Podobają Ci się meble z efektowną przecierką, które pasowały by do Twoich wnętrz urządzonych w stylu „shabby chic”? Zastanawiasz się czy dasz radę samodzielnie w domu postarzyć swoje drewniane meble? Dzisiaj przedstawimy Ci kilka sposobów na to jak uzyskać taki właśnie efekt.
Meble postarzane cieszą się obecnie dużą popularnością, dzięki swojemu oryginalnemu wykończeniu to one stanowią punkt centralny całej aranżacji wykonanej w stylu „shabby chic”. Niestety antyczne meble są dosyć drogie ale mamy sprawdzone patenty na postarzenie drewnianych powierzchni. Jesteś ciekawy? Zapraszamy dalej.
Metody postarzania mebli drewnianych
Meble na stare można wystylizować poprzez patynowanie, piaskowanie, szczotkowanie, bielenie oraz przyczernianie. Do dwóch najpopularniejszych i najchętniej stosowanych metod należą jednak patynowanie oraz bielenie i to właśnie na nich skupimy się nieco bardziej.
Obie techniki postarzania mebli są łatwe w wykonaniu a dodatkowo nie wiążą się z większymi wydatkami. Jeżeli jesteś osobą początkującą powinieneś zdecydować się właśnie na którąś z nich. Niezależnie czy zdecydujesz się na patynowanie czy też bielenie – to efekt końcowy będzie oryginalny i ciekawy.
Patynowanie…
To nic innego jak nakładanie profesjonalnych preparatów do patynowania na odpowiednio przygotowany mebel. Produkty tego typu znajdziesz zarówno w stacjonarnych marketach budowlanych jak i w sklepach on-line. Teraz pokrótce wyjaśnimy Ci jak powinien przebiegać cały proces patynowania mebli.
Krok pierwszy – przygotowanie mebla
Drewnianą powierzchnię należy dokładnie oczyścić oraz osuszyć a następnie delikatnie zmatowić przy pomocy papieru ściernego o gradacji 200. Jeżeli na meblu znajdują się resztki lakieru bądź farby konieczne będzie ich usunięcie.
Krok drugi – bejcowanie i lakierowanie
Na oczyszczoną powierzchnię nałóż bejcę, po jej dokładnym wyschnięciu nałóż jedną cienką warstwę lakieru podkładowego. Kiedy lakier będzie suchy, bardzo delikatnie i dokładnie przetrzyj mebel papierem ściernym, tym razem sięgnij po ten o drobniejszej gradacji np. 280.
Krok trzeci – patynowanie i zabezpieczanie
Patynę najlepiej jest nakładać przy pomocy natrysku na całą powierzchnię, lub pędzelka tylko na wybrane fragmenty mebla, po wyschnięciu usuń ją przy pomocy szorstkiej szmatki lub wełny stołowej. Teraz zabezpiecz tylko powierzchnię lakierem i gotowe!
Bielenie…
Efekt poprzecieranych bielonych mebli można uzyskać wykorzystując do tego celu specjalną pastę lub przecierkę – oba produkty znajdziesz także praktycznie we wszystkich marketach budowlanych. Pasta rewelacyjnie sprawdzi się w przypadku mebli wykonanych z drewna porowatego a przecierka tych z drewna litego.
A tak właśnie prezentuje się sposób na bielenie mebli przy pomocy pasty wybielającej:
Krok pierwszy – przygotowanie mebla
Tutaj tak czynności wyglądają tak samo jak w przypadku patynowania, powierzchnię należy dokładnie oczyścić oraz oszlifować.
Krok drugi – bejcowanie, szczotkowanie, pastowanie
Teraz nałóż bejcę, kiedy wyschnie, przetrzyj powierzchnię specjalną metalową szczotką. Kiedy to zrobisz w wytworzone wgłębienia nałóż pastę wybielającą, po wyschnięciu wytrzyj ją suchą ściereczką.
Krok trzeci – lakierowanie
Etapem kończącym całe bielenie jest zabezpieczenie powierzchni lakierem.
Widzisz postarzenie mebli wcale nie jest takie trudne. Wybierz tę metodę, która najbardziej przypadła Ci do gustu i zacznij działać!