Jak serwisować Twoją instalację fotowoltaiczną

Fotowoltaika to bardzo solidna instalacja, która nie wymaga ciągłego sprawdzania swojego stanu. Warto jednak przeprowadzić dokładne oględziny raz na 2/3 lata. Pozwoli Ci to na wykrycie usterki i zapobiegnięcie zepsucia paneli, a tym samym poniesienie wysokich kosztów naprawy. Jak serwisować fotowoltaikę? Czy można robić to samemu?

Serwis fotowoltaiki

Naprawa fotowoltaiki na własną rękę może być bardzo niebezpieczna szczególnie w przypadku trudno dostępnych miejsc, w których zostały zamontowane panele. Najbezpieczniejszym byłoby mycie instalacji kiedy jest czymś zabrudzona, ale nie dotykanie się do elementów instalacji, ponieważ może to wiązać się z ryzykiem zepsucia urządzenia. 90% instalacji nie wymaga czyszczenia, jednak miejscowe zabrudzenia mogą znacznie obniżyć wydajność fotowoltaiki przez zakrywanie paneli i uniemożliwienie dotarcia do nich promieni słonecznych. Warto raz na jakiś czas przemyć panele miękką gąbką z wysokiej jakości detergentem – unikaj mydła słabej jakości. Nie używaj do mycia myjek ciśnieniowych, ponieważ mogą one uszkodzić ogniwa.

Serwis fotowoltaiki powinien być przeprowadzany przez nikogo innego jak przez firmę za to odpowiedzialną. Grupa fachowców zajmie się tym lepiej niż kto inny, a na pewno lepiej niż Ty sam. Działania jakie podejmą to miedzy innymi: sprawdzenie ogólnego stanu instalacji, pomiar parametrów elektrycznych instalacji, sprawdzenie pod kątem korozji, sprawdzenie okablowania, sprawdzenie stanu zanieczyszczenia paneli, sprawdzenie luzu na stykach przewodów i wiele innych. Sam widzisz, że powierzenie serwisu firmie za to odpowiadającej jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku podejrzenia uszkodzenia lub rutynowej kontroli instalacji. Po zakończonej kontroli firma przygotuje dla Ciebie specjalny raport, w którym zawrze przeprowadzone działania oraz rady odnośnie podjęcia dodatkowych działań serwisowych.

Pamiętaj o regularnym czyszczeniu i sprawdzaniu poprawnego działania instalacji fotowoltaicznej. Niedopatrzenie którejś z tych rzeczy może kosztować Cię utratę pieniędzy i energii produkowanej przez instalację fotowoltaiczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here