Jak samodzielnie zamontować karnisze do okien

Do montażu karnisza okiennego nie trzeba wzywać specjalisty. Takie prace można wykonać również we własnym zakresie. Podpowiadamy, jak zrobić to krok po kroku!

Karnisz to jeden z niezbędnych elementów aranżacji pokoju. Można powiesić na nim zasłony oraz firanki. Aktualnie w sprzedaży dostępne są rozmaite rodzaje karniszy okiennych. Są to karnisze metalowe i drewniane, pojedyncze i podwójne, nowoczesne oraz klasyczne.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj karnisza wybierzemy, musimy go prawidłowo zamontować. Teraz można zrobić to samodzielnie – wystarczy tylko trochę wolnego czasu oraz niezbędne narzędzia. Zatem, jak montować karnisze okienne samodzielnie?

Ważny odpowiedni wymiar karnisza

Zanim jednak przystąpimy do montażu karnisza, musimy pamiętać o tym, jak duże znaczenie posiada jego właściwy wymiar.

Aby karnisze do okien mogły spełnić swoją funkcję, a przy tym dobrze się prezentować, warto pamiętać o tym, aby dobrać je prawidłowo pod kątem wymiarów. Zaleca się, aby karnisz był o około 20-30 cm dłuższy od wnęki okiennej po każdej z jej stron. W związku z tym karnisz powinien być dłuższy o około 40-60 cm od okna.

Miejsce montażu karnisza

Kolejna ważna kwestia to miejsce montażu karnisza. Karnisz najczęściej montuje się na dwa sposoby, a mianowicie są to:

  • montaż w suficie
  • montaż w ścianie

Montaż sufitowy sprawdzi się w tych wnętrzach, w których odległość pomiędzy oknem a sufitem nie jest zbyt wysoka. Najlepiej, aby dystans od karnisza do podłogi wynosił wtedy do 250-300 cm – to najbardziej popularne długości zasłon i firan.

W przypadku, gdy sufit jest wysoki, można zdecydować się na montaż ścienny. W tym przypadku karnisz powinien być zamontowany powyżej wnęki okiennej. Najlepiej zachować wtedy odległość około 5-7 cm.

Montaż karnisza – krok po kroku

Pierwszym krokiem będzie zebranie odpowiednich narzędzi i akcesoriów. Potrzebne będą narzędzia pomiarowe, wiertarka, kołki rozporowe (niekiedy dodawane są w zestawie do karnisza). Pamiętajmy o tym, aby kołki rozporowe dobrać do rodzaju ściany lub sufitu.

Następnie wybieramy właściwą pozycję do montażu karnisza. Oznaczamy miejsca, w których trzeba wykonać otwory pod kołki rozporowe. Następnie wiercimy i montujemy kołki. Potem w otworach umieszczamy elementy karnisza.

Kluczem do uzyskania najlepszego rezultatu jest właściwe wymierzenie miejsca montażu, a także dobranie odpowiednich kołków rozporowych. Karnisz sam w sobie jest dość ciężki, a wtedy, gdy dodatkowo umieści się na nim zasłony i firanki, musi on bezpiecznie utrzymać cały ciężar.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here