewnij się, że masz wszystkie niezbędne materiały i narzędzia.
Oto w co należy się zaopatrzyć:
– materiał na obicie – powinien on być mocny i wytrzymały;
– wypełnienie np. miękka gąbka;
– kombinerki;
– zszywacz tapicerski tzw. taker;
– młoteczek;
– gwoździe;
– nożyczki;

Jak tapicerować meble?

Tapicerowanie mebli – krótki poradnik krok po kroku

Pracę należy rozpocząć od usunięcia starego obicia oraz wypełnienia. Do tego celu niezbędne będą kombinerki, z ich pomocą usuniesz wszystkie zszywki oraz gwoździe trzymające materiał.
Kiedy pozbędziesz się zniszczonej tapicerki oraz gąbki, to właśnie w tym momencie rozpoczyna się właściwy etap tapicerowania mebla. Jeżeli postanowiłeś wymienić również i wypełnienie, na samym początku zajmij się dopasowaniem odpowiedniej ilości gąbki.
Następne w kolejności jest prawidłowe przycięcie materiału, pamiętaj aby dopasować go do kształtu mebla. Nasza rada nie wycinaj materiału na styk, dodatkowe centymetry jego nie zawadzą a przydadzą Ci się na pewno. Jeżeli materiał jest już przygotowany to w tym momencie możesz zając się nakładaniem go na mebel. Czynność tę wykonuj powoli i starannie, zwróć uwagę na to aby materiał został równo naciągnięty, w momencie kiedy uznasz, że taki efekt Ci odpowiada to teraz przy pomocy takera (specjalistycznego zszywacza tapicerskiego) lub gwoździ przymocuj nowe obicie do mebla.
Gotowe! Właśnie w ten prosty sposób odświeżyłeś wygląd swojego starego zniszczonego mebla.

Nie jesteś przekonany co do swoich zdolności manualnych, masz wątpliwości czy dasz radę samodzielnie wymienić stare obicie na nowe? Jeśli nie czujesz się na siłach a dodatkowo brakuje Ci czasu oraz cierpliwości proponujemy skorzystanie z usług profesjonalisty – kto jak kto ale tapicer zna się na swoim fachu. Oczywiście za tę usługę jak za każdą inną trzeba będzie zapłacić, cena będzie różniła się w zależności od wielkości mebla, rodzaju użytego materiału oraz wypełnienia np. cena wymiany obicia pufy będzie wahała się w granicach 100-150 zł.
Jak widać jednak samodzielne tapicerowanie wiąże się z dużo niższymi kosztami. Jaką metodę wybrać? Tę kwestię pozostawiamy już tylko Tobie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here