Do montażu karnisza okiennego nie trzeba wzywać specjalisty. Takie prace można wykonać również we własnym zakresie. Podpowiadamy, jak zrobić to krok po kroku!
Karnisz to jeden z niezbędnych elementów aranżacji pokoju. Można powiesić na nim zasłony oraz firanki. Aktualnie w sprzedaży dostępne są rozmaite rodzaje karniszy okiennych. Są to karnisze metalowe i drewniane, pojedyncze i podwójne, nowoczesne oraz klasyczne.
Niezależnie od tego, jaki rodzaj karnisza wybierzemy, musimy go prawidłowo zamontować. Teraz można zrobić to samodzielnie – wystarczy tylko trochę wolnego czasu oraz niezbędne narzędzia. Zatem, jak montować karnisze okienne samodzielnie?
Ważny odpowiedni wymiar karnisza
Zanim jednak przystąpimy do montażu karnisza, musimy pamiętać o tym, jak duże znaczenie posiada jego właściwy wymiar.
Aby karnisze do okien mogły spełnić swoją funkcję, a przy tym dobrze się prezentować, warto pamiętać o tym, aby dobrać je prawidłowo pod kątem wymiarów. Zaleca się, aby karnisz był o około 20-30 cm dłuższy od wnęki okiennej po każdej z jej stron. W związku z tym karnisz powinien być dłuższy o około 40-60 cm od okna.
Miejsce montażu karnisza
Kolejna ważna kwestia to miejsce montażu karnisza. Karnisz najczęściej montuje się na dwa sposoby, a mianowicie są to:
- montaż w suficie
- montaż w ścianie
Montaż sufitowy sprawdzi się w tych wnętrzach, w których odległość pomiędzy oknem a sufitem nie jest zbyt wysoka. Najlepiej, aby dystans od karnisza do podłogi wynosił wtedy do 250-300 cm – to najbardziej popularne długości zasłon i firan.
W przypadku, gdy sufit jest wysoki, można zdecydować się na montaż ścienny. W tym przypadku karnisz powinien być zamontowany powyżej wnęki okiennej. Najlepiej zachować wtedy odległość około 5-7 cm.
Montaż karnisza – krok po kroku
Pierwszym krokiem będzie zebranie odpowiednich narzędzi i akcesoriów. Potrzebne będą narzędzia pomiarowe, wiertarka, kołki rozporowe (niekiedy dodawane są w zestawie do karnisza). Pamiętajmy o tym, aby kołki rozporowe dobrać do rodzaju ściany lub sufitu.
Następnie wybieramy właściwą pozycję do montażu karnisza. Oznaczamy miejsca, w których trzeba wykonać otwory pod kołki rozporowe. Następnie wiercimy i montujemy kołki. Potem w otworach umieszczamy elementy karnisza.
Kluczem do uzyskania najlepszego rezultatu jest właściwe wymierzenie miejsca montażu, a także dobranie odpowiednich kołków rozporowych. Karnisz sam w sobie jest dość ciężki, a wtedy, gdy dodatkowo umieści się na nim zasłony i firanki, musi on bezpiecznie utrzymać cały ciężar.