Jak skonstruować odpowiednie oświetlenie w salonie?

Idealnie byłoby, gdyby projekt oświetlenia był brany pod uwagę już na etapie budowy. Jednak koncepcja  target=”blank”>oświetlenie do salonu może być później w prosty sposób ulepszona bez dużego nakładu pracy. Z reguły salon wykorzystywany są do różnych celów, czy to relaksu, czytania, oglądania telewizji, czy też przyjmowania gości. W związku z tym, oświetlenie w salonie powinno być jak najbardziej zróżnicowane, aby spełnić wszystkie wymagania dotyczące wykorzystania przestrzeni życiowej.

Projekt oświetlenia salonu

Strumień świetlny, a tym samym wartość wskazująca jasność źródła światła, mierzona jest w lumenach (lm). Do oświetlenia podstawowego w salonie eksperci ds. oświetlenia zalecają 100 lm na metr kwadratowy, uzupełnione o lampy stołowe, oprawy wolnostojące lub pośrednie oświetlenie ścienne.

Według ekspertów, idealną barwą światła lub temperaturą barwową w salonie to ciepła biel. Oświetlenie tego koloru światła świeci jak znane żarówki i przypomina nam światło w godzinach wieczornych. Promieniują one przytulnością. Ostatecznie jednak temperatura barwowa jest kwestią smaku, a salon może być dobrze oświetlony neutralnym białym światłem.

Ile światła do salonu ma sens?

Zasadniczo, nie potrzebujemy tak dużo światła w salonie, jak w kuchni czy łazience, ale ogólnie wymagane oświetlenie różni się w zależności od pokoju. Rozmiar pomieszczenia odgrywa tu pewną rolę, ale nawet jasno urządzone pomieszczenia wymagają mniej źródeł światła niż ciemno urządzone.

Najlepiej byłoby, gdyby najczęstsze kierunki patrzenia w salonie zostały zidentyfikowane przed przystąpieniem do planowania oświetlenia, aby uniknąć irytujących olśnień spowodowanych niekorzystnym padaniem światła. Poszczególne oprawy oświetleniowe w salonie powinny być włączane oddzielnie, aby światło było zawsze idealnie dopasowane do wymagań. Według ekspertów, w części siedzącej salonu powinny znajdować się od dwóch do trzech źródeł światła. Przy średniej wielkości 20 metrów kwadratowych, cały salon powinien mieć od trzech do pięciu źródeł światła.

Mieszanka robi różnicę

Podstawą oświetlenia do salonu jest oświetlenie na suficie salonu i może być tworzone za pomocą reflektorów, opraw sufitowych, opraw wiszących, elastycznych opraw na systemach kablowych lub prętowych oraz kombinacji kilku opraw ściennych. W zależności od warunków panujących w pomieszczeniu, lampy mogą być umieszczone na środku pomieszczenia lub rozłożone nad sufitem.

Oprawy wiszące są często montowane nad stołem kawowym. Szczególnie mogą one przyciągać wzrok, ponieważ są dostępne w niezliczonych wzorach i mogą podkreślać styl pomieszczenia na swój własny, indywidualny sposób. Podstawowe oświetlenie nie musi koniecznie składać się wyłącznie z bezpośredniego światła.

Dyfuzor, który rozprasza światło i równomiernie rozprowadza je w całym pomieszczeniu, zapewnia również solidne oświetlenie podstawowe i emituje miękkie, przytulne światło. Szczególnie w przypadku jasnych reflektorów i plamek, sensowne jest wyposażenie ich w regulatory przyciemniania, aby móc reagować na atmosferę w pomieszczeniu ze zmienną intensywnością światła.

Inne systemy oświetlenia

Ale oświetlenie sufitowe w salonie to nie wszystko. Idealne oświetlenie to połączenie trzech różnych źródeł światła, czyli lampy stołowe i podłogowe oraz oprawy ścienne mogą stanowić dodatkowe akcenty. Oprawy ścienne są kolejnym źródłem nastroju i dzięki punktualnemu oświetleniu zapewniają ciekawą grę światła i cienia, którą można jeszcze bardziej zintensyfikować w połączeniu z lustrami.

Szczególnie praktyczne są również dwufunkcyjne oprawy podłogowe w salonie, które posiadają oświetlenie sufitowe emitujące pośrednie światło do pomieszczenia oraz elastyczną oprawę z bezpośrednim światłem do czytania. Lampy stołowe tworzą piękne akcenty, zarówno na parapecie, kredensie, półce, jak i na bocznym stole.

Bezpośrednie czy pośrednie światło w salonie?

W salonie powinny znajdować się zarówno bezpośrednie, jak i pośrednie źródła światła. Zbyt duża ilość światła pośredniego zapewnia niewiele cienia i dlatego powinno być uzupełnione bezpośrednim światłem. Bezpośrednie źródła światła są szczególnie ważne przy czytaniu, pisaniu lub rzemiośle.

Zdjęcia pobrane z: https://deko-rady.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here