Jak stworzyć nastrojowe oświetlenie w sypialni?

Sypialnia jest miejscem, w którym przede wszystkim chcemy dobrze wypocząć i się zrelaksować. Dlatego oprócz doboru wygodnego łóżka i pasujących do niego stylistycznie mebli sypialnianych, kluczową rolę odgrywa dobór właściwego oświetlenia.

Mogą to być oprawy w suficie podwieszanym, klasyczne lampy czy żyrandole ze świeczkami led. Warto zastanowić się, jak stworzyć nastrojowe oświetlenie w sypialni.

Oprawy wpuszczane led – podwieszany sufit tworzący nastrojowy klimat w sypialni

Często nie tylko w salonie, ale również w sypialni decydujemy się na oświetlenie w formie opraw wpuszczanych w sufit. Takie kasetonowe sufity prezentuje się niezwykle dekoracyjnie. Można w nich zaadaptować również żyrandol, ale lepszym wyborem są oprawy led. Są doskonałe zwłaszcza do minimalistycznie urządzonych wnętrz, gdzie wykorzystuje się proste bryły mebli o wyoblonych krawędziach i frezowanych uchwytach.

Sufit podwieszany może mieć półokrągłą formę i być zaadaptowany nad łóżkiem. Niewielkie punkty świetlne tworzą rozproszone światło idealne do sypialni. Elementem uzupełniającym będą tu niewielkie lampki nocne, którym można nadać bardziej dekoracyjny charakter wybierając do nich stylizowane żarówki, czyli świeczki led.

Kinkiety – romantyczny klimat sprzyjający relaksowi w sypialni

Innym pomysłem na oświetlenie sypialni może być wykorzystanie kinkietów. Sprawdzą się tam, gdzie mamy do czynienia z klasycznym kształtem pomieszczenia. Odpowiednio rozmieszczone mogą optycznie poszerzyć wnętrze sypialni, zwłaszcza, gdy są one skierowane na sufit. Można tu wykorzystać dekoracyjne świeczki led, które świetnie skomponują się z częściowo otwartymi kinkietami, gdzie ozdobne żarówki można ładnie wyeksponować.

Trzeba zadbać o odpowiednią odległość od siebie kinkietów. Można je zaadaptować w jednej płaszczyźnie obok siebie lub na przeciwległych ścianach. W pierwszym przypadku przyda się jeszcze lampa stojąca w rogu, dzięki czemu światło będzie lepiej rozproszone. Warto wiedzieć, że barwa światła ma istotne znaczenie. Chłodniejsze odcienie sprzyjają skupieniu, a do sypialni lepsze będzie ciepłe oświetlenie led. W skali temperatury barwowej najlepiej wybierać te żarówki led, które posiadają wartość poniżej 2900 K, co oznacza światło bardzo ciepłe, sprzyjające dobremu odpoczynkowi.

Żyrandole – kwintesencja luksusu w Twojej sypialni

Do sypialni w stylu rustykalnym, czy glamour, ale także skandynawskim często wybiera się żyrandol. To element, który jest jednocześnie piękną dekoracją i pełni istotną rolę użytkową. Może być nawet jedynym źródłem światła w sypialni, zwłaszcza, że w tym pomieszczeniu nie potrzebujemy go zbyt wiele. Doskonale rozprasza światło, zwłaszcza, jeśli jest tradycyjnie skierowany ku górze i zbudowany dodatkowo z kryształowych elementów.

Pięknie komponują się z nimi świeczki led, które są najlepszym wyborem do żyrandoli, mieniących się tysiącem barw, ale również bardziej do nowoczesnych zbudowanych ze stali lub aluminium, np. w białym kolorze, o niezwykle minimalistycznej formie, bądź posadowionych na drewnianej podstawie. Jest tak duży wybór, że bez trudu można dopasować je do wybranej aranżacji sypialni i stworzyć nastrojową aurę.

Taśmy led – dodatkowe oświetlenie wezgłowia, podstawy łóżka czy też mebli

Bardzo popularnym, tworzącym romantyczną aurę i niezwykle praktycznym rodzajem oświetlenia są taśmy led. Można je zastosować do oświetlenia wezgłowia i podstawy łóżka. Dzięki temu w nocy dają piękną poświatę. Można zdecydować się również na model z rozdzielaczem i możliwością sterowania światłem, zarówno jego natężeniem jak i barwą.

Takie oświetlenie świetnie nadaje się również do regałów, a także szaf znajdujących się w sypialni. Mamy do wyboru 5 barw podstawowych i wiele barw pośrednich, dzięki czemu powstaje naprawdę szeroka paleta i światłem można sterować w zależności od chęci stworzenia określonego nastroju.

Stworzenie nastrojowego oświetlenia w sypialni nie jest trudne ani czasochłonne. Każdy z wymienionych rodzajów może się doskonale sprawdzić w wybranych aranżacjach. Najważniejsze, by właściwie dobrać moc i natężenie żarówek, aby światło nie było ani zbyt słabe ani zbyt silne. Warto pokusić się o rozproszenie wielu źródeł światła, co tworzy ciekawszy i bardziej tajemniczy efekt.

Nieodzowne do wielu opraw są świeczki led, które pięknie prezentują się zarówno ze stojącymi lampami, lampkami nocnymi, żyrandolami, jak i kinkietami. Tworzą również udane połączenie z taśmami led, stanowiącymi dodatkowe nastrojowe źródło światła w sypialni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here