renowacja mebli na woski połysk, malowanie
renowacja mebli na woski połysk, malowanie

W Twoim domu znajduje się stara komoda wykonana na wysoki połysk, która wraz z biegiem czasu utraciła swój zachwycający wygląd? Nie pisuj jej na straty, zamiast planować zakup nowej, spróbuj odnowić tę którą masz!

Masz sentyment do lakierowanej komody po dziadkach? Zastanawiasz się co z nią zrobić? Jeżeli nie pasuje ona do wystroju Twoich wnętrz, nie musisz jej od razu wyrzucać. Dzisiaj pokażemy Ci jak niewielkim kosztem odnowić stare meble wykończone na wysoki połysk. Myślisz, że sam sobie nie poradzisz? Nic bardziej mylnego, stosując się naszych wskazówek z całym zadaniem uporasz się w mgnieniu oka? Zainteresowany? Zapraszamy dalej!

Niezbędne narzędzia i materiały

Odpowiednie przygotowanie to już połowa sukcesu! Zastanawiasz się co będzie Ci potrzebne do pomalowania mebla? Oto w co należy się zaopatrzyć:
– szlifierka lub papier ścierny;
– płyn do usuwania lakiery;
– odtłuszczacz;
– szpachla do drewna;
– farba;
– wosk lub lakier;
– taśma i folia malarska, szmatka; wałeczek, pędzle;

Jak pomalować meble na wysoki połysk?

Przygotowanie powierzchni

To pierwszy i najważniejszy krok jeżeli chodzi o przemalowywanie mebli wykończonych na wysoki połysk.
Ich powierzchnia najczęściej pokryta jest licznymi ubytkami, porysowaniami oraz odpryskującym lakierem. Przed przystąpieniem do szlifowania dobrze byłoby umyć cały mebel, tak by pozbyć się kurzu oraz innych zanieczyszczeń.
Wierzch należy zmatowić przy pomocy szlifierki, jeżeli znajdują się na nim resztki lakieru to również należy się go pozbyć. Możesz to zrobić na dwa sposoby, używając do tego celu specjalnego środka zmiękczającego lakier lub gruboziarnistego papieru ściernego. W momencie kiedy powierzchnia jest już wygładzona, trzeba ją odkurzyć oraz przetrzeć preparatem odtłuszczającym.
Przed malowaniem, zwróć uwagę czy na powierzchni nie znajdują się jakiekolwiek wgłębienia i ubytki. Jeżeli tak, nałóż w te miejsca szpachlę do drewna, a kiedy zaschnie jeszcze raz delikatnie przetrzyj całość papierem ściernym, potem ponownie odkurz i odtłuść.

Malowanie i woskowanie

Najwygodniej i najszybciej powierzchnię mebli pomalujesz przy pomocy niewielkiego wałeczka. Przed nałożeniem koloru dobrze było by użyć profesjonalnego podkładu, który zwiększy przyczepność farby.
Farbę akrylową nanieś w 2-3 cienkich warstwach, pilnując tego by każda kolejna została nałożona na poprzednią, która jest w pełni wyschnięta. W przeciwnym razie farba zacznie się nie estetycznie smużyć oraz ważyć.
W momencie kiedy ostatnia warstwa farby wyschnie już całkowicie należy powierzchnię dokładnie zabezpieczyć. Jeśli zależy Ci na naturalnym efekcie – wybierz wosk, wetrzyj do przy pomocy miękkiej szmatki. Pamiętaj tylko, że wosk słabo radzi sobie z zabezpieczeniem mebla przed urazami mechanicznymi. Podobny efekt wykończenia uzyskasz stosując lakier półmatowy lub satynowy, który skutecznie ochroni pomalowaną powierzchnię przed zadrapaniami, obtłuczeniami oraz innymi uszkodzeniami.

Kiedy lakier już wyschnie ustaw mebel w odpowiednim miejscu i ciesz się nowym, oryginalnym elementem wyposażenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here