Jak samodzielnie zamontować syfon wannowy krok po kroku?

0
5172

Syfon wannowy służy do odprowadzania ścieków do kanalizacji. Podczas wyboru odpowiedniego modelu, należy sprawdzić jego mocowanie, możliwość podłączenia do przelewu oraz szczególnie istotną średnicę odpływu. Nieprawidłowo dopasowany nie będzie należycie pełnił swoich funkcji.

Budowa syfonu wannowego

Budowa syfonu wannowego nie jest skomplikowana. Składa się on z rury przelewowej, która umożliwia łączenie ze sobą dwóch kluczowych elementów – otworu przelewowego z odpływowym. Długość tego rodzaju rury wynosi od 70 do nawet 120 cm. Różnice wynikają nie tylko z budowy wanny, ale także ułożenia w niej wspomnianych otworów. Warto wiedzieć, że im prostsza budowa, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że pojawią się kłopotliwe zatory.

Wybór odpowiedniego syfonu – na co zwrócić uwagę?

Wybierając syfon wannowy nie warto oszczędzać. Mimo że element ten pozostanie ukryty, warto sięgnąć po model z wyższej półki cenowej. Dzięki temu unikniesz kosztownych napraw, które mogłyby pojawić się podczas użytkowania. Kluczowy będzie w tym przypadku kształt syfonu oraz dodatkowe rozwiązania, które mogą ułatwić jego czyszczenie – mowa w tym przypadku o filtrze.

Równie istotny będzie materiał, z którego syfon został wykonany. Powinien być odporny nie tylko na wysoką temperaturę, ale również na działanie silnie żrących środków chemicznych. Niskiej jakości plastik może spowodować problematyczne rozszczelnienia, których skutkiem będzie przeciekanie. Wysokiej jakości syfon będzie szczególnie istotny w przypadku wanny wolnostojącej, gdzie cały element jest schowany w podłodze.

Jaki model syfonu wybrać?

Dopasowanie odpowiedniego syfonu do wanny będzie kluczowym zadaniem. Na rynku dostępny jest szeroki wybór tego rodzaju elementu – nie istnieje jeden typ, który będzie na tyle uniwersalny, by pasował do każdej wanny. Syfon wannowy montaż nie powinien przysporzyć większych problemów, jednak podejmując się tej czynności po raz pierwszy, warto poświęcić na nią nieco więcej czasu.

W przypadku niedużych łazienek, w których każdy centymetr jest na wagę złota, warto zdecydować się na syfon wannowy podtynkowy. Tego rodzaju montaż pozwala umieścić jego większą część pod tynkiem – otrzymany efekt zajmie zdecydowanie mniej miejsca i będzie nie tylko nowoczesny, ale również ponadczasowy.

syfon wannowy

Zanim zdecydujesz się na konkretny model, należy dokładnie zmierzyć odległość między przelewem a odpływem kanalizacyjnym – dzięki temu uda się określić długość rury od syfonu. Równie istotny będzie korek – warto zdecydować się na model click-clack z możliwością czyszczenia od góry. Rozwiązanie to znacznie ułatwi utrzymanie go w pożądanej czystości. Dodatkowo wygodne zamykanie i otwieranie w zauważalny sposób podniesie komfort użytkowania wanny. Montaż odpływu do wanny nie jest trudnym zadaniem, dlatego nie jest konieczne posiadanie w tej kwestii doświadczenia.

Montaż syfonu do wanny

Montaż syfonu wannowego lub wymiana starego na nowy nie należy do skomplikowanych czynności. Warto postępować zgodnie ze wskazówkami, by nie ominąć żadnego z etapów – każdy z nich ma w tym przypadku spore znaczenie.

Bez względu, czy podejmiesz się montażu syfonu do nowej wanny, czy też wymiany starego modelu na nowy, przebieg prac wygląda tak samo. Warto wspomnieć, że nowy syfon wannowy powinien być najbardziej zbliżony do obecnego – cały proces zajmie zdecydowanie mniej czasu i okaże się o wiele łatwiejszy. Zanim przystąpisz do montażu nowego syfonu, skręć (zgodnie z kierunkiem strzałek) wszystkie dołączone do zakupionego zestawu elementy, dotnij rurkę przelewowo-odpływową, a następnie połącz ją z syfonem. Zaleca się, by żaden z elementów nie był maksymalnie dokręcony – ułatwi to poprawne ustawienie syfonu pod wanną.

Kolejnym ważnym krokiem będzie poprawne rozmieszczenie uszczelek – jedna z nich powinna znaleźć się na syfonie tuż pod wanną, z kolei druga na otworze przelewowo-odpływowym. Rurę przelewowo-odpływową należy umieścić od zewnątrz wanny – woda będzie odprowadzana wężem do syfonu, a następnie kanalizacji.

Montaż syfonu do wanny to zadanie, z którym z pewnością sobie poradzisz, jednak w przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z fachowcem. Poprawnie wykonana instalacja sprawi, że korzystanie z łazienki nie będzie wyłącznie koniecznością, ale przede wszystkim świetnym sposobem na wieczorny odpoczynek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here