Jak przygotować mieszkanie pod wynajem?

Kiedy decydujesz się przeznaczyć mieszkanie pod wynajem, powinieneś zdecydować, komu chcesz takie mieszkanie wynająć. Zależnie od tego, do jakiej grupy docelowej będziesz kierował ofertę, będziesz musiał wykonać różne prace i w różny sposób przygotować mieszkanie.

Zastanów się, jaką powierzchnią dysponujesz i komu do tej pory służyło mieszkanie. Jeśli na przykład wyprowadzasz się ze swoją czteroosobowa rodziną do domu na przedmieściach, to najpewniej najłatwiej będzie przystosować twoje mieszkanie pod wynajem dla innej rodziny z dziećmi. Rodziny to lokatorzy, którzy zazwyczaj wolą dłuższe umowy najmu i często mają już trochę swoich mebli. W związku z tym będą preferować mieszkanie raczej puste – możesz śmiało zabrać swoje łóżka i fotele, a także regały czy stół. Oczywiście możesz zaproponować opcję doposażenia mieszkania, jednak doświadczenie mówi, że wiele rodzin, które wynajmują mieszkania, woli własne meble i sprzęty. Najlepiej przygotuj mieszkanie wykończone, ale nie wyposażone – o tym, czym różni się taki stan od stanu deweloperskiego, czytaj więcej na stronach deweloperów.

Zupełnie inną kategorię stanowią studenci: ci również chętnie wynajmą mieszkania większe, jednak po to, by mieszkać tam z lokatorami. Prędzej niż łóżko małżeńskie przyjmą łóżko piętrowe, ważne będzie dla nich też sporo szafek i biurek. Najtrudniejsze będzie przystosowanie pomieszczeń: większość mieszkań nie jest pomyślanych tak, by pokoje  były zupełnie osobne i nieprzechodnie, a na tym zależy studentom. Dobra wiadomość jest taka, że studenci nie mają dużych wymagań: zadowolą się skrzypiącymi meblami po babci i starymi blatami w kuchni. Ważne żeby było tanio i z meblami – mało który student będzie miał własne meble albo pieniądze na ich zakup. Tym bardziej nie będzie miał ochoty ich zabierać ze sobą z mieszkania przy wyprowadzce. Dużym atutem dla studentów będzie też wyposażenie, w sprzęty takie jak mikrofalówka czy odkurzacz.

Mniejsze mieszkania – kawalerki czy niewielkie mieszkania dwupokojowe – mogą chcieć wynająć młodzi dorośli. Pracujący ludzie, którzy nie tak dawno skończyli studia i dopiero zaczynają zakładać rodziny to bardzo dobry target. Mają pieniądze, które pozwalają im mieszkać samemu lub z partnerem czy partnerką, a jednocześnie nie chcą jeszcze kupować własnego mieszkania. Oni mogą mieć już trochę własnych mebli – tu najlepiej sprawdzi się opcja doposażania na życzenie.

Ostatnią grupą, która wynajmuje mieszkania, są biznesmeni tudzież firmy, które wynajmują mieszkania dla swoich pracowników jeżdżących w delegacje. Dla tego typu klientów najważniejsza będzie wysoka jakość wykończenia, dobry standard i dobra lokalizacja lub miejsce parkingowe. Czasem obydwie te rzeczy. Przed skierowaniem oferty do tego rodzaju najemców należy przeprowadzić generalny remont mieszkania i wyposażyć je na nowo. Warto przy tym pamiętać, że wykończone w wysokim standardzie mieszkania charakteryzują się dużo wyższym czynszem, więc pieniądze, które włożymy w taki remont szybko się zwrócą.

Niezależnie od tego, komu chcemy mieszkanie wynająć, musimy pamiętać o tym, by opróżnić je ze wszystkich osobistych przedmiotów, a także dokładnie posprzątać. Należy również naprawić wszystkie usterki!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here