meble sosnowe, odnawianie, komoda, szafki
meble sosnowe, odnawianie, komoda, szafki

Meble wykonane z sosnowego drewna mają swój niepowtarzalny urok, te w dobrym stanie świetnie sprawdzą się jako element wyposażenia wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim lub nowoczesnym. Masz w domu komodę zrobioną z tego cudownego materiału? Zastanawiasz się jak w prosty sposób odświeżyć jej wygląd?
Drewno sosnowe to jeden z popularniejszych krajowych materiałów z jakiego wykonuje się meble. Jest ono cenowo przystępne a na dodatek całkiem mocne i wytrzymałe ale ten materiał jak każdy inny wraz z biegiem czasu po porostu ulega zniszczeniu – na powierzchni pojawiają się zarysowania, odbarwienia, ubytki itp. ale czy warto spisywać tego typu meble od razu na straty? Odpowiedź brzmi – nie, bowiem z najgorzej wyglądającej komódki można stworzyć małe dzieło sztuki!
Najprostszym i najszybszym sposobem na zyskanie nowego mebla w domu jest odnowienie tego starego i zniszczonego. Za chwilę pokażemy Ci jak w kilku prostych krokach dasz nowe życie swoim ukochanym meblom z drewna sosnowego.

Tego będziesz potrzebował!

Oto lista niezbędnych materiałów i narzędzi, których potrzebować będziesz do odnowienia swoich sosnowych mebli.
– papier ścierny lub szlifierka;
– podkład;
– bejca, farba akrylowa w wybranym kolorze (lub inny rodzaj farby przeznaczonej do malowania drewnianych powierzchni);
– lakier;
– szpachla do drewna;
– wałeczek,
– szmatka,
– folia malarska.

Jak odnowić meble sosnowe?

Krok 1

Rozłóż folię malarską a następnie zajmij się obróbką drewna. Przygotowanie sosnowej powierzchni wygląda zupełnie tak samo jak w przypadku każdej innej. Zacząć należy od umycia i dokładnego osuszenia mebla. Potem trzeba zająć się oszlifowaniem powierzchni – usunięciem resztek lakieru i farby, po opiłowaniu wierzchu mebel należy odkurzyć oraz odtłuścić.

Krok 2

Jeżeli na powierzchni występują liczne ubytki oraz wgłębienia, konieczne będzie ich wypełnienie – tutaj z pomocą przyjdzie Ci profesjonalna szpachla do drewna. Kiedy zaschnie, powierzchnię należy ponownie delikatnie przetrzeć papierem ściernym, odkurzyć oraz odtłuścić.

Krok 3

Przed nałożeniem koloru, warto było by zaaplikować specjalny podkład, który zabezpieczy drewno oraz zwiększy przyczepność nakładanej później farby. Kiedy podkład wyschnie możemy przejść do właściwego malowania. W tym wypadku do wyboru masz dwie możliwości – możesz zakupić bejcę lub farbę. Jeżeli zależy Ci na tym aby podkreślić naturalny odcień sosnowego drewna wybierz bejcę – pamiętaj tylko o tym, że z każdą kolejną warstwą drewno będzie przybierało ciemniejszy odcień.
Twój nowy nabytek będzie w odcieniach bieli? Świetnie, nałóż 2-3 cienkie warstwy wybranej farby, pilnuj tego aby nie nakładać kolejnej warstwy na poprzednią, która jest jeszcze wilgotna, w przeciwnym wypadku na powierzchni pojawią się nieestetyczne smugi i zacieki.

Krok 4

Pomalowaną powierzchnię należy zabezpieczyć lakierem, tutaj w zależności od zaleceń producenta wystarczy nałożyć jedną-dwie warstwy lakieru, kiedy porządnie wyschnie mebel jest w pełni do Twojej dyspozycji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here