Jak optycznie powiększyć pokój? Pięć skutecznych sposobów

Mała ilość miejsca we własnym mieszkaniu może przytłaczać i powodować znaczny dyskomfort. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia! Oto pięć sposobów, dzięki którym optycznie powiększysz domowe wnętrza.

  1. Kolory farb

To, jaką farbą pokryjesz ściany, ma ogromny wpływ na to, w jaki sposób będziesz postrzegał przestrzeń w danym pokoju. Jasne powierzchnie odbijają promienie słoneczne i sprawiają, że wnętrze wydaje się przestronniejsze, z kolei ciemne – pochłaniają światło i pomniejszają pomieszczenie. Wybierając farbę, nie musisz jednak ograniczać się tylko do białego koloru – możesz również sięgnąć po inne jasne barwy: pastelowy błękit, kanarkową żółć czy écru. Jeżeli nie chcesz rezygnować z ciemnych kolorów, możesz wykorzystać je do dekoracji pokoju, pamiętając jednak o tym, by nie zdominowały powierzchni ścian, ale stanowiły dodatek do jasnych barw. Odpowiednio łącząc kolory, możesz również sprawić, że pokój będzie wydawał się wyższy. Taki efekt osiągniesz, jeżeli malując sufit, użyjesz farby o nieco jaśniejszym odcieniu niż ta, którą pokryłeś ściany.

  1. Przestrzenne fototapety

Samoprzylepna fototapeta to nie tylko efektowna ozdoba, za pomocą której nadasz wnętrzom indywidualnego charakteru – to również dekoracja, dzięki której możesz skutecznie powiększyć pokój. Do tego celu najlepiej nadają się fototapety wykorzystujące efekt głębi, osiągnięty dzięki zastosowaniu linearnej perspektywy. Najpopularniejsze wzory przedstawiają niknące w morzu molo czy ciągnącą się po horyzont drogę. Ściana pokryta taką fototapetą zdaje się nie mieć końca. Innym ciekawym pomysłem jest wybór fototapety, która ukazuje otwarte, bezkresne przestrzenie, np. ocean, plażę, pola uprawne lub niebo. Takie wzory dostępne są w sklepie internetowym DecorMint: https://www.decormint.com/pl/fototapety-samoprzylepne. Ogromną zaletą modeli samoprzylepnych jest bardzo łatwy montaż – fototapetę możesz umieścić na ścianie bez konieczności użycia specjalistycznego kleju do tapet.

  1. Lustra i blaty

Lustra, które najczęściej umieszczane są w domu ze względów praktycznych, można wykorzystać również do innego celu – za ich pomocą możesz stworzyć iluzję dodatkowej przestrzeni. Taki efekt uzyskasz, wieszając lustro w narożniku małego pomieszczenia lub na ścianie znajdującej się naprzeciw drzwi. Skutecznym sposobem na powiększenie ciasnego pokoju może okazać się wykorzystanie lustra o dużej powierzchni – praktycznym rozwiązaniem jest umieszczenie go na przesuwnych drzwiach szafy na ubrania. Kupując lustro, które chcesz wykorzystać do optycznego powiększenia wnętrza, zwrócić uwagę na jego konstrukcję – do tego celu najlepiej nadadzą się modele wyposażone w cienkie ramy. Wybierając lustro z masywnymi zdobieniami, możesz osiągnąć efekt odwrotny od oczekiwanego. Zamiast luster możesz wykorzystać inne duże, gładkie powierzchnie – blaty i przeszklone stoły.

  1. Lekkie meble

Mając do dyspozycji pokój o niewielkim metrażu, należy rozsądnie podejść do kwestii jego umeblowania. W przypadku małych pomieszczeń lepiej zrezygnować z mniej praktycznych elementów wyposażenia i pozostawić tylko te najpotrzebniejsze. W ciasnych wnętrzach najlepiej sprawdzają się meble o lekkiej konstrukcji – niskie szafki i podwieszane półki. Ciężkie regały, masywne stoły i szafy wykonane z ciemnego drewna dobrze prezentują się tylko w naprawdę przestronnych pokojach. Dobry rozwiązaniem są meble robione na wymiar – dzięki nim efektywnie wykorzystasz całą dostępną przestrzeń, łącznie z trudnymi do zagospodarowania wnękami. Urządzając niewielki pokój, możesz także zrezygnować z zasłon i firanek. Zastępując je praktyczniejszymi roletami lub żaluzjami, zyskasz sporo dodatkowej przestrzeni.

  1. Generalne porządki

Bibeloty rozstawione na półkach nadają wnętrzom przyjaznego, domowego charakteru. Niestety, zgromadzenie dużej liczby przedmiotów w pokoju o małej powierzchni, może spowodować, że zapanuje w nim niemożliwy do okiełznania chaos. Pamiątki z wakacyjnych wyjazdów, wazony z ususzonymi kwiatami, ramki ze zdjęciami – wszystkie te przedmioty cieszą oko, ale jednocześnie zabierają i tak już ograniczoną przestrzeń. W przypadku ciasnych wnętrz zasada jest prosta – im mniej przedmiotów stojących na półkach i szafkach, tym lepiej. Prostym, ale skutecznym sposobem, dzięki któremu zyskasz dodatkową przestrzeń, są generalne porządki. Aby lepiej zorganizować przestrzeń w pokoju, możesz wykorzystać specjalne tekturowe pudełka – możesz przechowywać w nich wszystkie nieużywane przedmioty, których jednak nie chcesz wyrzucić.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here